وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

بواسیر یا هموروئید چیست ؟

2

در این مطلب در سایت پزشکی مدپلاس اطلاعاتی در مورد بیماری بواسیر یا هموروئید کسب خواهیم کرد .

 

  هموروئید چیست؟

شما در اطراف مقعد و راست روده دسته ای از سیاهرگهایی را دارید که می تواند با فشار برجسته و متورم شود. وقتی این عروق برجسته می شود ، هموروئید نامیده می شود. هموروئید می تواند داخلی یا خارجی باشد .آنها معمولا جدی و خطرناک نیستند. اما برخی اوقات که آسیب ببینند ،باعث خارش یا خونریزی ایجاد می شوند.

هموروئید
هموروئید

علائم هموروئید:

 یکی از شایعترین علایم  هموروئید خونریزی بدون درد در زمان  استحمام کردن است. ممکن است شما متوجه وجود خون روی دستمال  توالت  یا سنگ توالت شوید. ممکن است خارش، درد ، برآمدگی کوچک اطراف مقعد داشته باشید.هرچند ممکن است دلایل زیادی برای این علایم وجود داشته  باشد ، اما در اسرع وقت این علایم را به پزشک خود اطلاع دهید تا دیگر علل علایم   بررسی شود .

زور زدن منجر به بواسیر
زور زدن منجر به بواسیر

  علل هموروئید چیست؟

ما دقیقا مطمئن نیستیم که علل هموروئید چیست

 شما اگر  اغلب  یبوست یا  اسهال دارید  ممکن است به هموروئید مبتلا شوید.  زور زدن  برای جابجایی وسایل سنگین و زور زدن هنگام دفع ممکن است  در  بوجود آمدن هموروئید  دخالت داشته باشد .

در صورتی که زمان توالت رفتن شما طولانی باشد  ممکن است این حالت ایجاد شود.  هموروئید  همچنین با افزایش سن وافزایش وزن  شیوع بیشتری پیدا می کند . اگر شما باردار هستید یا والدینتان مبتلا به هموروئید هستند ، ممکن است شما هم به هموروئید مبتلا شوید.

تشخیص بواسیر هموروئید
تشخیص بواسیر هموروئید

 چگونه هموروئید را تشخیص دهیم ؟

پزشک از شما درباره خونریزی یا خارش یا دیگر علایم می پرسد. او مقعد را از نظر  وجود هموروئید بررسی می کند.  او ممکن است  با انگشت با یک دستکش داخل مقعد را از نظر وجود هموروئید بررسی کند. ممکن است برای بررسی دقیق تر و مشاهده از نزدیک از لوله کوچکی که آنوسکوپ نامیده می شود ، استفاده کند . پزشک شما ممکن است  همچنین سیگموئیدوسکوپی قابل انعطاف یا کولونوسکوپی را پیشنهاد کند. این معاینات  به پزشک شما  این امکان را می دهد که روده بزرگ و راست روده را با نور و لوله قابل انعطاف بررسی کند . تا دیگر بیماریهای با علائم مشابه را رد کند.

بواسیر داخلی
بواسیر داخلی

 هموروئید داخلی :

عروق داخل راست روده می تواند بزرگ ومتورم شود. هموروئید داخلی معمولا آزاردهنده نیست مگر آنکه خونریزی کند برخی اوقات آنها متورم شده و به بیرون برجسته می شوند .این حالت پرولاپس (بیرون زدگی) هموروئید است که می تواند خارش دار و دردناک باشد.

بواسیر خارجی
بواسیر خارجی

هموروئید خارجی:

هموروئید می تواند زیر پوست مقعد تشکیل شود که می تواند با خارش و در صورت آسیب  ، همراه با خونریزی  باشد.

اگر  یک لخته خون در  ورید تشکیل شود،  شما  ممکن است احساس توده در آن محل داشته باشید ، این حالت ترومبوز نامیده می شود.

