وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آیا بینی مردان بزرگتر از زنان است؟

0

محققان دریافتند که به طور معمول بینی مردان در مقایسه با بیمه زنان ۱۰درصد بزرگتر است که این بزرگی به علت وجود تفاوت هایی در ساختار فیزیکی و سطح انرژی مورد نیاز در دو جنس زن و مرد است.

عموماً، توده عضلانی بدون چربی در مردان بیش تر از زنان است و این بدان معنی است که مردان برای رشد و حفظ عضلات خود، نیاز به اکسیژن بیش تر و در نتیجه بینی بزرگ تری دارند.

بلوغ، آغاز ظهور تفاوت ها

 

به طور کلی، اندازه بینی در دختران و پسران از بدو تولد تا مرحله بلوغ بدون تغییر باقی می ماند. از سن 11 سالگی، اندازه بینی شروع به رشد می کند. تحقیقات نشان می دهد که عضو بینی در مرد و زنی با جثه هم اندازه، در مرد بزرگ تر است. چرا که بدن مرد از بافت های سنگین تری تشکیل شده است. این تفاوت در دو جنس، در مرحله بلوغ ظاهر می شود.

الگوی فوق که دال بر وجود تفاوت هایی در ارتباط با جذب اکسیژن، دریافت کالری و سرعت سوخت و ساز در بدن مردان و زنان است، با الگوی اندازه صورت متفاوت است. به عنوان مثال، پسران از سن 3 سالگی یا زودتر، در مقایسه با دختران هم جثه خود، صورت بزرگ تری دارند. از شواهد موجود می توان نتیجه گرفت که اندازه صورت متناسب با حجم بینی است، همچنین اندازه بینی با مولفه هایی چون توده بدنی و اکسیژن مورد نیاز بدن ارتباط مستقیم دارد.

بینی بزرگ در پیشینیان

محققان معتقدند که انسان امروز نسبت به اجداد خود یا نئاندرتال ها، بینی کوچک تری دارد. این واقعیت بیان گر این است که توده عضلانی در انسان های اولیه، بیش تر از انسان امروز بوده، در نتیجه او برای حفظ عضلات خود به اکسیژن بیش تر و بینی بزرگ تر نیاز داشته است. همچنین، حجم قفسه سینه و شش ها در اجدادمان بزرگ تر از ما بوده است. این هم گواه دیگری است بر این که انسان امروزی اکسیژن کم تری مصرف می کند. بنابراین، با گذشت زمان، نیاز انسان به اکسیژن کم تر شده و این امر منجر به کوچک شدن بینی او شده است. ناگفته نماند که تفاوت های فیزیولوژی میان زن و مرد در فرهنگ ها و نژادهای گوناگون، متفاوت است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*