وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

بهترین زمان برای مراجعه به سونوگرافی

0

 

 آموزش های دوران بارداری

 

قابل ذکر است که سونوگرافی جهت برررسی جنین که آیا اصلا حاملگی اتفاق افتاده و یا اینکه ایا در حاملگی رشد طبیعی جنین وجود داشته یا خیر انجام میشود.

دکتر احمد سلطانی شیرازی در گفتگویی میفرماید: سونوگرافیNTجهت بررسی چین پشت گردن و بررسی استخوان بینی که این جهت رد یا وجود آنومالی های کروموزومی بخصوص کروموزم 21 که باعث سندروم دان می شود بسیار کمک کننده است.
دکتر سلطانی شیرازی ادامه میدهد: اگر این سونوگرافی انجام شود تا 90درصد احتمال عدم وجود این موارد را تایید می شود که با کمک 2 ازمایش دیگر که در ازمایشگاه و نه در مطب انجام می شود تا 95 میتوان از سالم بودن جنین اطمینان حاصل کرد.
دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: سونوگرافی در مرحله بعد باید بین 18 تا 20 هفته که همه ساختمانهای جنین تشکیل شده است انجام شود که می شود همه اجزای بدن جنین توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد و هرگونه مشکل در ساختار جنین قابل رویت خواهد بود.
وی افزود: در مواردی ممکن است چندین بار سونوگرافی انجام شود به خصوص اگر پزشک تشخیص دهد رشد جنین مناسب نباشد یا مریض دردهایی داشته باشد یا علائمی داشته باشد که ممکن است پزشک توصیه به سونوگرافی های دیگری انجام شود.
وی یادآور شد: انجام سونوگرافی هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و در همه موارد سونوگرافی از جمله ساده یا 3 بعدی و غیره کاملا بیخطر می باشد.
دکترسلطانی شیرازی در خصوص افزایش دمای مایع جنین بر اثر سونوگرافی 3 بعدی که منجر به آسیب به جنین می شود نیز گفت: اصلا این موضوع علمی نیست و تا به حال در هیچ کتاب و هیچ مطالعه ای تایید نشده به همین دلیل سونوگرافی در تمام دنیا برای خانمهای باردادر انجام می شود.
دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: درست است که انجام سونوگرافی می تواند باعث افزایش حرارت مایع جنین شود ولی این حرارت اینقدر ناچیز است و در سطح مایع پخش میشود که در نهایت هیچ آثار سوء ثابت شده ای تا بحال گزارش نشده است.
دکتر سلطانی شیرازی در پایان در خصوص انجام سونوگرافی در مطب پزشکان متخصص نیز گفت: توصیه این است که سونوگرافی توسط کسانی انجام شود که دوره آن را دیده اند و در این کار تبحر دارند همچنین بعد از انجام سونوگرافی باید گزارش مکتوب به بیمار داده شود که بتواند اطلاعات را با خود به هرکجا که می خواهد ببرد و قابل بررسی باشد و صرف داشتن دستگاه سونوگرافی تایید صلاحیت فرد نخواهد بود. متاسفانه دیده شده در برخی مطب ها پزشکان با تهیه دستگاه سونوگرافی اقدام به انجام سونوگرافی می کنند که این کار علاوه بر داشتن عواقب خطرناک ممکن است موجب بروز خطا در تشخیص نیز شود.
گفتنی است: پنجمین کنگره علمی تصویر برداری بیماریهای زنان از 17 آذر ماه به مدت 3 روز در دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حال برگزاری است.

دانشنامه پزشکی – سونوگرافی

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*