وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تایید داروی Jadenu برای اضافه بار آهن

0

jadenu

30 مارس 2015 – سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جادنیو یا جادنو (Jadenu) با نام ژنریک دفراسيروكس (Deferasirox) برای درمان اضافه بار آهن مزمن ناشی از تزریق خون در کودکان و بزرگسالان حداقل 2 سال و اضافه بار بیش از حد آهن در سندرم تالاسمی وابسته به غیر انتقال (NTDT) در بیماران 10 سال سن و بالاتر مورد تایید قرار گرفت.

  •         نام تجاری: جادنیو یا جادنو (Jadenu)
  •         نام ژنریک: دفراسيروكس (Deferasirox)
  •         شرکت تولید کننده: نوارتیس Novartis Pharmaceuticals Corporation
  •         درمان: اضافه بار آهن

 

بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم میلودیسپلاستیک، بیماری سلول داسی شکل و یا تالاسمی نیاز به تزریق خون در دراز مدت دارند و به همین جهت ممکن است دچار اضافه بار آهن نیز شوند.
اضافه بار آهن مزمن نیز می تواند در بیماران مبتلا به NTDT به دلیل افزایش جذب آهن در معده و روده رخ می دهد که اگر درمان نشود، می تواند به به کبد و قلب صدمه بزند.
قرص های خوراکی Jadenu را می توان در یک مرحله تجویز نمود، با یا بدون یک وعده غذایی سبک.

از آنجا که نام ژنریک دارو به نام deferasirox قبل از این در بازار بوده، گزارش از واکنش های جدی نیز تایید شده و گاهی اوقات منجر به مرگ نیز شده است.
اختلالات شدید خون (از جمله نوتروپنی، آگرانولوسیتوز، بدتر شدن کم خونی و ترومبوسیتوپنی)، واکنش های حساسیتی شدید (از جمله تورم گلو)، واکنش های شدید پوست (از جمله سندرم استیونس جانسون و اریتم مولتی)، کاهش شنوایی و تغییرات بینایی نیز گزارش شده است.

شایع ترین عوارض جانبی مربوط به deferasirox در مطالعات بالینی شامل تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده، و بثورات پوستی بوده اند.

منبع: FDA
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*