وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

بازار دارویی کشور در اختیار داروهای وارداتی

0

قرص های جلوگیری از بارداری

در شماره قبل به تحليل آمار توليد و مصرف دارو در کشور پرداختيم و سهم ريالي داروهاي خارجي و برخي از معايب آن را ارايه کرديم. در اين شماره به ادامه بررسي معايب و نتيجه‌گيري کلي مي‌پردازيم.

استاد داروسازي دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌ا…

فقدان بهره‌وري: وابستگي شديد و طولاني‌مدت صنايع داروسازي كشور به منويات وزارت بهداشت باعث شده كه‌ اين صنعت ساختارهاي لازم را براي ارتقاي بهره‌وري در بخش توليد و بازاريابي‌ايجاد نكند و همچنان با حداقل بهره‌وري به حيات خود ادامه دهند. ‌‌
اين صنايع امروزه افزايش قيمت محصولات خود را به عنوان تنها راه تامين درآمد مي‌دانند و اصولا به‌دليل فقدان يك نظام موثر و بهره‌مند در بخش توليد و بازاريابي به هيچ عنوان وارد مقوله منطقي كردن قيمت داروها از طريق افزايش بهره‌وري نمي‌شوند.

بازاريابي:

فقدان بازاريابي مناسب نيز از نقاط بارز ضعف صنعت داروسازي کشور است. با وجود آنکه بازاريابي محصولات دارويي تابع مقررات خاص و سختگيرانه‌اي است اما بازاريابي صحيح و اخلاقي نقش تعيين‌کننده‌اي در ارتقاي فعاليت‌هاي تجاري صنايع داروسازي (به‌عنوان صنعتي که بايد براي ادامه حيات خود بازدهي اقتصادي داشته باشد) دارد.
متاسفانه به‌دليل آنکه صنايع داروسازي کشور طي سه دهه گذشته محصولات خود را به‌صورت فروش تضمين شده و از طريق حمايت‌هاي وزارت بهداشت به فروش رسانده است هيچ‌گاه نيازي به بازاريابي صحيح علمي‌ احساس نکرده و اصولا اين توانايي را در خود ‌ايجاد نکرده است.
به همين دليل با توجه به تغييرات‌ايجاد شده در نظام دارويي کشور طي چند سال گذشته و حذف حمايت‌هاي مستقيم دولت، توليدکنندگان با خلاء جدي در موضوع بازاريابي محصولات خود مواجه شده‌ و به‌جاي ‌ايجاد ساختار منطقي و مبتني بر اصول علمي ‌و اخلاقي بازاريابي از شيوه‌هاي بدوي بازاريابي مانند جوايز غيرمعقول براي فروش محصولات و حتي دامپينگ براي حفظ خود در بازار استفاده مي‌کنند؛ روش‌هايي که قطعا در درازمدت آسيب‌هاي جدي به گردش مالي ‌اين صنعت و حتي نظام سلامت کشور وارد خواهد کرد.

ختم کلام

اين اصل مورد توافق صاحب‌نظران است که صنعت ملي داروسازي حتي در شرايط فعلي آن نيز يک دارايي با ارزش براي نظام سلامت کشور محسوب مي‌شود.
دارايي که براي ‌ايجاد و حفظ آن تاکنون صدها ميليون دلار از بيت‌المال هزينه شده است اما چنانچه براي ارتقاي‌ اين دارايي با ارزش فکري عاجل نکنيم ممکن است در آينده‌اي نزديک به درخت پوسيده‌اي تبديل شود که نه تنها ثمري نمي‌دهد بلکه هر آن نيز ممکن است بر سر صاحب آن سقوط کند.
به همين دليل صاحبان صنعت ملي داروسازي و مسوولان سياست‌گذار بايد عاجلا در موارد زير اقداماتي را به عمل آورند:

رعايت کامل اصول GMP: اجراي اصول آن، حداقل کاري است که ‌اين اطمينان را ‌ايجاد مي‌کند که داروهايي سالم و باکيفيت توليد مي‌شود.
بنابراين لازم است تا وزارت بهداشت با جدي گرفتن نقش نظارتي خود ‌اين اطمينان را براي نظام سلامت ‌ايجاد کند که صنعت ملي داروسازي خود را مقيد به توليد داروهاي سالم و با کيفيت مي‌داند.
اگرچه ممکن است که نظارت موشکافانه و جدي وزارت بهداشت در اجراي اصول GMP باعث توقف توليد در بعضي از خطوط توليد و حذف آن بخش از صنعت که قادر به رعايت ‌اين اصول نيست شود اما در دراز مدت باعث جهشي بزرگ در ارتقاي کيفي ‌اين صنعت خواهد شد.

توليد داروهاي جديد: صنعت ملي داروسازي براي افزايش سهم خود در تامين نيازهاي روزافزون نظام سلامت کشور راهي غير از توليد داروهاي جديد و با ارزش از نظر درماني و تجاري ندارد.
بازار دارويي جهان هر روزه شاهد معرفي داروهاي جديد در بخش فرآورده‌هاي سنتي و داروهاي بيولوژيک است و تجويزکنندگان و بيماران در داخل کشور نيز مصرف‌ اين داروها را حق خود مي‌دانند.
صنعت داروسازي کشور بايد از فرصت عدم عضويت ‌ايران در سازمان تجارت جهاني به‌عنوان فرصتي که ديري نخواهد پاييد براي توليد ‌اين داروهاي جديد در داخل کشور استفاده نمايد. توليد ‌اين داروها در داخل کشور ضمن ارتقاي کيفيت صنعت داروسازي، ارزش افزوده ‌اين صنعت را نيز افزايش خواهد داد.

بازاريابي علمي: تدوين اصول علمي ‌و اخلاقي بازاريابي براي صنعت دارويي کشور به گونه‌اي که ضمن تضمين گردش مالي مناسب براي صنعت، دسترسي بيماران و تجويزکنندگان را نيز به داروهاي سالم و با کيفيت که از قيمت مناسب نيز برخوردار هستند، فراهم نمايد.

افزايش بهره‌وري: صنعت ملي دارويي بايد به‌ اين باور برسد که به جاي درخواست مداوم افزايش قيمت محصولات خود بايد از طريق افزايش بهره‌وري، گردش مالي خود را اصلاح نمايد.

مسلما ‌ايجاد هولدينگ‌هاي واقعي در بخش‌هايي از ‌اين صنعت، يکي از راه‌هاي موثر افزايش بهره‌وري است.

ايجاد تعادل در عرضه داروهاي وارداتي: عرضه داروهاي جديد به بازار دارويي بايد به گونه‌اي باشد که ضمن ‌ايجاد فرصت‌هاي جديد براي صنعت داروسازي ،هزينه اثربخشي قابل قبولي را نيز براي نظام سلامت کشور دربرداشته باشند.

آنچه مسلم است ما نبايد بازار دارويي با رشد سريع خود را به راحتي و به رايگان در اختيار شرکت‌هاي واردکننده قرار دهيم. مطمئنا مي‌توان با اتصال واردات داروها به انتقال تکنولوژي توليد آنها به داخل کشور فرصت‌هاي جديدي براي رشد صنعت ملي داروسازي فراهم کرد.

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*