وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

افزایش صادرات دارو به ۵۰۰ میلیون دلار تا ۳ سال آینده

0

Export-medicines

حسن هاشمي يکي از دولتمردان تدبير و اميد است که پيش از اين همواره سعي داشت از حاشيه‌ها دوري و توان خود را مصروف ادامه مسير طرح تحول نظام سلامت کند.
اما مدتي است که انگار درگير حاشيه‌ها شده و گاه عليه منتقدان خود سخن مي گويد. اين امر حتي در مراسم معرفي داروهاي جديد صنايع دارويي کشور در درمان بيماري هاي‌ام‌اس، سرطان، ديابت و قلبي اتفاق افتاد.
در اين مراسم که با حضور مسئولان سازمان غذا و دارو و شرکت‌هاي دارويي در محل شرکت داروسازي اسوه برگزار شد، 12محصول با 20 شکل از 8 شرکت دارويي که همه توليد داخل هستند، معرفي شدند.

وزير بهداشت با بيان اينکه حوزه دارو هميشه درگير حاشيه بوده است، گفت: «درخواست من از رئيس سازمان غذا و دارو اين است که تسليم هياهو‌ها نشود.
چراکه اگرچه بخشي از اين سرو صدا‌ها خيرخواهانه است، اما برخي ضديت با برنامه‌هاي دولت و در راستاي کمياب‌شدن برخي داروها است که نبايد زير بار آن برويم.» وي ضمن هشداربه حاشيه‌سازان مبني‌بر اينکه اين اقدامات به‌طور کامل رصد مي‌شوند، تصريح کرد: «موضع ما در برابر اين هجمه‌ها مقابله به‌مثل است و سازمان غذا و دارو نبايد در مقابل بدخواهان داخلي سکوت اختيار کند.»

وزير بهداشت در خصوص بودجه‌هاي نظام سلامت نيز گفت: «به‌دنبال پايدارکردن بودجه‌هاي سلامت هستيم تا اعتبارات ما مورد تعرض ديگران و دستگاه‌هاي اجرايي قرار نگيرد.
بعضي‌ها انگار از روي عمد مي‌خواهند مردم را نگران کنند و ظاهراً چون پيشگو هم هستند، مي‌گويند اين طرح حداکثر 2 سال بيشتر ادامه نخواهد داشت.»
وي ادامه داد: «آنها مي‌گفتند طرح تحول سلامت تبديل به طرح‌هاي مشابهي مانند مسکن مهر، هدفمندي و غيره مي‌شود و بنا دارند با حاشيه‌سازي و اطلاعات غلط، شرايطي را به‌وجود آورند که اعتبارات پيشنهادي از سمت دولت در مجلس دچار آسيب شود.»
وي ادامه داد: «لازم است اعتبارات ما مانند ساير سازمان‌ها نظير وزارت نيرو و وزارت نفت که قيمت‌گذاري مي‌شود و پول هم در آن حوزه مي‌آيد، پايدار باشد.
ما پيشنهاد داده‌ايم، بخشي از ماليات بر ارزش افزوده را دراختيارمان قرار دهند و اعتبارات ما را به‌طورکلي حذف کنند.» وزير بهداشت ادامه داد: «اين مهم باعث مي‌شود اعتبارات ما مورد تعرض ديگران و دستگاه‌هاي اجرايي قرار نگيرد.»

