وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی ESTJ : نگهبان|آزمون MBTI

0

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

تیپ شخصیتی ESTJ : نگهبان

عملی، سنتی و سازمان یافته است. به احتمال زیاد ورزشی است. به نظریه یا موارد انتزاعی علاقه ای ندارد مگر اینکه کاربرد عملی داشته باشد. بینش واضحی در مورد همه چیز دارد. وفادار و سخت کوش است. دوست دارد مسئولیت پذیر باشد. توانایی فوق العاده ای در سازمان دهی واجرای کارها دارد. شهروند خوبی است و به امنیت و زندگی صلح آمیز بها می دهد.

تصویری از تیپ شخصیتی ESTJ : برونگرای حسی متفکر قضاوتی (تفکر برونگرا با حس درونگرا)

نگهبان:

حالت اولیه زندگی این افراد به صورت بیرونی متمرکز است و کارهای خود را به صورت منطقی و عقلی انجام می دهند. حالت ثانویه نیز درونی است و  کارها از طریق حواس پنجگانه به شکل لفظی و واقعی انجام خواهد شد.

این افراد در دنیایی از حقایق و نیازهای واقعی زندگی می کنند. در حال، زندگی می کنند و به طور مداوم محیط های شخصی خود را بررسی می کنند تا از انجام و اجرای صحیح تمامی موارد اطمینان حاصل کنند. به سنت ها و قانون احترام می گذراند و مجموعه روشنی از استانداردها و عقاید را دارند.

از دیگران نیز همین انتظار را دارند و  در مقابل افرادی که برای چنین سیستم هایی ارزش قائل نیستند صبر و درکی ندارند. برای شایستگی و موثر بودن افراد بها می دهند و به دنبال نتایج سریع برای تلاش های خود هستند. اعتماد به نفس کافی دارند و تهاجمی هستند.

استعداد بسیار زیادی در به کارگیری سیستم ها و برنامه ریزی های موجود دارند  و قادرند مراحل بعدی کار را به خوبی  تشخیص دهند.   گاهی اوقات می توانند بسیار خواستار و انتقادی باشند. اگر کسی با استانداردها و عقایدشان یکی نباشد ، محافظه کاری نمی کنند و عقایدشان را بیان خواهند کرد.

این افراد صادق و رک هستند و می توانید احساسات آنها را از چهره شان حدس بزنید.  اینگونه افراد معمولا شهروند نمونه ای هستند و ستون جامعه محسوب می شوند. وظایف خود را با جدیت تمام انجام می دهند و استانداردهای خود به عنوان یک شهروند خوب را دنبال می کنند. از تعامل سازنده با دیگران لذت می برند و دوست دارند شاد و سرگرم باشند.

می توانند در رویدادهای اجتماعی سرگرم کننده باشند به خصوص در فعالیت هایی که بر روی کار، جامعه و خانواده متمرکز شده باشد.اگرچه ارزش زیادی برای عقاید خود قائل هستند ولی باید بدانید که این افراد برای عقاید و نظرات دیگران نیز بها می دهند.

اگر سمت احساسات خود را نادیده بگیرند ممکن است  در برآورده کردن نیاز دیگران در مورد صمیمیت دچار مشکل شوند و نادانسته احساسات دیگران را جریحه دار نمایند. این افراد زمانی که تحت شرایط استرس زا قرار می گیرند، اغلب از دیگران جدا می شوند و به تنهایی خود پناه می برند.

اگرچه این افراد قدرت بیان شفاهی احساس خود را دارند و مشکلی با بیان خود نخواهند داشت اما در موقعیت های استرس زا زمان سختی را برای بیان احساسات خود و انتقال آن به دیگران خواهند داشت. به امنیت و ترتیب اجتماعی بیشتر از هر چیزی بها می دهند و خود را وادار به انجام همه مواردی می کنند که می تواند در بهبود این اهداف موثر باشد.

تمامی تلاش خود را در انجام همه کارها انجام می دهند. آنها هر کاری را که فکر می کنند باید انجام دهند به خوبی انجام خواهند داد و انرژی خوبی برای آن صرف می کنند. عملی، قابل اعتماد، مبتکر و واقع گرا هستند.

در حالیکه به سختی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند اما برای اهدافی که خارج از محدوده عملی آنهاست اهمیت و ارزش زیادی قائل نمی شوند. با اینحال، اگر ارتباط موثری بین چنین اهدافی با موارد عملی خود پیدا کنند، می توانند به خوبی از عهده انجام آن برآیند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: تفکر برونگرا

کمکی: حس درونگرا

قسمت سوم: شهود برونگرا

درجه دوم: احساس درونگرا

شروع آزمونMBTI

شخصیت های معروف ESTJ  :(بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

هنری فورد / مارگارت تاچر / هیلاری کلینتون / ترزا می / کاندولیزا رایس / آگوستو پینوشه / صدام حسین / لوسی لیو / کورتنی کاکس / ایوانکا ترامپ و …

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*