وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

ارتباط نوشابه و سرطان لوزالمعده(پانکراس)

0

لوزالمعده و نوشابه:

نوشابه برای بدن شما اصلا خوب نیست. این نوشیدنی به ظاهر خوشمزه، دارای قند و کالری بسیاری است و نمی تواند مواد مغذی و مورد نیاز بدن شما را تامین کند. علاوه بر اینکه نوشابه می تواند باعث افزایش وزن شود، بر روی سلامت لوزالمعده نیز تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. بر اساس یافته های موسسه ملی سرطان ،حدود 45000 آمریکایی در سال 2013 با سرطان لوزالمعده تشخیص داده شدند و نوشیدن مقادیر زیادی نوشابه شیرین ممکن است یکی از فاکتورهای دخیل در این بیماری باشد.

سرطان لوزالمعده:

همانطور که می دانید، لوزالمعده بین معده و ستون فقرات واقع شده و تقریبا 6 اینچ طول دارد. لوزالمعده  با تولید آنزیم هایی که می تواند غذا را به قسمت های کوچک تر بشکند،نقش بسیار مهمی در هضم مواد غذایی بازی می کند. این اندام همچنین هورمون های مختلفی همچون انسولین را ترشح می کند که برای تنظیم قند خون بسیار ضروری است. سرطان لوزالمعده معمولا در افراد بالای 50 سال تشخیص داده می شود هرچند بروز آن در افراد جوان نیز ممکن است. سیگار کشیدن، افزایش وزن، دیابت و پانکراتیت خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش می دهد.

شکر زیاد شیرین نیست:

نوشابه طعم خوبی دارد به همین خاطر افراد زیادی آن را به طور منظم و روزانه مصرف می کنند. تنها چیزی که از مصرف نوشابه به شما می رسد، افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده است. بر اساس مقاله ای که در سال 2010 در ” اپیدمیولوژی سرطان ، شاخصهای زیستی و پیشگیری” منتشر شد، مصرف منظم نوشابه در رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش خطر توسعه سرطان لوزالمعده شود. درحقیقت مطالعات نشان می دهد، افرادی که در هفته دوبار نوشابه مصرف می کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده قرار دارند.

تشخیص ویرانگر:

سرطان لوزالمعده یک نوع ویرانگر سرطان است زیرا به ندرت در اوایل بیماری تشخیص داده می شود. با توجه به   گفته های مدلاین پلاس، علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده که می تواند شامل خستگی ، کاهش وزن، درد شکم یا پشت، زرد شدن پوست باشد، خیلی زود ظاهر نمی شود . این موضوع بدان معناست که  افراد مبتلا به این سرطان ممکن است در مورد بیماری خود خبری نداشته باشند. همچنین لوزالمعده در پشت سایر اندام ها قرار گرفته و تشخیص مشکلات مرتبط با آن برای پزشکان بسیار دشوار است. سرطان نیز به سرعت منتشر می شود. به خاطر همین فاکتورها، سرطان لوزالمعده یکی از سرطان های کشنده و خطرناک است و بعد از تشخیص نیز درمان های موثر بسیار دشوار است. در برخی از  موارد، پیشگیری از سرطان لوزالمعده ممکن نیست اما کاهش مصرف نوشابه می تواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد.

کاهش شکر مصرفی:

اگر اضافه وزن داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده بیشتر می شود . بنابراین کاهش مصرف موادی همچون نوشابه می تواند به کاهش کالری دریافتی  و در نهایت کاهش وزن کمک کند. مصرف منظم نوشابه نیز می تواند به تنهایی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش دهد و این خود به تنهایی دلیل بسیار خوبی برای کاهش یا حذف نوشابه است. نوشابه های گازدار شیرین را با آب ساده ، آب میوه های طبیعی جایگزین کنید. استفاده از چای یخ شیرین نشده یا قهوه نیز جایگزین خوبی برای نوشابه های گازدار است

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*