وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

بهترین مواد غذایی برای سلامت پوست

0

پوست سالم یکی از بهترین راه های برای جوان به نظر رسیدن انسان است.فعالیت های ورزشی و جنب و جوش باعث سالم ماندن پوست و درخشش پوست می شود . ساده ترین راه برای داشتن پوست سالم تغذیه و رژیم مناسب و خوردن آب فراوان است.

هنگامی که شما غذای سالم می خورید تاثیر آن را بلافاصله روی پوست خود مشاهده می کنید. اگر غذای سالم مصرف نکنید پوست شما خسته تر و مسن تر به نظر می رسد.

رژیم غذایی فاقد مواد مغذی ضروری پوست باعث خشک شدن پوست و رزد شدن پوست صورت می شود.اگر رژیم غذایی شما برای مدت طولانی نامناسب باشد ممکن است مشکل های جدیتری مانند جوش، آکنه، اگزما، پسوریازیس و غیره منجر شود.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مقدار زیادی آب بهترین راه برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای سالم و جوان ماندن پوست می شود.

محصولات لبنی کم چرب منابع عالی ویتامین A به شمار می رود که جزء مهم پوست بدن را تاشکیل می دهد و برای درخشندگی پوست و رشد سلول های پوست ضروری است . استفاده مداوم و مناسب از لبنیات باعث محافظت از پوست می شود.

در ادامه به تشریح فواید برخی مواد مغذی برای پوست میپردازیم :

آووکادو

 

خیلی از انسان ها مواد آرایشی بهداشتی حاوی ویتامین E را به پوست خود می مالند، اما کار بهتر این است که این ویتامین را بخورید آووکادو میوه ای غنی از مواد مفید است که پوست را در حالت شاداب نگه می دارد و از آسیب دیدن آن توسط اشعه های مضر نور خورشید جلوگیری می کند.

 

میوه های سیتروسی (مرکبات)

 

مرکبات و میوه های موسوم به زرد و نارنجی منابع عالی از ویتامین C هستند. بدن انسان برای ساخت پروتئین ضروری پوست یعنی کلاژن به ویتامین C نیاز دارد. با ساختن کلاژن، پوست منعطف و جوان و شاداب به نظر می رسد.

 

 ماهی تن

 

ماهی تن (و تا حدودی ماهی آزاد) منابع غنی از سلنیوم است. این ماده معدنی سلول های پوست را از آسیب های رادیکال های آزاد محافظت می کند و به عملکرد خوب رشته های کلاژن که به پوست برای رهایی از خط و چین و چروک کمک می کند.

 ماهی سالمون

 

ماهی های روغنی غنی از اسیدهای چرب ضروری (EFAS) هستند. این اسیدهای چرب برای پوست خشک یا مستعد حساسیت بسیار مفید است، زیرا باعث رطوبت رسانی مناسب به پوست می شوند.

 

 برنج قهوه ای

 

برنج قهوه ای منبع فوق العاده ای از ویتامین های خانواده B است که این ویتامین ها نقش مهمی در رساندن مواد لازم و حیاتی به پوست را دارد. در ضمن ویتامین های خانواده B می تواند مواد دفعی و زائد پوست را هم دفع کنند و اینگونه عملکرد پوست را در حالت تعادل نگه دارند، در کل این مجموعه عوامل باعث می شوند که پوست خشک و آسیب پذیر نباشد.

 

 ماست

 

مطالعات نشان داده افرادی که دچار پوست خشک، حساس یا آسیب پذیر و مستعد ابتلا به جوش های عفونی هستند در روده های خودشان انواعی از باکتری دارند که می توان آنها را باکتری های مضر یا «بد» نامید. اگر ماست طبیعی یا ماست پروبیوتیک بخورید به تعادل باکتری های مفید روده هایتان کمک کرده و این مشکلات را حل می کنید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*