وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی INTJ : دانشمند( آزمون MBTI)

1

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

تیپ شخصیتی INTJ : دانشمند

مستقل، مبتکر، تحلیلی و مصمم است.  توانایی استثنایی برای تبدیل نظریه به برنامه های عملیاتی دارد. دانش بسیار بالا،شایستگی و ساختار عالی دارند. متفکرانی با برد بزرگ هستند.  استانداردهای بالایی برای عملکرد خود و دیگران دارند. رهبران خوبی خواهند بود اما اگر به رهبران موجود اعتماد کنند از آنها پیروی خواهند کرد.

تصویری از تیپ شخصیتی INTJ : درونگرای شهودی متفکر قضاوتی ( شهود درونگرا با تفکر برون گرا)

دانشمند:

با عقل و منطق با موارد برخورد می کند. اینگونه افراد در دنیایی از ایده ها و برنامه ریزی های استراتژیک زندگی می کنند. آنها ارزش زیادی برای هوش، دانش و شایستگی قائل اند و معمولا دارای استانداردهای بالایی در این رابطه هستند و همیشه برای رسیدن به این استانداردها تمام تلاش خود را انجام می دهند.  تا حد کمتری، آنها انتظارات مشابهی از دیگران دارند. با وجود شهود درونگرایی که شخصیت آنها را در بر گرفته است، این افراد تمامی انرژی خود را بر روی کشف جهان می گذارند و ایده ها و احتمالات بسیاری تولید خواهند کرد. ذهن آنها به طور مداوم در حال جمع آوری اطلاعات  و ایجاد ارتباط با این یافته هاست.

آنها فوق العاده بصیر و خرمند هستند و معمولا در درک ایده های جدید سریع عمل می کنند. با اینحال علاقه اولیه آنها بر روی درک مفهموم ها نیست بلکه دوست دارند این مفهوم ها را به یک روش کاربردی و مفید به کار گیرند. بر خلاف افرادی که دارای تیپ شخصیتی INTP هستند، این افراد ایده ها را تا زمانی که به طور کامل درک نکرده و احتمال موفقیت آن را ارزیابی نکرده باشند دنبال نمی کنند.

آنها ارزش زیادی برای سیستم و سازمان قائل هستند و ترکیب این مورد با بصیرت  و خرد طبیعی شان باعث می شود دانشمندان بسیار خوبی باشند. این افراد با به کار بستن ایده های مختلف و تبدیل آن به یک مسئله کاربردی مورد نیاز جامعه ، به افراد خدمت می کنند. بیان تصاویر داخلی، بینش و انتزاعات برای این افراد زیاد اسان نیست. اشکال داخلی افکار و مفاهیم این افراد بسیار شخصی است و قابل ترجمه و تبدیل به سایر شکل ها نیست و معمولا افراد دیگر نمی توانند این مفاهیم را درک کنند. با اینحال، آنها تلاش می کنند ایده های خود را به شکل سیستم یا برنامه ای تعریف کنند که برای سایر افراد نیز ملموس باشد.آنها ارزش معامله مستقیم را به خوبی درک نمی کنند و برای بیان احساسات غیر خطی مشکل دارند. با اینحال تمایل و احترام شدیدی که برای دانش و هوش قائل هستند معمولا آنها را وادار می کند خودشان را توصیف کنند و احساسات خود را برای دیگران بیان نمایند.

این افراد به طور طبیعی رهبران خوبی هستند اگرچه معمولا سعی می کنند  تا زمانی که نیاز واقعی وجود نداشته باشد،در پس زمینه باقی بمانند. زمانی که نقش رهبری را قبول می کنند، بسیار موثر عمل خواهند کرد زیرا قادرند واقعیت های موجود را به طور عینی مشاهده کنند و به اندازه کافی برای تغییر شرایطی که به خوبی کار نمی کند سازگار هستند. آنها استراتژیست های عالی هستند و همیشه ایده ها و مفاهیم موجود را بررسی می کنند تا بتوانند برنامه ریزی های لازم  برای احتمالات قابل تصور را انجام دهند. این افراد زمان قابل توجهی را در درون خویش سپری می کنند و ممکن است علاقه اندکی به احساسات و افکار دیگران داشته باشند.  اگر سمت احساسات آنها توسعه نیافته باشد، ممکن است  در ایجاد صمیمیت با سایر افراد مشکل داشته باشند.

