وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آپنه خواب

2

 

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می شود. این دوره ها به آپنه (apneas) نامیده می شود. آپنه ها معمولا بین 10 تا 30 ثانیه طول خواهند کشید و در موارد شدید، آپنه ها می توانند صدها بار در هر شب تکرار شوند.

آپنه ها میتوانند باعث شوند که فرد نتواند به خوبی در طول شب به خواب رود٬ و همین امر باعث می شود که افراد مبتلا به آپنه خواب در طول روز کمتر به حالت آماده باش قرار گیرند٬ این می تواند به حوادث غیر قابل جبرانی در طول روز منجر شود؛ افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده٬ تا هفت برابر بیشتر از افراد عادی در تصادفات وسایل نقلیه موتوری دخیل می باشند.

همچنین خطر ابتلا به فشار خون بالا در افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده٬ بیشتر می باشد .

دو نوع آپنه خواب وجود دارد .

۱- آپنه خواب انسدادی که راه هوایی در بینی و حلق را تا حدی یا به طور کامل مسدود می کند٬ این مشکل می تواند ناشی از لوزه های بزرگ ، زبان بزرگ و یا بافت بیش از حد در راه هوایی مسدود شده باشد. بافت اضافی در راه هوایی در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر شایع است. هنگامی که عضلات تنفسی در هنگام خواب استراحت میکنند، این بافت اضافی می تواند راه های هوایی را مسدود کند.

۲- آپنه خواب مرکزی که زمانی رخ می دهد که ساقه مغز ، در ناحیه ای از مغز که تنفس را کنترل میکند، آسیب دیده است؛ ساقه مغز ممکن است به علت یک عفونت یا سکته مغزی آسیب دیده باشد .

نشانه ها

علائم آپنه انسدادی خواب شامل خواب آلودگی بیش از حد در طول ساعات بیداری است
همچنین خروپف با صدای بلند علامت دیگری از آن است ، و شریک بستر شما ممکن است برای اولین بار متوجه این مشکل شود
سردرد در صبح و خشکی دهان نیز می تواند یکی از علائم باشد
چاقی نیز در افراد مبتلا به آپنه خواب رایج می باشد، اما همه این افراد مبتلا به آپنه خواب، اضافه وزن ندارند.

تشخیص

انجام یک معاینه فیزیکی برای تشخیص آپنه خواب لازم می باشد٬ پزشک شما برای تشخیص داخل دهان و گلو شما را بازدید می کند .
خروپف و یا احساس بیش از حد خواب آلودگی در طول روز .

مطالعه خواب برای تایید تشخیص نیاز می باشد؛ مطالعات خواب باید به طور سنتی در یک مرکز خواب در شب انجام گیرد٬ اما با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که برای تشخیص و مطالعات خواب گاهی اوقات در خانه نیز با استفاده از بعضی تجهیزات انجام پذیر می باشد .

در مراکز خواب، سنسورهایی بر روی انگشت ، پوست سر و قفسه سینه قرار می گیرد که هر کدام از آنها وظایفی به عهده دارند که به شرح زیر می باشد :

حسگرهایی که بر روی پوست سر قرار می گیرد  امواج مغزی را برای اندازه گیری اینکه چه مدت طول می کشد تا بیمار به خواب رود، و چه مدت طول می کشد تا وارد مراحل مختلف خواب شود و اغلب چگونه در طول شب از خواب بیدار می شود را شناسایی می کند  .

حسگری که در انگشت قرار میگیرد سطح اکسیژن در خون را اندازه گیری می کند.
حسگرهایی که بر روی قفسه سینه قرار گرفته٬ نرخ ضربان قلب و تنفس ثبت می کند، و همچنین اینکه چگونه باعث قطع تنفس در بیمار میشود را بررسی میکند .
همچنین حسگری که در داخل سوراخ های بینی قرار می گیرد فقط برای اندازه گیری جریان هوا می باشد .

مدت زمان درمان

اینکه چه مدت طول خواهد کشید که آپنه خواب به طول کامل درمان شود به نحوه درمان آن بستگی دارد.

به طور کلی، آپنه خواب یک اختلال مزمن می باشد٬ این به این معناست که ممکن است تا پایان عمر ا شما همراه باشد. برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی، چه مدت این مشکل طول خواهد بستگی به درمان زمینه ای برای اختلالات عصبی یا قلبی عروقی دارد.

برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی، چه مدت این مشکل طول می کشد بستگی به درمان برای اختلالات عصبی یا قلبی عروقی زمینه ای .

ممانعت

شما می توانید با حفظ وزن مناسب به پیشگیری از آپنه انسدادی خواب برآیید .
برای کاهش علائم آپنه خواب ، از مصرف الکل و آرام بخشها اجتناب کنید .

