وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

اکتروتاید Octreotide

0

اوکتروتاید چیست؟

اوکتروتاید (Octreotide) با نام تجاری ساندوستاتین (SandoSTATIN) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
این دارو برای درمان اسهال شدید و گرگرفتگی ناشی از انواع خاصی از سرطان استفاده می‌شود.
همچنین از این دارو نیز برای درمان آکرومگالی در بیماران خاص استفاده می شود٬ که ممکن است برای شرایط دیگر استفاده شود که توسط دکتر شما تعیین می‌شود.
اوکتروتاید یک عامل سوماتوستاتیک (somatostatic) است که با کاهش سطح خونی انواع هورمون‌ها (به عنوان مثال، هورمون رشد) و رسولان شیمیایی (به عنوان مثال، گاسترین، پپتید وازواکتیو رودهای) کار می کند.
اوکتروتاید یک نوع پروتئین انسانی شبیه به یک هورمون در بدن انسان به نام سوماتوستاتین است.
اوکتروتاید برای درمان آکرومگالی استفاده می شود. اوکتروتاید همچنین برای کاهش حملات گرگرفتگی و اسهال آبکی ناشی از تومورهای سرطانی (سندرم کارسینوئید) یا تومورهای نام تومورهای پپتید وازواکتیو رودهای (آدنوم VIP) استفاده می شود.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: اوکتروتاید (Octreotide)

نام‌های تجاری: ساندوستاتین SandoSTATIN, SandoSTATIN LAR Depot

کلاس درمانی: عامل غدد درون ریز-متابولیک

کلاس دارویی: سوماتواستاتین

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

دیابت.
بیماری کیسه صفرا.
بیماری قلبی.
مشکلات تیروئید.
پانکراتیت.
بیماری کلیوی.
بیماری کبدی.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه B

انتظار نمی رود که این دارو بتواند به نوزاد متولد نشده آسیبی برساند و یا برای او مضر باشد٬ به پزشک خود بگویید اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن در طول درمان با این دارو را دارید.
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

ضربان قلب آهسته و یا نامنظم.
مشکلات کیسه صفرا (درد معده).
پانکراتیت (درد در قسمت فوقانی معده، تهوع، استفراغ، تب، نفخ، زردی پوست یا چشم).
مشکلات تیروئید (ممکن است توسط آزمایش خون تشخیص داده شود).
قند خون پایین (سردرد، گیجی، خواب آلودگی، ضعف، سرگیجه، ضربان قلب سریع، تعریق، لرزش، حالت تهوع).
قند خون بالا (افزایش تشنگی و تکرر ادرار، برافروخته شدن پوست و یا خشک شدن آن، خواب آلودگی).

عوارض جانبی شایع:

تهوع یا استفراغ.
اسهال.
درد معده خفیف.
یبوست.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

بروموکریپتین (Parlodel).
سیکلوسپورین (Neoral، Sandimmune، Gengraf).
دیورتیک (قرص آب).
داروهای دیابت مانند انسولین، گلی پیزید (Glucotrol)، glyburide (Diabeta، Micronase)، tolbutamide (Orinase)، متفورمین (گلوکوفاژ)، پیوگلیتازون (Actos را)، (Avandia).
داروهای بیماری قلبی یا فشار خون بالا.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*