اگر سمت حسی آنها توسعه نیافته باشد ممکن است تمایل به نادیده گرفتن جزییاتی داشته باشند که برای انجام دادن ایده ها ضروری است. علاقه این افراد برای تعامل با جهان برای اتخاذ تصمیمات مناسب، بیان قضاوت ها و قرار دادن همه موارد در یک سیستم منطقی و قابل درک است. در نتیجه آنها در بیان داوری های خود سریع عمل می کنند. اغلب شهود بسیار تکامل یافته ای دارند . اگر درک بصری خود را با یک توانایی توسعه یافته برای بیان بینش ها تکمیل نکنند، ممکن است  دیگران درک درستی از آنها نداشته باشند. در اینگونه شرایط، آنها دیگران را به خاطر درک نکردنشان سرزنش می کنند در حالیکه خودشان  در بیان شرایط مشکل دارند.

این گرایش ممکن است  باعث شود این افراد ورودی دیگران را به سرعت کنار بگذارند و به یک فرد متکبر تبدیل شوند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی INTJ هستند معمولا بلندپرواز، دارای اعتماد به نفس بالا و متفکر هستند. آنها حرفه هایی همچون مهندسی را انتخاب می کنند اگرچه در رشته های دیگری نیز ممکن است حضور داشته باشند. آنها ناکارآمدی و مبهم بودن  را دوست ندارند . ارزش زیادی برای وضوح و بهره وری قائل هستند و انرژی و زمان زیادی برای  تقویت بینش خود   به سمت الگوهای ساختاری قرار می دهند. سایر افراد در درک  آنها مشکل خواهند داشت.  آنها ممکن است اینگونه افراد را محافظه کار و تنها ببینند. در واقع افرادی که دارای تیپ شخصیتی INTJ هستند،  شرح دهنده خوبی از احساسات و عواطف خود نیستند و احتمالا نمی تواند حمایت مثبتی برای افرادی که به آن نیاز دارند ارائه دهند. البته این بدان معنا نیست که آنها احساس و عاطفه ای ندارند و نسبت به دیگران بی توجه هستند.  زمانی که تحت شرایط استرس زا قرار می گیرند، ممکن است با تکرار بدون فکر و فعالیت های حسی همچون نوشیدن بیش از حد درگیر شوند. آنها همچنین ممکن است تمایل به جذب جزییاتی داشته باشند که به طور کلی برای هدف های نهایی آنان مهم نیست.

برای اینکه افراد دچار سوء تفاهم نشوند باید بتوانند احساسات و عقاید خود را به درستی بیان کنند. اگر توانایی های ارتباطی به خوبی توسعه نیافته باشد، ممکن است نتوانند با سایر افراد ارتباط برقرار کنند و تنها بمانند. آنها توانایی بسیار زیادی برای انجام دادن کارهای بزرگ دارند.  این افراد قادرند شرایط را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند و مفاهیم را به برنامه عملیاتی تبدیل نمایند.  توانایی ها و مهارت های موجود باعث شده است این افراد به چنین مواردی دست یابند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی INTJ هستند معمولا انسان های صالحی هستند و برای رسیدن به اهداف شغلی و تحصیلی خود مشکلی نخواهند داشت. آنها توانایی زیادی برای برداشتن گام های بلند در این عرصه ها دارند. در سطح شخصی، این افراد شیوه تحمل را تمرین می کنند و تمامی تلاش خود را برای داشتن رابطه موثر به کار می گیرند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: شهود درونگرا

کمکی: تفکر برونگرا

قسمت سوم: احساس درونگرا

درجه دوم: حس برونگرا

شروع آزمونMBTI

 

شخصیت های معروف INTJ  :(بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

آیساک نیوتون / کارل مارکس / فردریش نیچه / مارک زاکربرگ / ایلان ماسک / استفان هاوکینگ / ایساک آسیموف / مارتین لوتر / ژان پل سارتر / هراکلیتوس / هگل / پاتریک استیوارت / جودی فاستر / راسل کرو / جیمز کامرون / فرانسیس فورد کاپولا / …

You might also like
1 Comment
  1. مجتبی سالاری says

    Ok

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*