وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی ISTJ : انجام دهنده وظایف |آزمون MBTI

1

در آزمون شخصیت شناسی یا تست روانشناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

 

تیپ شخصیتی ISTJ درون گرا، حسي ، فكري، منضبط : انجام دهنده وظایف

جدی،ساکت و آرام، علاقه مند به امنیت و زندگی صلح آمیز است.بسیار کامل، مسئولیت پذیر و قابل اعتماد می باشد. اینگونه افراد دارای توانایی توسعه یافته ای از تمرکز هستند. معمولا به حمایت و ترویج سنت ها و موسسات علاقه مند هستند. به خوبی سازمان یافته و سخت کوش اند . آنها برای رسیدن به اهداف تعیین شده به شدت کار می کنند. معمولا به هر وظیفه ای که ذهن خود را برای رسیدن به آن تنظیم می کنند، دست می یابند.

تصویری از یک تیپ شخصیتی ISTJ – درون گرای حسی متفکر قضاوتی (احساس درونگرا با تفکر برون گرا)

انجام دهنده وظایف:

به عنوان یک فرد با تیپ شخصیتی ISTJ، حالت اولیه زندگی به صورت داخلی متمرکز شده است. تمامی کارها را از طریق حواس پنج گانه خود در یک سبک لفظی و  واقعی انجام می دهند. حالت ثانویه  نیز برون گراست که با موارد مختلف به صورت منطقی و عقلانی درگیر می شوند. افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند معمولا افرادی ساکت، آرام و محافظه کار هستند و به یک زندگی آرام، صلح آمیز و امن علاقه مندند.

این افراد دارای حس درونی قوی در مورد وظایف خود هستند و همین امر انگیزه قوی برای دنبال کردن وظایف را فراهم می کند.  آنها رویکرد سازمان یافته و روشمندی دارند و می توانند همه وظایف خود را با موفقیت به اتمام برسانند. افرادی با این تیپ شخصیتی بسیار وفادار، قابل اعتماد و صادق هستند. این افراد اهمیت زیادی برای صداقت و درستکاری قائل اند. در خانواده و میان دوستان خود نیز جزو افراد قابل اعتمادی هستند که می توان برای انجام و تکمیل کارها روی آنها حساب کرد. اگرچه  در انجام کارهای خود جدیت و سخت کوشی کافی را دارند اما  شوخ طبع نیز هستند و با آنها بودن حس خوبی به دیگران منتقل خواهد کرد .

این افراد به قانون و سنت اعتقاد دارند و دوست دارند بقیه نیز چنین باشند. قانون شکنی و بر خلاف قانون عمل کردن را دوست ندارند. اگر دلیل خوبی برای انجام کارهای مختلف خارج از محدوده تعیین شده داشته باشند، حتما اینکار را خواهند کرد. با اینحال، اینگونه افراد تمایل بسیار زیادی برای انجام کارها بر اساس فرآیندها و برنامه های تعیین شده و مشخص  دارند. این افراد اگر سمت بصری خود را به خوبی توسعه ندهند ، ممکن است بیش از حد به ساختارها  تمایل داشته باشند و برای انجام کارهای خود از روی کتاب و دستورالعمل های موجود اصرار بورزند. اینگونه افراد  برای انجام قول ها و وعده هایی که به دیگران می دهند بسیار قابل اعتماد هستند. به همین  خاطر، برخی از اوقات کارهای بسیار زیادی برای انجام دارند. از آنجایی که این افراد مسئولیت پذیری بسیار بالایی دارند، ممکن است نتوانند در مقابل کارهای زیادی که به آنها محول می شود پاسخ منفی بدهند. همین امر موجب می شود ساعت های طولانی کار کنند .این افراد مدت زمان زیادی را برای انجام کارهای خود سپری می کنند و انرژی فراوانی برای رسیدن و دستیابی به اهداف خود صرف می کنند. با اینحال، ممکن است انرژی خود را صرف انجام کارهایی کنند که به آنها مربوط نمی شود و یا اصلا کاربردی برای آنها ندارد.

