وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

ترازتوزوماب Trastuzumab

0

ترازتوزوماب (هرسپتین) چیست؟

ترازتوزوماب (Trastuzumab) با نام تجاری هرسپتین (Herceptin) یک داروی ضد سرطان است که با رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن تداخل ایجاد می‌کند و مانع از تکثیر آنها می‌شود.
ترازتوزوماب برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان و یا سرطان معده به تنهایی و یا در ترکیب با داروهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد٬ همچنین در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان انواع خاصی از سرطان معده یا سرطان مری در بیماران خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترازتوزوماب یک آنتی بادی مونوکلونال می‌باشد که با هدف قرار دادن سلول های سرطانی خاص و متوقف کردن آنها از رشد و تولید مثل سلول‌های سرطانی جلوگیری می کند

اطلاعات دارویی:

نام علمی: ترازتوزوماب (Trastuzumab)

نام تجاری: هرسپتین (Herceptin)

کلاس درمانی: عامل ایمونولوژیک

کلاس دارویی: آنتی بادی منوکلونال

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

ترازتوزوماب می تواند باعث نارسایی قلبی شود، به خصوص اگر شما مبتلا به بیماری قلبی و یا اگر شما از داروهای ضد سرطان های دیگر (مانند دانوروبیسین، دوکسوروبیسین، epirubicin، یا آیداروبیسین) استفاده می‌کنید.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری قلبی؛
نارسایی احتقانی قلب.
سابقه حمله قلبی.
هر گونه آلرژی یا مشکلات تنفسی.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی هرسپتین:

برخی از عوارض جانبی ممکن است در طول تزریق رخ می دهد. مراقب بگویید اگر شما دارای شرایط زیر در هنگام تزریق این دارو می‌باشید:

احساس سرگیجه، حالت تهوع، نور سر، ضعف، تنگی نفس، سردرد، تب، لرز، درد ناگهانی قفسه سینه، خس خس، سرفه خشک، کهیر، یا تورم صورت، لبها، زبان یا گلو .

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف یا در حالی که دراز کشیده اید).
تنفس سریع یا کم عمق، نفس نفس زدن، درد هنگام تنفس.
پوست و یا لب آبی رنگ.
درد ناگهانی قفسه سینه یا احساس ناراحتی، خس خس، سرفه های شدید.
تپش ضربان قلب و یا تکان و لرزش در قفسه سینه.
تورم، افزایش وزن سریع؛
تب، لثه ها متورم، زخم های دردناک در دهان، درد در هنگام بلع، زخم پوست، علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا.
علائم حمله قلبی – درد قفسه سینه، درد گسترش به فک و یا شانه، تهوع، تعرق.

سایر عوارض جانبی شایع هرسپتین :

تهوع، اسهال، کاهش وزن،
تب، لرز، زخم دهان.
سردرد، مشکلات خواب (بی خوابی).
سرفه، تنفس مشکل.
بثورات پوستی، کبودی، پوست رنگ پریده.
علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، درد سینوس، عطسه، سرفه، گلودرد.

تداخلات دارویی هرسپتین :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر:

Anthracyclines (به عنوان مثال، دوکسوروبیسین) و یا عوامل ضدسرطان (به عنوان مثال، سیکلوفسفامید) به دلیل افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*