وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آناسترازول Anastrozole

0

آناسترازول چیست؟

آناسترازول (Anastrozole) با نام تجاری آریمیدکس (Arimidex) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان در زنانی که یائسگی می‌باشند به کار می‌رود، از جمله زنانی با پیشرفت بیماری پس از درمان با تاموکسی فن.
آناسترازول سطح استروژن در زنان یائسه را که ممکن است در خطر رشد انواع خاصی از تومورهای سینه (که به استروژن نیاز دارند) را کاهش می‌دهد.
آناسترازول برای درمان سرطان پستان در زنان یائسه استفاده می شود٬ که اغلب به زنانی که پس از مصرف تاموکسیفن (Nolvadex در، Soltamox) سرطان در آنها پیشرفت کرده است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آناسترازول یک مهار کننده آروماتاز است که با کاهش غلظت استرادیول خون ممکن است اندازه و رشد تومور را کاهش دهد.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: آناسترازول (Anastrozole)

نام تجاری: آریمیدکس (Arimidex)

کلاس درمانی: عامل ضد سرطان

کلاس دارویی: آروماتوز بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

اگر شما داری شرایط زیر می‌باشید نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما هنوز یائسه نیستید
اگر شما باردار هستید و یا ممکن است باردار شوید
اگر بیمار یک مرد و یا یک کودک است
استفاده از هر دارویی که حاوی استروژن می‌باشد (به عنوان مثال، برخی از قرصهای جلوگیری از بارداری و یا درمان های جایگزینی هورمونی) و یا تاموکسی فن.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری قلبی؛
مشکلات گردش خون.
سابقه سکته مغزی یا لخته خون.
بیماری کبد شدید.
کلسترول بالا.
پوکی استخوان یا تراکم پایین مواد معدنی استخوان .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع؛
شکستگی استخوان.
تورم غدد.
مشکلات کبدی – تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).
نشانه های سکته مغزی – بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، سردرد شدید ناگهانی، لکنت زبان، مشکلات بینایی و یا تعادل.
واکنش شدید پوست – تب، گلودرد، تورم صورت و زبان خود را، سوزش در چشم، درد پوست.

عوارض جانبی شایع:

ضعف، گرگرفتگی.
بی حسی در پوست.
تورم در مچ پا و یا پا.
سفتی یا درد مفاصل.
گلو درد، سردرد، درد پشت، درد استخوان.
افسردگی، تغییرات خلق و خوی، مشکلات خواب (بی خوابی).
فشار خون بالا (سردرد شدید، تاری دید، تپش در گردن و یا گوش).
تهوع، استفراغ.
بثورات پوستی خفیف.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر:

فرآورده های حاوی استروژن (به عنوان مثال، برخی از قرصهای جلوگیری از بارداری و یا درمان های جایگزینی هورمون) و یا تاموکسی فن زیرا ممکن باعث شود آناسترازول عمل نکند و یا اثر آن کاهش یابد.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*