وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

ام.آر.آی پيشگوی جدید آلزایمر

0

Senior Man Getting MRI Exam

Medical News Today: در دانشگاه دوک پژوهشگران روانپزشکي موفق شدند با استفاده از تصاوير ام.آر.آي عملکردي مغز(Functional MRI)، خطر ابتلا به بيماري آلزايمر در بيماران و سالمندان را با موفقيت قابل قبول پيشگويي کنند.

در اين روش از بيمار دو بار ام.آر.آي عملکردي مغز انجام مي‌شود. تصاوير اول، تصاوير پايه و بدون تحريک هستند، در حالي که تصاوير دوم به دنبال تحريک مغز با اعمال يا محرک‌هايي که به تحريک حافظه و يادآوري خاطرات گذشته منجر مي‌شوند، گرفته مي‌شود. از روي تغييراتي که در اين دو مرحله در تصاوير ايجاد مي‌شود پزشکان قادر خواهند بود خطر بروز آلزايمر در بيمار را پيشگويي کنند.

پروفسور مورالي دورايس وامي رييس بخش روان‌پزشکي بيولوژيک دانشگاه دوک در ايالات متحده آمريکا گفت: «ما تاکنون اين روش را روي 75 فرد مبتلا به اختلال عملکردي خفيف و 28 فرد عادي مورد آزمايش قرار داده‌ايم و نتايج تشخيص خوبي برايمان حاصل شده است.»

وي ادامه داد: «هنوز براي وارد شدن اين اقدام تشخيصي به مرحله طبابت باليني زود است و به مطالعات و پژوهش‌هاي بيشتري نياز داريم. مساله ديگر هم هزينه بالاي اين روش تشخيصي است چون به دو بار انجام ام.آر.آي عملکردي مغز نياز دارد که تصوير برداري بسيار گرانقيمتي محسوب مي‌شود»

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*