وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی INTP : متفکر ( آزمون MBTI)

0

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

 

تیپ  شخصیتی INTP : متفکر

منطقی، مبتکر و متفکر خلاقی است. نسبت به نظریه ها و ایده ها می تواند بسیار هیجان زده شود. می تواند نظریه ها را به درک روشن تبدیل کند.  به شدت برای دانش،شایستگی و منطق ارزش قائل است. ساکت، آرام و محافظه کار است و به سختی می توان او را شناخت. فرد گراست و علاقه ای به رهبری یا دنبال کردن دیگران ندارد.

تصویری از تیپ شخصیتی INTP : درونگرای شهودی متفکر ادراکی( تفکر درونگرا با شهود برونگرا)

متفکر:

حالت اولیه زندگی به صورت درونی متمرکز است و حالت ثانویه بیرونی است که در آن کارها از طریق شهود انجام می شود.  این افراد در دنیایی از احتمالات نظری زندگی می کنند. آنها جهان را در واژه هایی همچون چگونه می توان آن را بهبود بخشید یا به چه چیزی می توان آن را تبدیل کرد، می بینند.  در درجه اول  در درون خودشان زندگی می کنند و توانایی تجزیه و تحلیل مشکلات، تشخیص الگوها و توصیف منطقی را دارند. به دنبال وضوح درهمه چیز هستند و به همین خاطر نیز به ایجاد دانش روی می آورند.

آنها پروفسورهای حواس پرتی هستند که به دانش و توانایی اعمال منطق در نظریه ها برای رسیدن به راه حل های مختلف ارزش قائل می شوند. توانایی زیادی برای تبدیل مشکل به توصیف منطقی دارند. توانایی طبیعی آنها برای تبدیل تئوری به مفاهیم واقعی ممکن است  به یک احساس مسئولیت شخصی برای حل مشکلات نظری و کمک به جامعه برای درک بهتر مسائل تبدیل گردد. بیشتر از هر چیزی به دانش بها می دهند. ذهن آنها به طور مداوم در حال کار بر روی تولید نظریه های جدید یا تایید و رد نظریه های موجود کار  می کند. آنها مشکلات و نظریه ها را با شور و شوق یا شک و تردید دنبال می کنند ، قوانین  و عقاید موجود را نادیده می گیرند و  رویکرد خود را برای اینکار تعریف خواهند کرد. به دنبال الگوها و توصیف منطقی برای هر چیزی هستند که مورد علاقه شان است.

معمولا انسان های فوق العاده باهوشی هستند و قادرند در تجزیه و تحلیل خود به طور عینی انتقادی باشند. عاشق ایده های جدید هستند و در مورد تئوری های جدید شگفت زده خواهند شد. دوست دارند  در مورد این مفاهیم با دیگران بحث کنند. ممکن است برای دیگران رویایی و دور از دسترس به نظر برسند زیرا بیشتر زمان خود را به تنهایی و در حال تفکر سپری میکنند.

از انجام کارهای معمول روزانه نفرت دارند. ترجیح می دهند راه حل های نظری پیچیده ای بسازند و اجرای سیستم را به دیگران واگذار کنند. به شدت به نظریه ها علاقه مند هستند و تمامی تلاش خود را برای یافتن راه حل های جدید برای مشکلات انجام می دهند.

دوست ندارند دیگران را کنترل یا رهبری کنند. تحمل بالایی دارند و در بیشتر موارد انعطاف پذیرند مگر اینکه یکی از اعتقادات قوی آنها به چالش کشیده شود. در اینگونه موارد ممکن است واکنش شدیدی نشان دهند.

زمانی که با افراد جدید روبرو می شوند احساس خجالت می کنند. از سوی دیگر این افراد اعتماد به نفس خوبی دارند و با افراد آشنا خیلی زود صمیمی می شوند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی INTP هستند ارزش یا درکی برای تصمیماتی که بر اساس احساسات یا ذهنیت شخصی گرفته می شود ندارند. آنها به طور دائم تلاش می کنند به نتایج منطقی در مورد مشکلات دست یابند و اهمیت یا ارتباط اعمال احساسات و ملاحظات شخصی در تصمیمات را به خوبی درک نمی کنند. به همین خاطر اینگونه افراد معمولا در هماهنگی کامل با احساسات افراد نیستند و به طور طبیعی برای دریافت و درک احساسات سایر افراد ساخته نشده اند.

آنها ممکن است در تعریف خود و شورش های اجتماعی مشکل داشته باشند و همین امر با پتانسیل خلاق آنها تداخل خواهد داشت. از آنجایی که قسمت احساسی آنها کمتر از سایر موارد توسعه می یابد، ممکن است در خونگرم بودن و پشتیبانی از دیگران مشکل داشته باشند. اگر نتوانند اهمیت توجه به احساسات دیگران را به خوبی درک کنند، ممکن است بیش از حد حساس و طعنه آمیز با دیگران رفتار کنند.

اگر نتوانند مکانی برای خودشان پیدا کنند که از کاربرد توانایی های قوی آنها حمایت کند، ممکن است کاملا منفی و بدبین شوند. اینگونه افراد اگر نتوانند سمت حسی خود را به طور موثر توسعه دهند، ممکن است در مورد محیط اطرافشان آگاه نباشند و در انجام وظایفی که به نگهداری و مراقبت نیاز دارد، ضعیف عمل کنند. برای چنین افرادی، بیان دقیق و خلاصه حقایق و ایده ها بسیار مهم است. آنها به احتمال زیاد خود را به گونه ای که اعتقاد دارند حقیقت مطلق است بیان می کنند. برخی از اوقات، درک خوب آنها از یک ایده توسط دیگران ممکن است به خوبی درک نشود اما این افراد سعی می کنند همه موارد را به گونه ای بیان کنند که برای همه افراد قابل درک باشد. زمانی که پروژه ای را درک کردند ممکن است آن را رها کنند و به سراغ پروژه های بعدی بروند.

اشاره به این مطلب بسیار مهم است که این افراد نظریه های خود را به گونه ای بیان می کنند که برای سایر افراد قابل درک باشد. آنها معمولا بسیار مستقل ، غیر متعارف و مبتکر هستند. برای هدف های سنتی همچون محبوبیت و امنیت ارزش زیادی قائل نیستند.

معمولا شخصیت پیچیده ای دارند و ممکن است تمایل به بی قراری و دمدمی بودن داشته باشند. به شدت هوشمندانه رفتار می کنند و دارای الگوهای فکری غیر متعارفی هستند که به آنها اجازه می دهد ایده های خود را به یک روش جدید تجزیه و تحلیل کنند. در نتیجه، بسیاری از پیشرفت های علمی در جهان توسط  INTP ها ساخته شده است.

زمانی که بتواند بر روی نظریه های خود به صورت مستقل کار کند، بهترین خواهد بود. اگر محیط مورد نیاز برای پشتیبانی از نبوغ خلاقش فراهم شود، می تواند به دستاورهای قابل ملاحظه ای برسد. این افراد پیشگامان افکار جدید در جامعه هستند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: تفکر درونگرا

کمکی:شهود برونگرا

قسمت سوم: حس درونگرا

درجه دوم: احساس برونگرا

شروع آزمونMBTI

شخصیت های معروف INTP : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

آبراهام لینکلن / آلبرت انیشتین / چارلز داروین / امانوئل کانت / ریچارد داوکینز / ماری کوری / آدام اسمیت(اقتصاد دان) / میلتون فریدمن(اقتصاد دان) / لری پیج / جین آستین / جسی آیزنبرگ / دیوید کراننبرگ / تینا فی (بازیگر)/ اسیا کاررا/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*