وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آشنايي با هورمون استروژن و کارکرد آن در بدن

0

 

» هورمون شروع زنانگي «

استروژن، نوعي هورمون زنانه است اما درواقع، حجم مشخصي از آن، هم در بدن آقايان و هم در بدن خانم ها وجود دارد. بهتر است بدانيد که ميزان ترشح و سطح استروژن در بدن خانم ها از زمان رسيدن به سن بلوغ تا يائسگي، در بالاترين حد خود قرار دارد.
اصلا همين کاهش ميزان استروژن پس از يائسگي است که باعث مي شود خانم هاي يائسه از مشکلاتي مانند خشکي واژن، افتادگي و چروکيدگي بيشتر پوست خود رنج ببرند. با اين مقدمه، حتما متوجه شده ايد که مي خواهيم کمي بيشــتر با اين هورمون زنانه و کارکرد آن در بدن آشنا بشويم.

کار استروژن در بدن خانم ها چيست؟

با ترشح حجم مناسبي از استروژن در بدن خانم ها بعد از رسيدن به سن بلوغ، پستان ها  به تدريج شروع به رشد مي کنند، قاعدگي هاي منظمي اتفاق مي افتد و با ازدواج و شروع فعاليت هاي جنسي، واژن (با تحريک هاي اوليه) به اندازه کافي مرطوب و آماده برقراري رابطه زناشــويي مي شود.
خانم هايي که از کمبود اســتروژن رنج مي برند، قاعدگي هاي نامنظمي دارند و معمولا به دليل خشــکي واژن، مقاربت هــاي دردناکي را هم تجربه مي کنند.
گاهي رشد اندام هاي زنانه مانند پستان ها هم دچار اختلال مي شود و به همين دليل پزشــک معالج آنها، براي جبران و حل تمام اين مشکلات، تزريق دوز مناسبي از هورمون استروژن را برايشان تجويز مي کند.
بهتر است بدانيد که افزايش ترشح استروژن پس از رسيدن به ســن بلوغ مي تواند باعث بالا رفتن سرعت افزايش قد دختر خانم ها در ماه هاي اول بلوغ شــود، به سوزاندن چربي هاي بيشــتر در بدن خانم ها کمک کند و در نهايت هم حجم عضلات را کاهش دهد.
تمام اين کارکردهاي استروژن در کنار يکديگر، باعث مي شــوند که خانم ها اندامي ظريف تر و کم حجم تر نسبت به آقايان داشته باشند.
به علاوه، اين هورمون زنانه مي تواند به نازک تر شدن صداي خانم ها هم کمک کند. کاهش سطح هورمون استروژن در بدن خانم ها که معمولا بعد از زايمان، حوالي قاعدگي و بعد از يائسگي اتفاق مي افتد، مي تواند باعث پايين آمدن خلق و ابتلا به افسردگي هاي گذرا در آنها شود.

کار استروژن در بدن آقايان چيست؟

همان طور که اشاره کرديم، حجم مناسبي از استروژن در بدن آقايان هم ترشح مي شود. جالب اينکه ميزان اين هورمون زنانه در بدن آقايان، بيشــتر از خانم هاي يائســه است.
استروژن مي تواند به بلوغ اسپرم ها و حفظ قواي جنسي در آقايان کمک کند. البته يکي از مشکلات ناشي از افزايش استروژن در بدن مردها، ابتلا به ويژگي هاي زنانگي در آنهاست. يعني اگر سطح هورمون استروژن به طور ذاتي در بدن آقايان بالا برود يا خود آنها اقدام به تزريق هورمون استروژن در ب شگاه هاي ورزشي کنند، امکان ابتلا به ژنيکوماستي يا بزرگ شدن پستان ها در کنار نازک تر شدن صدا برايشان به وجود مي آيد.

