وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

جراحی کاتاراکت در دستان پزشکان غیرمتخصص

0

Cataract-Surgery

به تازگي در چين تعدادي پزشک غيرمتخصص آموزش داده شده‌اند تا بتوانند روي بيماران جراحي کاتاراکت انجام دهند.

با توجه به کمبود نيروي متخصص در مناطق روستايي اين کشور، انجام اين عمل‌هاي جراحي در مناطق مزبور به وسيله تربيت و آموزش اين نيروها مقدور شده است. دوره‌هاي آموزشي اين پزشکان عمومي براي کسب توانايي انجام جراحي کاتاراکت، 6 ماه طول مي‌کشيد. تنها دو نفر از پزشکاني که در اين سيستم آموزش ديده‌اند در طول سال 2005 مجموعا 313 بيمار را تحت عمل جراحي قرار داده‌اند و پيگيري‌هاي 10 تا 14 ماهه بيماران نشان داده که وضعيت بينايي آنها به طور قابل توجهي بهبود پيدا کرده است.

براساس طبقه‌بندي سازمان بهداشت جهاني، 85 درصد از اين بيماران قبل از عمل جراحي نابينا محسوب مي‌شدند که 96 درصد از اين افراد پس از انجام جراحي به ديد شش هيجدهم يا بيشتر دست يافتند (يعني يک جراحي موفق). دکتر نوتان کونگدون مسوول اين پروژه با ابراز رضايت از نتايج موفقيت‌آميز اين کار گفت: «ما بايد مهارت‌ها را تا جايي که ممکن است به پزشکان عمومي انتقال بدهيم تا حداقل در مناطق روستايي مشکلات مردم کمتر شود.»

وي ادامه داد: «طبق نظر سنجي‌هاي ما تنها 48 درصد از بيماران موافقت خود را براي انجام جراحي به وسيله پزشکان مزبور روي چشم دوم خود اعلام کرده بودند. البته در بيشتر موارد آنها از نتيجه عمل راضي بودند اما اعلام مي‌کردند قادر به پرداخت حتي اين هزينه‌هاي اندک جراحي در روستا نيز نيستند. به همين دليل ما در تلاشيم اين سيستم را تقويت کنيم و هزينه‌هايش را کاهش دهيم.

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*