وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تراشيدن موها باعث تحریک رشد آنها می‌شود

0

Hair-Shave

مردها اغلب از طاسي وحشت دارند و راه‌هاي کمي براي رشد مجدد موها وجود دارد و حتي در برخي موارد اين امر امکان‌پذير نيست. حالا دانشمندان پي برده‌اند، تراشيدن موها رشد آنها را تحريک مي‌کند.
اين کشف دور از انتظار، راهکار جديدي را براي بازيابي مو در موش‌ها نشان داده است. هرچند اين کار در مرحله مقدماتي است، محققان معتقدند، اين راهکار به جلوگيري از ريزش مو در مردان و افراد مبتلا به آلوپسي کمک مي‌کند.

فليپ موري، همکار اين طرح در دانشگاه داندي گفت: «اين يافته‌ها بايد در انسان تست شوند.» او گفت: «تصور اشتباهي است که فکر کنيم اين روش حتما در مردان طاس جواب خواهد داد.» اين بررسي نشان داد، وقتي موها با الگوي خاصي کنده مي‌شوند، فوليکول‌هاي زير پوست سيگنال استرسي را ارسال مي‌کنند که رشد بيشتر موها را باعث مي‌شود. تراشيدن 200 مو در موش، رشد 1200 مو در ازاي آن را باعث شد.

Hair-shave-2

تست‌ها نشان داد، فوليکول‌هاي تراشيده‌شده با آزاد کردن پروتئين‌هاي التهابي پيام استرس را صادر مي‌کنند که موجب هجوم سلول‌هاي ايمني به اين منطقه مي‌شود. اين سلول‌هاي ايمني به فوليکول‌هاي مجاور اين پيغام را مي‌دهند که زمان رشد موهاي بيشتر است. موري گفت: «ما به نحوه ارتباط موها باهم در زمان استرس پي برديم.»

اين بررسي در ژورنال Cell منتشر شد و نشان داد، الگوي تراشيدن موها نقش مهمي در قدرت فرايند رساندن پيام استرس ايفا مي‌کند. محققان اين نظريه را با تراشيدن 200 مو از پشت سر موش و با الگوهاي مختلف مورد آزمايش قرار دادند. وقتي موها با الگوي تراکمي کم و از ناحيه‌اي بيش از 6 ميلي‌متر کنده مي‌شوند،هيچ مويي بازيابي نمي‌شود، اما تراشيدن پرتراکم‌تر موها و در ناحيه‌اي حلقوي با قطر 3 تا 5 ميلي‌متر،‌ موجب بازيابي 450 تا 1300 مو مي‌شود و حتي گاهي اين احياء مو فراتر از ناحيه‌اي که موهاي آن کنده شده است، مي‌رود.

نويسنده معتقد است، فوليکول‌هاي مو به تنهايي به کنده شدن موها پاسخ نمي‌دهند و در واقع با يکديگر ارتباط دارند و تصميمي گروهي در رابطه با اينکه چه مقدار پاسخ ايمني مورد نياز است، مي‌گيرند. وقتي فوليکول‌هاي مو در فاصله زيادي از هم تراشيده مي‌شوند، قادر به پيام‌رساني گروهي نيستند، اما وقتي اين آسيب در تراکم بيشتري به مو وارد شود، موهاي بسيار قوي‌تري احيا خواهد شد. يکي از ايرادهاي وارد شده به اين روش در مردان در حال طاس شدن اين است که موهاي آنها در فاصله زيادي از هم قرار دارند و اين روش نمي‌تواند براي آنها جوابگو باشد.

چنگ-مينگ چوانگ،‌ استاد پاتولوژي دانشگاه ساترن‌کاليفرنيا و نويسنده ارشد اين بررسي گفت: «اين مثال بارزي از تحقيقات پايه‌اي است که منجر به دستاوردهايي قابل اجرا در ساير زمينه‌ها خواهد شد.»

منبع: TheGuardian
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*