وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تایید داروی Natpara برای هايپوکلسمي

0

 

23 ژانویه 2015 – سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی ناتپارا (Natpara) با نام ژنریک هورمون پاراتیروئید (parathyroid hormone) مشابه هورمون پاراتیروئید انسانی را به عنوان مکمل کلسیم و ویتامین D برای کنترل هیپوکلسمی در بیماران مبتلا به هیپوپاراتیروییدی مورد تایید قرار داد.
ناتپارا اولین هورمون پاراتیروئید تایید شده توسط FDA برای هیپوپاراتیروییدی می‌باشد.

تاریخ تصویب: 2015 ژانویه 23
کمپانی: شرکت داروسازی ان.پی.اس (NPS Pharmaceuticals, Inc)

ناتپارا هورمون پاراتیروئید نسخه (PTH) با استفاده از کلسیم و ویتامین D برای کنترل کلسیم خون پایین (هیپوکلسمی) برای افراد با سطوح خون PTH پایین (هیپوپاراتیروییدی) است.
این دارو تنها برای افرادی است که به خوبی به درمان با کلسیم و فرم فعال ویتامین D پاسخ نگرفته اند، زیرا ممکن است خطر احتمالی سرطان استخوان (استئوسارکوم) را افزایش می دهد.

مشخص نشده که این دارو برای کودکان و افراد زیر 18 سال امن و موثر می‌باشد٬ بنابراین نباید از این دارو در کودکان و بزرگسالان جوان که استخوان هایی در حال رشد دارند استفاده شود.

ايمني و اثربخشي ناتپارا در يک مطالعه باليني با شرکت بيش از 124 بيمار بررسي شد. اين افراد به طور کاملا تصادفي تحت درمان با ناتپارا يا دارونما قرار گرفتند. نتايج مطالعه مذکور نشان داد که 42درصد از بيماران تحت درمان با ناتپارا به سطح طبيعي کلسيم خون دست يافتند. اين رقم در گروه تحت درمان با دارونما فقط 3درصد بود. در برگه اطلاعات دارويي ناتپارا، هشدار در مورد خطر ابتلا به استئوسارکوما در مصرف‌کنندگان اين دارو قيد شده است.

منابع: FDA -
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*