وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی INFJ : محافظ

0

در آزمون شخصیت شناسی یا تست روانشناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

تیپ شخصیتی INFJ : محافظ

قوی، مبتکر و حساس است. تا زمان اتمام کار، به آن پایبند است. اینگونه افراد معمولا در مورد دیگران بسیار بصری هستند و درباره احساسات آنها نگران اند. سیستم ارزشی بسیار توسعه یافته ای دارند که به شدت به آن وابسته هستند. خود را موظف به انجام صحیح و اصولی کارها می دانند. احتمالا به جای رهبری یا دنبال کردن دیگران،  فردی عمل می کنند.

تصویری از تیپ شخصیتی INFJ: درونگرای شهودی احساسی قضاوتی ( شهود درونگرا با احساس برونگرا)

محافظ:

حالت اولیه زندگی این افراد به صورت درونی متمرکز است در حالیکه کارهای خود را در درجه اول از طریق شهود خود انجام می دهند. حالت ثانویه نیز به صورت بیرونی است. اینگونه افراد مهربان، مراقب و دلسوز، پیچیده و افراد بسیار شهودی هستند. هنری و خلاق اند و در دنیایی با معناها و احتمالات پنهان زندگی می کنند. تنها یک درصد از جمعیت جهان دارای تیپ شخصیتی INFJ هستند و به همین خاطر نیز این تیپ شخصیتی جزو انواع نادر محسوب می شود.

این افراد اهمیت زیادی برای  داشتن چیزهایی منظم و سیستماتیک در جهان بیرونی خود قائل هستند. آنها انرژی زیادی برای تشخیص بهترین سیستم برای انجام کارها صرف می کنند و به طور مداوم در حال تعریف و دوباره تعریف کردن اولویت ها در زندگی خود هستند. به عبارت دیگر، افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند کارها را بر اساس یک تجربه بصری از طریق خویش انجام می دهند که کاملا خودبه خودی است. آنها موارد را به صورت مستقیم می شناسند و توجهی به جزییات آن نخواهند داشت.

اینگونه افراد معمولا درست عمل می کنند و موارد را به خوبی می دانند. در نتیجه ، مقدار زیادی از ایمان خود را به غرایز و شهود خود اختصاص می دهند.  همین امر موجب ایجاد نزاع بین دنیای درونی و بیرونی می شود و ممکن است باعث گردد اینگونه افراد همانند سایر تیپ های شخصیتی سازمان یافته و منظم نباشند. ممکن است نشانه های نامنظم بودن را در این افراد مشاهده کنید علی رغم اینکه تمایل زیادی به نظم و مرتب بودن دارند. آنها بینش غیر طبیعی به افراد و موقعیت ها دارند. احساسات را در مورد اشیا به دست می آورند و به صورت بصری و مستقیم آن را درک می کنند.

این افراد ممکن است تجربه های غیر عادی داشته باشند، مثلا فردی ممکن است احساس بسیار قوی در مورد وجود مشکل برای فردی که دوستش دارد را داشته باشد و در نهایت آگاه شود که او تصادف کرده است. اینگونه موارد معمولا در تیپ های شخصیتی دیگر رخ نمی دهد و ممکن است بقیه این احساس را مسخره کنند.آنها در این سطح، شهود خود را به طور کامل درک نمی کنند. به همین خاطر بیشتر این افراد محافظ درون خود هستند وتنها احساسات خود را به صورت گزینشی برای افراد خاصی تعریف می کنند. آنها بسیار عمیق اند و شخصیت پیچیده ای دارند و معمولا درک شخصیت آنها کمی دشوار است.

اما این افراد علی رغم پیچیده بودن انسان های خونگرمی هستند. آنها جایگاه ویژه ای در قلب سایر افراد دارند .اینگونه افراد به احساسات و خواسته های دیگران توجه می کنند و سعی دارند از اذیت و آزار دیگران بپرهیزند. نسبت به نزاع و درگیری بسیار حساس اند و نمی توانند آن را به خوبی تحمل کنند. موقعیتی که در آن نزاع و درگیری وجود داشته باشد ممکن است این افراد آرام و صلح دوست را وارد یک خشم و عصبانیت شدید کند.

