وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تاثیر روزه بر کاهش کلسترول درافراد مبتلا به پیش دیابت

0

تأثیر روزه داری بر کاهش کلسترول درافراد مبتلا به پیش دیابت

برای افراد مبتلا به پیش دیابت مداخلات متعددی  با تمرکز بر تغییرات شیوه ی زندگی و کاهش وزن توصیه می شوند اما  تحقیق جدید نشان داد که روزه داری متناوب بروی فرآیندی دربدن تأثیر می گذارد که موجب تبدیل کلسترول در سلولهای چربی به انرژی می گردد بنابراین با فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت(مقاومت به انسولین) مقابله می نماید.

در روزه داری متناوب، بدن  پس از ده تا دوازده ساعت ناشتا از سایرمنابع برای تولید انرژی استفاده می کند. این کار را با مصرف کلسترول بد (LDL) موجود در سلولهای چربی انجام می دهد.

 پرفسور Horne از مرکز بین المللی قلب در مرکز پزشکی Murray در یوتا می گوید: روزه داری قابلیت تبدیل به یک مداخله ی مهم دیابت را دارد. محققین نتایج این تحقیق را در نشست علمی انجمن دیابت آمریکا در 14 ژوئن 2014 در سان فرانسیسکو ارائه دادند.

پیش دیابت وضعیتی است که در آن مقدار قند خون بیمار بیش از مقدار طبیعی است اما به آن اندازه بالا نیست که به آن دیابت اطلاق شود.

در تحقیق قبلی انجام شده توسط دکتر Horne و گروهش درسال 2011 ، تاثیر یک روز روزه داری بروی سلامت افراد سالم بررسی گردید. نتایج این تحقیق نشان داد که روزه داری بدون ممانعت ازمصرف آب به صورت یک برنامه ی روتین  (بصورت متناوب) با کاهش وزن و مقدار قند خون فردهمراه است.

پرفسور Horne می گوید: ما تأثیرات روزه داری را بروی افرادی که به ظاهر سلامت بودند بررسی کردیم. دراین آزمایشات مقدار کلسترول درطی یک بار روزه داری 24 ساعته افزایش یافت. این تغییرات بسیارغیرمنتظره و جالب توجه بود و با سلامت متابولیک و خطر ابتلا به دیابت در ارتباط بود.

 این نتایج همراه با نتایج تحقیقات قبلی نشان داد دهه های متوالی روزه داری با کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری عروق کرونر ارتباط دارد، بنظر می رسد روزه داری موثرترین روش برای کاهش خطر ابتلا به دیابت ومشکلات متابولیکی مرتبط  با آن است.

 براساس یافته های سال 2011 دکتر Horne مطالعه ی جدیدی را برای بررسی تأثیرات روزه داری بر افراد مبتلا به پیش دیابت در طی یک دوره های طولانی آغاز نمود.

شرکت کنندگان در تحقیق زنان و مردان مبتلا به پیش دیابت بودند که 30 تا 69 سال سن داشتند این افراد حداقل 3 عامل خطر متابولیک از موارد زیر را دارا بودند:

·        اندازه ی دور کمر زیاد:این عامل به نام چاقی شکمی یا احشایی نیز معروف است و ظاهرفرد بشکل سیب است یعنی در ناحیه ی میانی (شکم) تجمع چربی زیادی وجود دارد.

·        تری گلیسرید بالا: تری گلیسریدها نوعی از چربیها هستند که درخون یافت می شوند.

·        پایین بودن مقدار کلسترول HDL یا خوب: کاهش کلسترول خوب با افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی مرتبط است.

·        فشارخون بالا: فشارخون نیرویی است که خون به جدار سرخرگها درهنگام پمپ خون توسط قلب وارد می کند.

·        بالا بودن مقدار قند خون ناشتا:افزایش متوسط مقدار قند خون ممکن است یکی از علایم اولیه ی ابتلا به دیابت باشد.

درمیان افراد شرکت کننده در این تحقیق، افرادی با وزن های مختلف (برخی چاق و برخی معمولی) حضور داشتند. در تحقیقات قبلی بروی روزه داری توسط چند انستیتوی دیگر، تنها افراد چاق شرکت داشتند و محققین بروی کاهش وزن بر اثر روزه داری تمرکز کرده بودند. اگر چه کاهش وزن درمیان افراد شرکت کننده در تحقیق اخیر مشاهده شد(3 پوند در طی 6 هفته) اما تمرکز اصلی این تحقیق بروی مداخلات درمانی برای مقابله با دیابت بود.

دکتر Horne می گوید: در طی روزهای روزه داری، مقدار کلسترول اندکی افزایش یافت، همانطور که در تحقیق قبلی بروی افراد سالم مشاهده شده بود اما وقتیکه مقدار کلسترول را پس از 6 هفته روزه داری متناوب بررسی نمودیم، نتایج نشان داد علاوه بر کاهش وزن مقدار کلسترول حدود 12درصد کاهش یافته است.

از آنجائیکه ما انتظار داشتیم کلسترول برای تولید انرژی درطی دوره های روزه داری مصرف می شود به احتمال زیاد این کلسترول از سلولهای چربی خارج شده و استفاده می گردد بنابراین ما به این باور نزدیک شدیم که روزه داری می تواند یک مداخله ی موثر برای مقابله با دیابت باشد. فرآیند خروج کلسترول LDL  از سلولهای چربی برای تولید انرژی باید به کاهش مقاومت به انسولین  کمک کند.

در مقاومت به انسولین، پانکراس مجبور به تولید مقادیر زیادتری انسولین است تا جائیکه  دیگر قادر به ادامه ی تولید مقدار کافی انسولین بر اساس تقاضای بدن نخواهد بود و در این حالت مقدار  قند خون  افزایش می یابد.

 سلولهای چربی سهم اصلی را در مقاومت به انسولین دارند و مقاومت به انسولین می تواند  منجر به دیابت شود. از آنجائیکه روزه داری  میتواند به حذف و شکستن سلولهای  چربی کمک کند، مقاومت به انسولین می تواند  با روزه داری از بین برود.

دکتر Horne می گوید: اگر چه برای درک  بیشتر این فرآیندها نیاز به تحقیقات  بیشتری وجود دارد اما نتایج این کار زمینه ی مطالعات  آینده خواهد بود.

او در ادامه می گوید: اگر چه  روزه داری ممکن است بتواند شما را از ابتلا به دیابت مصون دارد اما نکته ی مهمی را که باید بخاطربسپارید این است که بدست آوردن چنین نتایجی که در این تحقیق حاصل شده است با روزه داری کوتاه مدت و آنی محقق نمی شود اینکه چه مدت و با چه فاصله ی زمانی باید به روزه داری پرداخت، سوالات دیگری هستند که نیاز به تحقیق دارند.

منبع: diabetestma

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*