وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

اگزمستان Exemestane

0

اگزمستان چیست؟

اگزمستان (Exemestane) با نام تجاری آروماسین (Aromasin) یک دارو ضد سرطان می‌باشد که از گسترش و رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری و با آهنا مبارزه می‌کند.
اگزمستان سطح استروژن در زنان یائسه را که ممکن است در خطر رشد انواع خاصی از تومورهای سینه (که به استروژن نیاز دارند) را کاهش می‌دهد.
اگزمستان برای درمان سرطان پستان در زنان یائسه استفاده می شود که اغلب در زنانی که بعد از عمل جراحی، پرتو درمانی، و یا دیگر داروهای دیگر سرطان درمان نشده اند و بیماری آنها گسترش یافته است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اگزمستان یک مهار کننده آروماتاز است که با کاهش غلظت استرادیول خون ممکن است اندازه و رشد تومور را کاهش دهد.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: اگزمستان (Exemestane)

نام تجاری: آروماسین (Aromasin)

کلاس درمانی: عامل ضد سرطان

کلاس دارویی: آروماتوز بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

اگر شما داری شرایط زیر می‌باشید نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما یائسه نمی‌باشید و قاعدگی شما ادامه دارد.
اگر شما حامله هستید یا ممکن است باردار شوند و یا کودک شیرخواری دارید که از شیر شما تغذیه می‌کند.
اگر شما در حال استفاده از هر دارویی که حاوی استروژن است می‌باشید (به عنوان مثال، برخی از قرصهای جلوگیری از بارداری، برخی از درمان های جایگزینی هورمون)

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری کبد.
بیماری کلیوی.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه X

اگزمستان برای استفاده در زنانی که توان بارور شدن را دارند نمی‌باشد و اگر شما باردار می‌باشید این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

درد استخوان جدید و یا غیر معمول.
تورم در دست و یا پا.
احساس تنگی نفس، حتی با اعمال خفیف.
درد قفسه سینه، بی حسی ناگهانی و یا ضعف، سردرد ناگهانی، گیجی، مشکلات بینایی، گفتار، و یا تعادل.

عوارض جانبی شایع:

گرگرفتگی.
سردرد، احساس خستگی.
درد مفاصل.
تهوع، افزایش اشتها.
مشکلات خواب (بی خوابی).
افزایش تعریق.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر:

کاربامازپین، داروهای حاوی استروژن (به عنوان مثال، برخی از قرصهای جلوگیری از بارداری، برخی از درمان های جایگزینی هورمون)، فنوباربیتال، فنی توئین، ریفامپین، و یا مخمر سنت جان – به دلیل اینکه ممکن است اثر این دارو را کاهش و یا خنثی نماید.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*