زمانی که در شرایط بسیار استرس زا قرار می گیرند ممکن است غم و ناراحتی را به درون خود بریزند و از بیان آن خودداری کنند. به همین خاطر مشکلات سلامتی حادی را در این شرایط تجربه خواهند کرد. از آنجایی که این افراد دارای توانایی های بصری قوی هستند، به غرایز خود بالاتر از سایر موارد اعتماد می کنند.همین امر ممکن است موجب شود آنها افراد کله شقی باشند و عقاید و نظرات دیگران را نادیده بگیرند. اینگونه افراد اعتقاد دارند همه کارهایشان درست است. از سوی دیگر افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند معمولا کمال گرا می باشند. به همین خاطر شک دارند که با تمام پتانسیل و توانایی های خود زندگی می کنند(  فکر می کنند زندگی می تواند بهتر و کامل تر از شرایط فعلی باشد).

آنها به ندرت در حال صلح کامل با خود هستند.  همیشه موارد دیگری برای بهبود خود و دنیای اطراف پیدا می کنند. آنها به رشد مداوم و ثابت عقیده دارند و اغلب از دستاوردهای خود لذت نمی برند.  سیستم ارزشی بسیار قوی دارند و باید زندگی بر اساس خواسته های آنان باشد. آنها به طور مکرر انتظارات بسیار بالایی از خود و اعضای خانواده دارند.  آنها به خطر انداختن آرمان های خود را باور ندارند. افرادی با تیپ شخصیتی INFJ زاینده و پرورش دهنده طبیعی ، صبور ، فداکار و محافظ هستند.

آنها عاشق والدین خود هستند ومعمولا پیوند بسیار قوی با فرزندان خود دارند. از فرزندان خود انتظارات زیادی دارند و معمولا آنها را تشویق می کنند کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. این امر می تواند در برخی از موارد باعث ایجاد فضای سخت گیرانه در خانه شود. اما به طور کلی، فرزندان اینگونه افراد، راهنمایی و کمک فدارکارانه و صادقانه ای  را به همراه مراقبت عمیق از والدین خود دریافت می کنند. در محل کار، اینگونه افراد مکان هایی را انتخاب می کنند که بتوانند در آن خلاق و مستقل باشند. میل طبیعی به هنر دارند و در علوم دیگر نیز که بتوانند از شهود و بینش خود استفاده کنند، عالی ظاهر خواهند شد.

این افراد را می توانید در شغل های  خدمات گرا نیز پیدا کنید. در انجام وظایف بسیار دقیق عالی نیستند. آنها معمولا از انجام چنین کارهایی اجتناب می کنند یا اگر وارد چنین مشاغلی شوند در انجام جزییات افراط خواهند کرد. زمانی که این افراد وسواس زیادی برای انجام و دریافت جزییات کاری را دارند ممکن است توسط سایر افراد مورد انتقاد قرار گیرند. آنها شخصیتی دارند که معمولا بیشتر افراد آن را ندارند. زندگی برای چنین افرادی زیاد هم اسان نیست اما آنها توانایی عالی برای داشتن احساس  عمیق و موفقیت شخصی دارند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: شهود درونگرا

کمکی: احساس برونگرا

قسمت سوم:تفکر درونگرا

درجه دوم:حس برونگرا

شروع آزمونMBTI

شخصیت های معروف INFJ  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

کارل گوستاو یونگ/ماهاتما گاندی/افلاطون/لودویگ ویتگنشتاین/توماس جفرسون/نوام چامسکی/سیمون دوبوآر/آگاتا کریستی/شوپنهاور/باروخ اسپینوزا/اسامه بن لادن/آدولف هیتلر/مرلین منسون/ دیوید فینچر/لئونارد کوهن/آل پاچینو/لارس فون تریر/دنیل دی لوییس/ادوارد نورتون/کیت بلانشت/میشل فایفر/جرج هریسون/بندیکت کامبربچ(بازیگر نقش شرلوک در سری جدید آن)/…

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*