وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی ESTP : عامل| آزمون MBTI

0

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

تیپ شخصیتی ESTP : عامل

دوستانه، سازگار و عمل گراست.  عامل ها کسانی هستند که بر روی نتایج سریع تمرکز دارند. در حال ، زندگی می کنند، خطر پذیر هستند و سبک زندگی سریعی دارند. در مورد توضیحات بلند بالا صبور نیستند. نسبت به رفیق های خود بسیار وفادارند . زمانی که در مسیر انجام کارهای خود قرار می گیرند به قوانین و مقررات احترام زیادی قائل نیستند.

تصویری از تیپ شخصیتی ESTP : برونگرای حسی متفکر ادراکی ( حس برونگرا با تفکر درونگرا)

عامل:

حالت اولیه زندگی به صورت بیرونی متمرکز است به طوریکه کارهای خود را بر اساس حواس پنجگانه و در یک حالت لفظی و واقعی انجام می دهندو حالت ثانویه درونی است که در آن تعامل با اشیا و سایر موارد به صورت منطقی و عقلی است.فردی خوش مشرب و اجتماعی است. این افراد مشتاق و تحریکی هستند و در دنیای اعمال و فعالیت ها زندگی می کنند.

شجاع و خطر پذیرند و دوست دارند وظایف و کارهایشان را با دستان خود انجام دهند. در لحظه زندگی می کنند و اهمیت بسیار اندکی به درون نگری یا نظریه قائل اند. به حقایق موقعیت ها نگاه می کنند، به سرعت تصمیم می گیرند و کار را انجام می دهند و در نهایت به سراغ مسئله بعدی می روند. این افراد توانایی عجیبی در درک رفتارها و انگیزه های افراد دارند. آنها معمولا چند قدم جلوتر از افرادی هستند که با آنها تعامل دارند.

این افراد از توانایی خود برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند. قوانین و مقررات به عنوان دستورالعملی برای رفتارهایشان است . اگر احساس کنند کاری باید انجام شود، آن را انجام می دهند و انجام آن را بر قوانین و مقررات ارجح می شمارند. با اینحال، این افراد تمایل زیادی به اعتقادات خود در مورد درستی و نادرستی مسائل دارند و به اصول و روش های خود به شدت پایبندند.

قوانین استقرار ممکن است ارزش کمی برای این افراد داشته باشد اما احکام یکپارچه خود آنها این است که تحت هیچ شرایطی کاری که نادرست است انجام نشود. این افراد استعداد قوی برای درام و سبک دارند. به سرعت حرکت می کنند، به سرعت صحبت می کنند و افرادی هستند که هر چیز کوچک در زندگی را نیز تحسین می کنند.

آنها ممکن است قماربازان خوبی باشند. معمولا در داستان سرایی و بداهه گویی بسیار خوب هستند. در بیشتر مواقع، از یک برنامه منظم پیروی نمی کنند و کارها را همانطور که برایشان پیش می آید تکمیل می کنند. دوست دارند شاد و سرگرم باشند و برای مردم اطراف نیز شادی و سرگرمی به همراه داشته باشند.

با اینکه در مورد مردم اطراف خود نگران نیستند و به احساسات آنها زیاد توجه نمی کنندولی در برخی از مواقع می توانند بدون آگاهی کمک بزرگی برای سایرین باشند. البته این بدان معنا نیست که برای مردم ارزشی قائلی نیستند. به خاطر فرایند تصمیم گیری که دارند معمولا احساسات افراد را  به حساب نمی آورند. آنها بر اساس حقایق و منطق تصمیم گیری می کنند. شاید بتوان گفت کمتر توسعه یافته ترین بخش این افراد سمت شهودی آنهاست. این افراد در مورد نظریه ها صبور نیستند و برای انجام کارهای خود کمتر از آن استفاده می کنند.

گاه به گاه از شهود قوی خود استفاده خواهند کرد اما برخی از اوقات بسیار شفاف و مثبت خواهند بود. آنها به غرایز خود اعتماد نمی کنند و به شهود سایر افراد نیز مشکوک اند.  این افراد اغلب در مدرسه مشکل دارند به خصوص در آموزش های عالی این مشکل بیشتر می شود و آنها وارد محیطی می شوند که نظریه اهمیت زیادی پیدا می کند. افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند معمولا  شرکت در این کلاس ها را خسته کننده می دانند. بسیار باهوش هستند اما رفتن به مدرسه بسیار برایشان دشوار است. دوست دارند به حرکت ادامه دهند بنابراین در شغل هایی موفق خواهند بود که در آن محدودیتی وجود نداشته باشد.

این افراد فروشندگان فوق العاده ای خواهند بود. از انجام کارهای روزمره ناراضی و ناراحت خواهند بود. آنها انرژی طبیعی و اشتیاق زیادی دارند و همین امر باعث شده کارآفرینان موفقی باشند.  در مورد همه چیز بسیار هیجان زده هستند و توانایی انگیزه دادن به دیگران را نیز خواهند داشت.

می توانند به هرکس و با هر ایده ای بفروشند. عمل گرا هستند و به سرعت تصمیم می گیرند. به طور کلی، استعدادهای عالی برای شروع کارها دارند. نه تنها در دنبال کردن خوب هستند بلکه می توانند وظایف مختلف را به دیگران نیز محول کنند. این افراد عملی، هوشیار، دوستدار سرگرمی و خطر پذیر هستند  و توانایی خوبی برای ساخت یک ایده ابتکاری برای حل مشکل دارند.

بودن با این افراد می تواند بسیار خوب و سرگرم کننده باشد. این افراد انگیزه دهنده های خوبی هستند. اگر بتواند استعدادهای واقعی خود را بشناسد و آن را در عرصه های موجود به کار گیرد، می تواند به چیزهای واقعا هیجان انگیزی دست پیدا کند.

ترتیت اولویت عملکردی یونگ:

غالب: حس برونگرا

کمکی:تفکر درونگرا

قسمت سوم: احساس برونگرا

درجه دوم: شهود درونگرا

شخصیت های معروف ESTP  :(بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

شروع آزمونMBTI

وینستون چرچیل/تئودور رزولت/اسکندر مقدونی/جان اف کندی/آرتور کنان دویل/همینگوی/اپیکور/دیل کارنگی/مالکوم ایکس/توماس ادیسون/مارکی دوساد/آل کاپون/آنجلینا جولی/آلفرد هیچکاک/مدونا/کوین اسپیسی/بن افلک/جک نیکلسون/امی واینهاوس/تیلور سوییفت/جودی دنچ/هلن میرن/ساشا گری/میلا کونیس/مایلی سایرس/میلا جوویچ/…

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*