وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آتورواستاتین Atorvastatin

2

آتورواستاتین چیست؟

آتورواستاتین (Atorvastatin) با نام تجاری لیپیتور (Lipitor) متعلق به گروهی از داروها به نام HMG کوآ ردوکتاز، و یا “استاتین.” است که با پایین آوردن سطوح کلسترول “بد” (لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL) تری گلیسرید در خون را کاهش می دهد، در حالی که سطوح کلسترول “خوب” (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL) افزایش می یابد.

آتورواستاتین در درمان کلسترول بالا، برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، یا عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، و یا دیگر عوامل خطر ساز مورد استفاده قرار می گیرد.
آتورواستاتین در بزرگسالان و کودکان که حداقل 10 سال سن دارند استفاده می شود.

توضیحات دارو :

نام ژنریک: آتورواستاتین (Atorvastatin)

نام تجاری: لیپیتور (Lipitor)

کلاس درمانی: ضد هیپرلیپیدمی

کلاس دارویی: HMG-COA ردوکتاز بازدارنده

ساختار شیمیایی :

ساختار شیمیایی آتورواستاتین Atorvastatin

نکات مهم قبل از مصرف دارو :

مطمئن شوید که شما با خیال راحت می ​​توانید این دارو را مصرف کنید، پزشک خود را در مورد تمام حساسیت ها و یا شرایط ها ٬ به خصوص شرایط زیر در جریان قرار دهید :

سابقه بیماری کبدی.
سابقه بیماری کلیوی.
درد عضلانی و ضعف.
بیماری های تیروئید. یا
اگر شما روزانه از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

FDA رده بندی بارداری : گروه X

اگر شما باردار هستید نباید از این دارو استفاده نمایید زیر آتورواستاتین میتواند به جنین شما آسیب برساند و یا حتی ممکن است باعث نقض در هنگام تولد شود

آتورواستاتین ممکن است به شیر مادر منتقل می شود و می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند و شما هرگز نباید در دوران شیردهی از این دارو استفاده نمایید.

عوارض جانبی شایع و جدی :

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ مصرف این دارو را متوقف نموده و سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

درد عضلانی غیر قابل توضیح، حساسیت به لمس، و یا ضعف.
گیجی، مشکلات حافظه؛
تب، خستگی غیر معمول، و ادرار تیره رنگ.
تورم، افزایش وزن، ادرار کمتر از حد معمول .
افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی نفس های میوه ای، خواب آلودگی، خشکی پوست، تاری دید، از دست دادن وزن. یا
تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).

سایر عوارض جانبی :

درد عضلانی خفیف،
اسهال؛
تهوع خفیف.

تداخلات دارویی Drug Interactionsside effects

ممکن است هر دارویی توسط آتورواستاتین تحت تاثیر قرار گیرد٬ قبل از استفاده از این دارو، با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید٬ از جمله داروهای زیر بگویید. این شامل ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر و … است .

قرص های ضد بارداری .
سایمتیدین (تاگامت )؛
ایماتینیب ( گلیوک )؛
ایزونیازید ( برای درمان سل )؛
اسپیرنولاکتون ( Aldactone ، Aldactazide )؛
یک آنتی بیوتیک مانند dalfopristin / quinupristin ، ریفامپین ( Rifater ، Rifadin ، Rifamate ) ، telithromycin ( Ketek ) ، و غیره .
یک داروی ضد افسردگی از جمله نفازودون .
دارو قلب یا فشار خون مثل دیگوکسین ( Lanoxin ) ، دیلتیازم ( Cartia ، Cardizem) اگر nicardipine ( Cardene ) ، quinidine ( کوین -G ) ، وراپامیل ( Calan ، Covera ، Isoptin ، Verelan ) ، و غیره .
داروهای ایدز مانند atazanavir ( Reyataz ) ، delavirdine ( Rescriptor ) ، efavirenz ( Sustiva ، Atripla ) ، indinavir,  Crixivan ) ، و غیره.
داروهای دیگر مثل آملودیپین و آتورواستاتین ( Caduet ) ( Lescol ) ، لووستاتین ( Altoprev ، Mevacor) با ، pravastatin، روزوواستاتین ( با Crestor ) ، یا سیمواستاتین ( آن مطابقت ، Simcor ، VYTORIN )


Source : Atorvastatin

You might also like
2 Comments
  1. hj says

    سلام اين دارو در آزمايش اعتياد تاثير دارد؟
    لطفا جواب بديد خيلي مهمه

  2. moaveni says

    با توجه به این که مدت 7 سا ل است atorvastatin ایرانی بیست میلی وده میلی مصرف کرده ام میزان چربی خو ن به 205 رسیده است عوارض آن خارش زیاد و ضعف عضله ودرد کمر بوده است . آیا قرص atorvastatin با قرص pregabalin 75 که به علت درد کمر با تجویز پزشک تداخل ندار. ؟

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*