هموروئید بواسیر
هموروئید بواسیر

پرولاپس و ترومبوزهموروئید

وقتی یک هموروئید داخلی به بیرون فشار داده می شود و بیرون زدگی  یا پرولاپس اتفاق می افتد ، می تواند خونریزی کند  ودردناک و خارش دار باشد . وقتی تورم کم شود هموروئید به داخل بر می گردد  یا می تواند بتدریج به داخل جا زده شود. اگر یک لخته خون در داخل هموروئید خارجی تشکیل شود ممکن است سفت و زخمی شود. اگر آسیب ببیند  ممکن است خونریزی کند . لخته ممکن است در یک طرف زیر قسمتی از پوست باقی بماند که در این صورت  منگوله (tag) پوستی نامیده می شود و می تواند آزار دهنده باشد .

درمان بواسیر با رژیم غذایی
درمان بواسیر با رژیم غذایی

 غذا می تواند کمک کند .

آنچه شما می خورید می تواند در پیشگیری و تخفیف علایم هموروئید کمک کند . به غذایتان برای شل شدن مدفوع ، فیبر اضافه کنید. سعی کنید از سبزیجات برگ پهن ، میوه تازه :حبوبات ، نان گندم کامل و غلات استفاده کنید . پزشک شما ممکن است به  شما یک مکمل فیبری برای افزودن به غذا توصیه کند  که آن را بتدریج به غذا اضافه کنید زیرا اگر بیشتر از یک بار مصرف شود ، موجب تشکیل گاز و نفخ می شود. آب زیاد بنوشید . زیرا  از یبوست جلوگیری می کند.

درمان خانگی بواسیر هموروئید
درمان خانگی بواسیر هموروئید

درمان در خانه :

درمانهای خانگی مثل استفاده از کرمهای بدون نسخه ومالیدن یک کیسه یخ کوچک در محل درد و تورم را کم  می کند.   در وان آب گرم دو تا سه بار در روز قرار گرفته  و سپس  خود را به آرامی خشک کنید. همچنین وان مخصوصی وجود دارد که می توانید مستقیما   در محل توالت خود قراردهید. 

سعی کنید از غذاهای  شل کننده مدفوع  استفاده کنید تا اجابت مزاج راحت تری داشته باشید.

درمان پزشکی بواسیر
درمان پزشکی بواسیر

 درمان دارویی:

اگر درمانهای خانگی موثر نبود ، پزشک شما  می تواند کمک کند . او ممکن است یک نوار پلاستیکی یا حلقه دور تادور هموروئید داخلی بگذارد وجریان خون را قطع کند تا هموروئید جمع شود . این فرآیند بستن رگ (ligation) نام دارد. روشهای دیگر درمانی که استفاده می شود استفاده از حرارت برای هموروئید داخلی است که روش انعقاد( coagulation) نامیده می شود .پزشک شما ممکن است یک ماده شیمیایی به داخل بافت متورم تزریق کند که این روش در مانی  را اسکلروتراپی می نامند.

جراحی بواسیر
جراحی بواسیر

جراحی:

برای هموروئیدهای خیلی بزرگ یا آنهایی که کاملا  داخل نمی روند ، ممکن است شما نیاز به جراحی داشته باشید . بیشتر موارد در نوع اصلی جراحی ، بافت متورم به سادگی بریده و خارج می گردد.این جراحی هموروئیدکتومی نامیده می شود که اغلب موثر است اما یک دوره بهبودی طو لانی ودردناک دارد. یک روش جدیدتر جراحی بدون درد و با دوره بهبودی سریعتر روشی است که در آن از گیره هایی برای نگهداشتن هموروئید به جای برداشتن آن استفاده می شود.

 هر کس می تواند به هموروئید مبتلا شود.

هموروئیدها نادر و عجیب  نیستند. بسیاری از مردان و زنان مبتلا به هموروئید هستند. فقط زمانی که هموروئید متورم شده  و مشکل ایجاد می کند ، شما متوجه وجود آنها می شوید.  حدود نیمی از افراد مبتلا به هموروئید خونریزی ودرد و سایر علایم را تا قبل از  رسیدن به 50 سالگی دارند . زنان ممکن است در طی بارداری هم این علائم را داشته باشند .

 

 

 

 

 

 

You might also like
2 Comments
  1. Ramezani says

    با سلام و خسته نباشید . مطالب فوق العاده مفید و عالیست . تشکر می کنم ازتون بابت کیفیت سایت.

  2. جهانگیر says

    سلام خسته نباشید مطلب خوبی بود

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*