کارکرد های عمومي استروژن چيست؟

حالا که به کارکرد جزيي استروژن در بدن خانم ها و آقايان پرداختيم، بد نيست اشاره اي هم به عملکرد عمومي اســتروژن در بدن داشته باشيم.
استروژن مي تواند باعث کاهش تحليل استخوان ها و افزايش حجم بافت آنها شــود. از طرف ديگر، استروژن مي تواند به سنتز بهتر پروتئين در بدن هم کمک کند؛ چربي خوب خون يا HDL را افزايش بدهد و جلوي افزايش چربي بد خون يا LDL باعث ايجاد تعادل در ميزان آب و الکتروليت هاي بدن هم شــود و به عملکرد بهتر ريه ها در بدن کمک کند.
يکي از کارکردهاي مهم استروژن هم اين است که در صورت ترشح مناسب در بدن، مي تواند جلوي ابتلا و پيشرفت سرطان پستان را، هم در خانم ها و هم در آقايان، بگيرد.
کمبود استروژن در بدن مي تواند شانس ابتلا به انواع بيماري هاي قلبي- عروقي مانند آترواسکلروزيس را نيز بالا ببرد.

استروژن با پوست ما چه می کند؟

ساليان سالا ست پزشکان و محققان بها ين نتيجه رسيده اند کها ستروژن، نقشيا ساسي در حفظ شادابي و لطافت پوســت دارد. اين هورمون مي تواند با افزايش حجم و کيفيت کلاژن، باعث بالا رفتن انعطاف پذيري، لطافت و خون رساني به پوست شود.

مضرات افزايش حجم استروژن در بدن چيست؟

اســتروژن هم مانند تمام هورمون هاي ديگر، مثل يک تيغ دولبه در بدن عمل مي کند. يعني اگر به اندازه کافي ترشح شــود، براي بدن و بهبود عملکرد ارگان هاي آن، خيلي هم خوب اســت اما ترشح بيش از حد آن به صورت طبيعي يا افزايش غيرطبيعي سطح آن در بدن، مي تواند شــانس ابتلا به بيماري هاي قلبي و ســرطان هاي پستان، رحم و گردن رحم را افزايش بدهد.
افزايش طبيعي سطح استروژن در بدن خانم ها مي تواند در صورت بروز بلوغ زودرس (شــروع قاعدگي در سنين پايين)، تاخير در يائسگي يا حتي زایمان پس از ۳۰ سالگي اتفاق بيفتد.
سطح اين هورمون مي تواند با مصرف خودسرانه قرص هاي ضدبارداري، تزريق خودســرانه استروژن يا خوردن بيش از حد و خودسرانه گياهان دارويي حاوي اســتروژن در بدن بالا برود.
درنهايت اينکه شما بايد براي حفظ سلامتي تان، هرگونه داروي شيميايي يا گياهي حاوي استروژن را با نظر پزشک معالج خود مصرف کنيد.

خوردني هاي استروژني

بيشتر حبوبات، ســويا و محصولاتي که بر پايه آن توليد مي شوند، عدس، نخودفرنگي، غلات سبوس دار، تخم کتان، ارزن و گندم ســياه (چاودار) هم حاوي مقداري استروژن هســتند و مصرف تمام اين خوراکي ها در دوران قاعدگي و يائسگي براي کاهش علائم ناشي از کمبود استروژن در بدن توصيه مي شود.
محصول ســوي منوپوز Soy Menopause نيچرميد نيز حاوي عصاره سويا بوده و تمام خواص سويا مانند ايزوفلاوونوئيدها و فيتواستروژن ها را داراست.
فيتواستروژن ها، نوع گياهي هورمون استروژن هستند که مي توانند خواص آن را در بدن داشته باشند. همان طور که اشاره شــد کمبود توليد هورمون اســتروژن در زنان يائسه باعث بروز عوارض يائســگي مانند گر گرفتگي، تعريق شبانه، اختلالات خلقي و ساير مشکلات می‌شود.
درحالی که مصرف روزانه دوزها در ۵۰ ميلي گرمي اين محصول همراه غذا باعث کاهش عوارض پيش يائســگي از جمله گرگرفتگي، تعريق شبانه و بي خوابي، افزايش تراکم بافت اســتخواني و جلوگيري از پوکي اســتخوان، پيشــگيري از بروز بيماري هاي قلبي-عروقي در زنان يائســه، تقويت عملکرد سيستم ايمني در دوران يائسگي و پيشگيري از افسردگي مي شود.

ندا احمدلو - مجله پزشکی مدپلاس
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*