هاشمي ضمن انتقاد از وضعيت صادرات دارو با بيان اينکه در اين حوزه کاري صورت نگرفته است، ادامه داد: «افغانستان، عراق، سوريه، لبنان، آسياي مرکزي و بخشي از کشورهاي حاشيه خليج فارس بازارهاي مناسبي هستند که مي‌توان روي آنها سرمايه‌گذاري کرد.
برنامه‌ وزارت بهداشت براي صادرات آن است که رقم صادرات تا 3 سال آينده به 500 ميليون دلار و در 10 سال آينده به 1500 ميليون دلار برسد.» وي با تاکيد بر اينکه اين آمار و ارقام جاه‌طلبانه نيست، اظهار داشت: «خود شرکت‌ها بايد براي صادرات پيش‌قراول باشند.
وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و ساير دستگاه‌هايي که در برخي کشور‌ها نمايندگي مستقيم دارند بايد اين فضاسازي را انجام دهند.»
وزير بهداشت با بيان اينکه حوزه سلامت در دنيا به‌لحاظ هزينه و فايده بي‌رقيب است، خاطرنشان کرد: «از آنجا که روز به روز بار بيماري‌ها افزايش يافته و جمعيت کشور پير مي‌شود، متاسفانه از هزينه‌ها بهره‌مند و در فايده‌ها بي‌نصيب مانده‌ايم.»
وي از ديگر دستاوردهاي سرمايه‌گذاري در صنعت دارويي خارج کشور، به اشتغال زايي و ارزآوري و همچنين نزديک‌شدن توليدات صنعت داروسازي کشور به استانداردهاي بين‌المللي، عزت کشور و تشويق دانشمندان اشاره کرد و گفت: «از توليد داخل بايد حمايت کنيم.
به اين معنا که اگر پزشکي دارويي خارجي تجويز مي‌کند، اين دارو بايد در بازار در اختيار بيماران باشد. مسئوليت اين موضوع با من است چراکه دسترسي به دارو شرط اول است و نبايد به بهانه کاهش واردات، دسترسي مردم به دارو کم شود و مردم به رنج بيفتند.»
وزير بهداشت با اشاره به ايجاد شوراي فناوري در دولت يازدهم گفت: «در اين شورا اقدامات مناسبي انجام شد، از جمله اينکه در حوزه بيوتکنولوژي 60 درصد قيمت داروهاي برند را تضمين کرديم و همچنين75درصد قيمت داروي برند را براي اقلام پرهزينه در واردات پرداخت مي‌کنيم.»
وي در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه بايد به خارج از مرز‌ها هجرت کرد و سرمايه‌گذاري اصلي را به آنجا برد، خاطرنشان کرد: «اين مهم که از داروهاي ايراني در خارج از کشور استقبال مي‌شود، سبب تقويت اطمينان مردم و در ‌نهايت باعث سودآوري، اشتغال و ارتقاي استانداردهاي توليدات داخلي مي‌شود.» وزير بهداشت ضمن تشکر از سازمان غذا و دارو و همچنين شرکت‌هاي داروسازي جهت کمک به دولت در ماه‌هاي آغازين فعاليت و پشت‌سر گذاشتن التهابات دارويي، گفت: «مجموعه تلاش‌هاي انجام‌شده باعث آبرومندي دولت و آرامش مردم در طول يک سال و نيم گذشته شده است.»
وي افزود: «طرح تحول سلامت در ادامه رفع مشکلات دارويي شکل گرفت، چراکه اگر قدم اول را صحيح برنمي‌داشتيم و سياست‌گذاران ثمرات آن را نمي‌ديدند، امکان حمايت از طرح تحول وجود نداشت.»

هاشمي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص مسئله آلودگي هواي خوزستان با بيان اينکه منشاء اغلب ريزگردهاي خوزستان خارجي است، گفت: «22 استان در اين زمينه در رنج هستند و دولت در رفع اين مشکل مصمم است.»
وي درباره نتايج برررسي‌هاي وزيربهداشت از وضعيت ريزگرد‌ها در خوزستان و همچنين سفر وزير بهداشت به عراق در اين زمينه گفت: «در سفر به عراق مهندس جهانگيري معاون اول رياست جمهور را همراهي خواهيم کرد. برنامه‌هاي سفر به عراق نيز توسط ايشان تنظيم مي‌شود، اما هريک از وزرايي که معاون اول را همراهي مي‌کنند، برنامه‌هاي مفصلي با دستگاه مشابه خود در عراق خواهند داشت.»
وي با بيان اينکه برنامه‌هاي وزارت بهداشت در سفر به عراق بسيار مفصل است، گفت: «در اين سفر قدم‌هاي بسيار خوبي در زمينه توسعه صادرات دارويي و پزشکي به عراق، خواهيم داشت. همچنين در حاشيه اين ديدار در مورد ريزگرد‌ها نيز صحبت خواهد شد و اميدواريم به توافق خوبي در اين زمينه برسيم.»

وزير بهداشت با بيان اينکه همزمان با گرد و غبار و طوفان شن در خوزستان حضور داشتم، ادامه داد: «خوزستاني‌ها ايراني هستند و خوزستان هميشه خوزستان است.
خوزستاني‌ها در 22 بهمن در حالي که سروصورتشان مملو از خاک شده بود، به خيابان‌ها آمدند و نشان دادند که دست از آرمان‌هاي شهدا، امام (ره) و انقلاب برنخواهند داشت. اين بالا‌ترين انرژي براي کشور است.»
وي با تاکيد بر اينکه فراموش نکنيم که فقط خوزستان درگير گرد و غبار نيست، تصريح کرد: «22 استان ديگر نيز در رنج هستند و دولت مصمم است که اين مشکل را حل کند. به‌خصوص اينکه شخص رئيس‌جمهور محيط زيست را جزو برنامه‌هاي محوري خود و از مواردي مي‌داند که هر روز به آن فکر مي‌کند.»
هاشمي افزود: «در عين حال برخي از اين تصميمات احساسي است و ممکن است باعث هدر رفتن منابع شود که بايد از آن پرهيز کرد. در گذشته ممکن است از اين اقدامات صورت گرفته باشد، بنابراين بايد تلاش کنيم تصميمات علمي، منطقي و اجرايي باشند.»

گفتني است، مهم‌ترين داروهاي معرفي شده در اين مراسم، داروي مبتلايان ام‌اس به نام «اسويمر» – osvimer -، داروي «زيپتين» براي درمان ديابت نوع 2 و «ارلووا» – erlova – براي سرطان ريه بود. هزينه توليد و تهيه تمام اين دارو‌ها چندين برابر پايين‌تر از مشابه خارجي آن است، همچنين توليد اين دارو‌ها که صددرصد ساخت ايران هستند، ارزآوري بسياري نيز براي کشور خواهد داشت.

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*