وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تایید داروی Liletta برای پیشگیری از بارداری

0

 

25 فوریه 2015 – سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی لیلتا (Liletta) با نام ژنریک لوونورژسترل (Levonorgestrel) را برای استفاده توسط زنان برای جلوگیری از حاملگی تا سه سال را مورد تایید قرار داد.

Liletta توسط یک متخصص پزشکی در رحم قرار داده می‌شود و برای  جلوگیری از بارداری آثار این دارو یعنی لوونورژسترول، پروژسترون به طور مداوم آزاد می‌گردند.

  •      نام تجاری: لیلتا (Liletta)
  •      نام ژنریک: لوونورژسترل (Levonorgestrel)
  •      شرکت تولید کننده: اکتاويس و مديسن360
  •      درمان: جلوگیری از بارداری

 

تاييديه ليلتا براساس بزرگ‌ترين مطالعه انجام شده روي آي‌يودي‌هاي هورموني، با نام اکسس (ACCESS IUS) در آمريکا و با شرکت يک‌هزار و751 زن استفاده‌کننده از ليلتا به دست آمد. ليلتا براي طيف وسيعي از زنان موثر بود. ميزان موفقيت آن طي 3 سال مصرف، 45/99 درصد تخمين زده شد.

ليلتا، يک سيستم پلاستيکي و انعطاف‌پذير T شکل با اندازه 32 ميلي‌متر در 32 ميلي‌متر است. اين محصول با آزادسازي آهسته لوونورژسترل، با ميزان آزادسازي آغازين 18/6 ميکروگرم در روز و متوسط ميزان آزادسازي 15/6 ميکروگرم در روز، طي مدت 3 سال موثر است. به طور کلي، ليلتا را مي‌توان در صورت اطمينان از باردار نبودن زن، در هر زمان و صرفنظر از سابقه بارداري، در داخل رحم وي قرار داد و در صورت تمايل، هر زمان آن را خارج کرد. مطالعه چندمرکزي و با آگاهي بيمار و محققان نسبت به مصرف دارو، اثربخشي ليلتا در پيشگيري از بارداري را مستقل از شاخص توده بدني و سوابق بارداري زنان ثابت کرد. مطالعه مذکور هنوز ادامه دارد و قرار است اثربخشي آن در سال 4، 5 و 6 مصرف نيز بررسي شود. طيف سني زنان شرکت‌کننده در اين مطالعه 16 تا 45 سال و شاخص توده بدني آنان 8/15 کيلوگرم بر متر مربع تا 6/61 کيلوگرم بر متر مربع بود. در حدود 58درصد از زنان شرکت‌کننده، سابقه زايمان نداشتند و اين بزرگ‌ترين مطالعه انجام شده روي پيشگيري از بارداري در زنان بدون سابقه زايمان نيز هست. 97درصد از زنان طي 3 ماه پس از بيرون آوردن ليلتا، عادات ماهانه طبيعي را تجربه کردند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*