وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

بلئومایسین Blenoxane

2

بلئومایسین چیست؟

بلئومایسین (Blenoxane) با نام تجاری بلنوکسان (Blenoxane) یک آنتی بیوتیک ضدسرطان است که با تداخل در تولید سلول های سرطانی از رشد و گسترش آنها جلوگیری می‌نماید.
این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان، از جمله سرطان بیضه، سرطان سلول سنگفرشی، بیماری هوچکین، و لنفوم غیر هوچکین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بلئومایسین برای درمان کارسینوم سلول سنگفرشی، سرطان پوست که می تواند دهان، گلو، بینی و سینوس ها، آلت تناسلی مردانه، واژن، گردن رحم را تحت تاثیر قرار دهد استفاده می شود.
همچنین برای درمان یا جلوگیری از تجمع مایع در حفره قفسه سینه ناشی از یک تومور استفاده می شود.
بلئومایسین تنها علائم سرطان پروستات را از بین می‌برد و به تنهایی سرطان را درمان نمی کند.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه C

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

موارد مصرف‌:

بلئومایسین‌ در درمان‌سرطان‌ سلولهای‌ سنگفرشی‌ سر و گردن‌،گلو، سرویكس‌، پوست‌، كلیه‌، مهبل‌ و بیضه‌بكار برده‌ می‌شود. این‌ دارو همچنین‌ ممكن‌است‌ در افوزیونهای‌ بدخیم‌ پریتونال‌ وپلورال‌ و در درمان‌ لنفوم‌ هوچكینی‌ وغیرهوچكینی‌ موثر باشد.

بلئومایسین
بلئومایسین

مكانیسم‌ اثر:

بلئومایسین‌ یك‌ آنتی‌بیوتیك‌است‌ كه‌ اثر خود را هم‌ بر روی‌ سلولهای‌قابل‌ تقسیم‌ و هم‌ سلولهایی‌ كه‌ در حال‌ رشدنیستند می‌گذارد. مكانیسم‌ احتمالی‌ آن‌تداخل‌ در فاز G۲ تقسیم‌ سلولی‌ وجلوگیری‌ از رشد سلول‌ سرطانی‌ است‌.

فارماكوكینتیك‌ بلئومایسین:

بعد از تزریق‌ عضلانی‌ وداخل‌ صفاقی‌ بخوبی‌ جذب‌ می‌گردد. محل‌متابولیسم‌ آن‌ كاملا مشخص‌ نیست‌ ولی‌بنظر می‌رسد كه‌ در كبد و كلیه‌ صورت‌می‌گیرد و از طریق‌ كلیوی‌ هم‌ دفع‌ می‌گردد.

عوارض‌ جانبی‌ بلئومایسین:

ایدیو سنكرازی‌ و سمیت‌ریوی‌ با مصرف‌ طولانی‌ مدت‌ بلئومایسین‌بروز می‌كند. مهمترین‌ عارضه‌ ایجادسوختگی‌ وزخم‌ در محل‌ تزریق‌ است‌.سندرم‌ رینود نیز در بعضی‌ موارد دیده‌می‌شود.ممكن‌است‌ ریزش‌ مو، تب‌ و لرزنیز در بیمار تحت‌ درمان‌ دیده‌ شود.

تداخل‌های‌ داروئی‌ بلئومایسین:

مصرف‌ توأم‌ باسیس‌پلاتین‌ باعث‌ تأخیردر دفع‌بلئومایسین‌ می‌گردد و سمیت‌ آنرا افزایش‌می‌دهد. مصرف‌وینكریستین‌ قبل‌ از تجویزبلئومایسین‌ باعث‌ حساس‌ شدن‌بافت‌سرطانی‌ به‌ بلئومایسین‌ می‌گردد.

نكات‌ قابل‌ توصیه‌:

ـ محلول‌ بلئومایسین‌استریل‌ را می‌توان‌ توسط محلول‌دكستروز و یا كلرورسدیم‌ رقیق‌ و سپس‌مصرف‌ نمود.
ـ بدلیل‌ احتمال‌ بروز ایدیوسنكرازی‌،بیمار ۴ ساعت‌ قبل‌ از مصرف‌ دارو توسط یك‌ واحد از بلئومایسین‌ تست‌ گردد.
ـ برخی‌ از پزشكان‌ جهت‌ جلوگیری‌ از تب‌و لرز آنافیلاكسی‌ از داروهای‌ استروئیدی‌،استامینوفن‌ و دیفن‌هیدرامین‌ استفاده‌می‌كنند.

مقدار مصرف ‌بلئومایسین:

در بیماری‌ هوچكین‌،سرطان‌ سلولهای‌سنگفرشی‌،لنفوساركوما و سرطان‌ بیضه‌ بصورت‌داخل‌عضلانی‌،وریدی‌وزیرجلدی‌ ۰/۲۵-۰/۵ u/kg و یا ۱۰-۲۰ u/m۲ یك‌ و یادو بار در هفته‌و یابصورت‌ انفوزیون‌داخل‌ وریدی‌ بطور مداوم‌ u/kg ۰/۲۵ و یا۱۵ u/m۲ در یك‌ روز بمدت‌ ۴ تا ۵ روزتجویز می‌گردد. در سرطان‌ سلولهای‌ سنگفرشی‌ سر وگردن‌ و همچنین‌ در سرطان‌ رحم‌ از راه‌ انفوزیون‌ در شریان‌ موضعی‌۳۰-۶۰u/day در مدت‌ ۱-۲۴ ساعت‌مصرف‌ می‌گردد. در ترشحات‌ ناشی‌ ازتومورهای‌ بدخیم‌ ۱۵-۱۲۰ واحد در ۱۰۰میلی‌لیتر محلول‌ تزریقی‌ كلرورسدیم‌ قطره‌قطره‌ داخل‌ جنب‌ تزریق‌ و پس‌ از ۲۴ ساعت‌خارج‌ می‌گردد. به‌ عنوان‌ مقدار مصرف‌ نگهدارنده‌. دربیماری‌ هوچكین‌، بصورت‌ داخل‌ عضلانی‌و یا وریدی‌ یك‌ واحد در روز و یا ۵ واحددر هفته‌ مصرف‌ می‌شود. در درمان‌ زگیل‌ معمولی‌ این‌ دارو بصورت‌ داخل‌ ضایعه‌ به‌ مقدار ۰/۲-۰/۸واحد (بسته‌ به‌ اندازه‌ ضایعه‌) یك‌ و یا دو بار در فواصل‌ ۲-۴ هفته‌ای‌ تا حداكثر مقدار مصرف‌ ۲ واحد مصرف‌می‌شود.

اشكال‌ دارویی‌:

Injection (as sulfate): ۱۵ U

فرمول شیمیایی:

فرمول بلئومایسین Blenoxane
فرمول بلئومایسین Blenoxane
You might also like
2 Comments
  1. امیرمهدی says

    با سلام میشه فرمول شیمیایی این دارو رو هم بزارید.

    1. مدیر says

      بله دوست عزیز . به انتهای مطلب اضافه شد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*