وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آمینوگلوتتیمید Aminoglutethimide

0

آمینوگلوتتیمید چیست؟

آمینوگلوتتیمید (Aminoglutethimide) با نام تجاری سیتادرن (Cytadren) یک مهار کننده استروئید آدرنال است که با مسدود کردن تولید انواع هورمون ها، از جمله گلوکوکورتیکوئیدها، مینرالوکورتیکوئیدها، استروژن، آندروژن کار می کند.
این دارو برای درمان سندرم کوشینگ در بیماران خاص استفاده می‌شود.
آمینوگلوتتیمید در درمان بیماری های که باعث شوند بدن بیش از حد هورمون های خاصی (سندرم کوشینگ) تولید کند استفاده می شود.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: آمینوگلوتتیمید (Aminoglutethimide)

نام تجاری: سیتادرن (Cytadren)

کلاس درمانی: مهار کننده استروئید سنتز

کلاس دارویی: آروماتوز بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

یک مصدومیت جدی.
عمل جراحی.
یک بیماری جدی.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

یک واکنش حساسیتی (از جمله اشکال در تنفس. بسته شدن گلو، تورم لبها، زبان، و یا چهره، یا کهیر).
غش یا سرگیجه، به ویژه هنگامی که ایستاده‌اید.

عوارض جانبی شایع:

سرگیجه، خواب آلودگی، هماهنگی ضعیف.
تهوع، استفراغ، و یا از دست دادن اشتها.
سردرد.
خارش و بثورات پوستی.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

دگزامتازون (Adrenocot، Dalalone، Decadron، Decaject، De-Sone، Dexacorten، Dexacort-LA، Dexamethasone Intensol، Dexasone، Dexone، Hexadrol، Medidex، Primethasone، Solurex).
وارفارین (کومادین).

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*