درمان

برای درمان آپنه انسدادی خواب ، بسیاری از مردم با استفاده از دستگاه کمک تنفسی CPAP برای مدیریت و درمان اختلال تنفسی روزمره خود استفاده می کنند ٬ این دستگاه  اجازه می دهد تا شما به آسانی تنفس کنید.

کاهش وزن ممکن است در برخی موارد مفید باشد؛ راه های دیگر درمان، عمل جراحی ( برای برداشتن بافت اضافی در پشت گلو ، به عنوان مثال) ممکن است کمک کند.
هنگامی که شما به خواب می رویذ، باید تمام عضلات را شل کنید از جمله عضلاتی که فک را به جلو هدایت میکند٬
برای آپنه خواب مرکزی، درمان اختلالات عصبی یا قلبی عروقی زمینه ساز ممکن است باعث از بین رفتن آپنه خواب شود٬ همچنین CPAP نیز ممکن است مفید باشد.

در صورتی که هر یک از شرایط زیر برای شما رخ دهد٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید :

در طول ساعات بیداری بیش از حد خواب آلود می باشید
خروپف زیادی
شریک بستر شما متوجه است که تنفس شما گاهی اوقات وقتی که در خواب هستید متوقف می شود .

پیش آگاهی

اغلب افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب بدون مشکل می توانند به خواب روند .

You might also like
2 Comments
  1. lsمسلم says

    دو هفته است اپنه دارم خودم دارم تحقیقات پزشکی میکنم موقع خواب بایستی نکاتی را بلد باشی 1 اصلا طاق باز نخوابید مخصوصا دستا-هایتان را از یالا و زیر سر بالش نکنید که اپنه را تشدید میکند دمر بخوابید راحت تر ید یا پهلو … اپنه احتمال دارد از دارویی که به ان حساسیت داشتید شروع شده باشد قطع شود سیستم ایمنی توسط تغذیه و ورزش تقویت شود روزانه ساعاتی صبح ها جلوی نور افتاب باشید تا ساعت ده صبح نه بیشتر واز همه مهم تربه احتمال قوی دچار افزایش اسید معده هستید اسیدی که حسش نمیکنید که حتی باعث میشود مدفوع نرم ویا حتی اسهالی شکل شود که اختلالاتی در روده راه می اندازد که همین باعث اختلال عصبی میشود ترشی که هم در معده است هم در روده باعث هنگ کردن فرمانهای مغز میشود و مغز لحظاتی میابستد تا بتواند تشخیص دهد درد در روده است یا معده این توقف به تنفس سرایت وتنفس هم به همراه مغز متوقف میشود به عقیده من مشگل در اصل در گوارش است ترشی اسید معده کنترل و درمان شود نتیجه ان سفت تر شدن مدفوع خواهد شد که نبایستی دیگه به سنگ شدن تبدیل شود گلو درد های طولانی مانند لارنزیت هم میتواد عامل باشد که انهم باید کنترل ویتامین e و روغن زینون و امگا 3 میتواند اثر بخش باشند هوای مرطوب در لحظات خواب و خسته بودن در موفع خواب مهم است درد های روده که ناشی از نفغ زیادی است کنترل شوند از خوردن چربی های بالا خوداری کنید عید اجیل مصرف نکنید مدتی گیاه خوار باشید ضمنا باپزشک در ارتباط باید بود علت ضعف وشدت اپنه در یاداشت هایی مقایسه شود تحقیاتم ادامه دارد نه که امید وار باشم ایمان دارم به زودی درمانش را پیدا میکنم انشا الله …..

  2. خلیل ذوالفقاری says

    من دچار آپنه تنفسی شدید هستم و توسط پزشک معالج در منزل تست خواب دادم که از عدد۲۵ تست من ۲۳ بود که معنی آنرا نفهمیدم در بیمارستان بستری شدم و بجای بیهوشی به خواب مصنوعی رفتم ولی پزشک بیهوشی قبل از به خواب بردن من متوجه شد آسم خفیف دارم پزشک جراح حلق اقدام به عملی که قصدانجام آنرا داشت که از بخشی از اعضای درونی حلق که هنگام خواب شل شده و جلوی مجرای تنفسی را میگرفت منصرف شد و مجوز پزشک ریه و قلب را میخواهد . من حتی یک شب آرام نداشتم صبح دهانم خشک و حلقم سوزش درد دارد و دهانم و نوک زبانم هنگام بیدارشدن هم بد بو و هم مانند زخم درد دارد تا مدتی بگذرد و د هانم را که شستم بهتر میشود . تمام مطالبی که شما نوشته اید کاملا صحیح است . بارها افکار شیطانی به مغزم خطور میکند . الان ساعت ۴/۱۵ بامداد است که این مطلب را مینویسم از خوابیدن میترسم . فردا که خانواده بیدار شدند من میخوابم من دو هفته کار و دو هفته استراحت دارم به این دلیل است که میتوانم روز بخوابم که مراقبم باشند .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*