این افراد ترجیح می دهند تنها کار کنند اما زمانی که موقعیتش پیش بیاید، در کارهای تیمی نیز به خوبی کار می کنند. آنها دوست دارند فعالیت های خود را به خوبی انجام دهند و از قرار داشتن در موضع قدرت بسیار لذت می برند. افرادی با تیپ شخصیتی ISTJ از نظریه ها یا افکار انتزاعی خیلی کم استفاده می کنند مگر اینکه برنامه های عملی آن کاملا روشن باشد.آنها احترام فوق العاده ای برای حقایق قائل هستند. ذخایر فوق العاده ای از حقایق در درون خود دارند که از طریق ترجیحات حسی خود جمع آوری کرده اند. این افراد ممکن است در درک نظریه ها یا ایده هایی که از منظر خودشان متفاوت است، مشکل داشته باشند. با اینحال، اگر اهمیت و ارتباط این ایده ها و نظریه ها به کسی که  آن را دوست دارند یا به او احترام می گذارند نشان داده شود، ایده تبدیل به حقیقت می شود و آن را درونی و پشتیبانی خواهند کرد. این افراد به طور طبیعی در هماهنگی با احساس خود یا احساس دیگران نیستند. آنها ممکن است در مورد درک  نیازهای عاطفی و احساسی سایر افراد مشکل داشته باشند. از آنجایی که این افراد کامل هستند دوست دارند دیگران را نیز به این کمال برسانند. آنها  در بیان احساس و عواطف خود به دیگران مشکل دارند. با اینحال، حس قوی و محکم این افراد در انجام وظایف و توانایی دیدن نیازهای دیگران باعث می شود در موقعیت های مختلف بر این حس محافظه کارانه غلبه کنند .

آنها معمولا حامی و پشتیبان خوبی برای  افراد مورد علاقه خود هستند. زمانی که نیاز عاطفی فردی را بشناسند،  تمامی تلاش خود را برای برطرف کردن این نیاز به کار خواهند بست.  همانطور که قبلا نیز گفتیم این افراد بسیار وفادار، صادق و قابل اعتماد هستند. سنتی و خانواده دوست هستند و تمامی تلاش خود را برای ساختن یک زندگی آرام و بی درد سر برای اعضای خانواده انجام می دهند. آنها به والدین خود توجه می کنند و کارهای مربوط به آنها را با جدیت و کوشش تمام انجام می دهند. اینگونه افراد معمولا حامیان بخشنده و خوبی برای اعضای خانواده خود هستند. آنها  از  افراد نزدیک و اعضای خانواده خود مراقبت می کنند هر چند بیان احساسات برایشان راحت نباشد. اینگونه افراد دوست دارند احساسات خود را از طریق عمل و فعالیت های خود به دیگران نشان دهند. آنها دارای توانایی فوق العاده ای برای گرفتن وظایف ، تعریف، سازماندهی کردن، برنامه ریزی  و به کارگیری ابزارهای مورد نیاز برای این وظایف دارند. همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، افرادی با این تیپ شخصیتی بسیار سخت کوش هستند و به هیچ مانعی اجازه نمی دهند آنها را از رسیدن به اهداف و وظایفشان باز دارد. آنها اعتبار کافی برای دستاوردهای خود قائل نیستند و این دستاوردها را همانند یک دستاورد طبیعی می بینند.

اینگونه افراد معمولا حس بزرگی از فضا ،عملکرد و قدردانی هنری دارند. اگر سری به منزل این افراد بزنید  خواهید دید که خیلی مرتب با مبلمان تزیین شده است. آنها در واقع از احساسات خود آگاه هستند و می خواهند در محیطی باشند که نیازهایشان برای ساختار، نظم و زیبایی مناسب باشد. اگر تحت استرس و فشار قرار گیرند ممکن است وارد حالت فاجعه شوند که در آن به دنبال راه حل و احتمالات موجود هستند.  آنها خود را به خاطر چیزهایی که باید به شیوه متفاوت انجام دهند یا وظایفی که به خوبی انجام نمی شود، سرزنش می کنند. در اینگونه شرایط توانایی خود را برای دیدن چیزهایی با آرامش و منطقی از دست می دهند  و خود را به خاطر این شرایط سرزنش می کنند. به طور کلی، افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISTJ هستند پتانسیل بسیار بالایی دارند. افرادی توانا، منطقی، معقول و موثر با تمایل عمیق برای ترویج امنیت و زندگی صلح آمیز هستند. آنها برای رسیدن به اهداف خود بسیار خوب عمل می کنند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: احساس  و حس درون گرا

کمکی: تفکر برون گرا

قسمت سوم: احساسات درون گرا

درجه دوم:شهود برون گرا

شروع آزمونMBTI

شخصیت های معروف ISTJ  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

جرج واشنگتن/ جف بزوس(بنیانگذار آمازون)/مارتین هایدگر/زیگموند فروید/توماس هابز/ریچارد نیکسون/آنگلا مارکل/جوزف راتزینگز(پاپ سابق)/…

You might also like
1 Comment
  1. صادق says

    مرسی از سایت خوبتون.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*