وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

حتی یک نخ سیگار !

چه یک نخ چه بیست نخ!

0

قابل توجه سیگاریهای عزیز , با یک نخ سیگار هم ضررهای قابل توجهی به خود میزنید . بله استثنائات همیشه وجود دارد ولی شاید شما انقدر خوش شانس نباشید!

«کشیدن روزانه یک نخ سیگار بیش از چیزی که همه فکر می‌کنند خطرناک است» این حرف محققانی است است که به تازگی کشف کرده اند خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی با کشیدن روزانه یک نخ سیگار، نصف خطر کشیدن ۲۰ نخ سیگار در روز است.

اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گویند برای کاهش احتمال به وجود آمدن مشکلات ریوی، کاهش مصرف سیگار کافی نیست و باید آن را ترک کرد.

آلن هکشا، نویسنده اصلی این تحقیق در این رابطه گفت: «باوری کلی وجود دارد که کاهش مصرف سیگار، احتمال مواجه با بیماری‌های زیادی را کاهش می‌دهد، این باور درباره سرطان درست است اما به نظر می‌رسد درباره بیماریهای قلبی درست نباشد.

برای رسیدن به این نتایج، هکشا و همکارنش نتایج ۵۵ تحقیق را از سال ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۵ که شامل تحقیق بر ده‌ها میلیون نفر می‌شد را بررسی کردند؛ در این تحقیق خطر وقوع بیماری‌های قلبی یا سکته قلبی برای کسانی که روزی یک، ۵ و یا ۲۰ نخ سیگار می‌کشند را در مقایسه با کسانی که اصلا سیگار نمی‌کشند بررسی شد و بعد هم شرایط کسانی که روزی یک یا ۵ نخ سیگار میکشند، با کسانی که مصرف روزانه سیگارشان ۲۰ نخ است مشخص شد.

با یک نخ سیگار چه بلایی سر بدنمان می آوریم؟ با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف مثل سن، وزن، کلسترول و فشار خون این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که احتمال وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی برای کسانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۷۴ درصد بیشتر از کسانی است که اصلا سیگار نمی‌کشند، این آمار برای زنان ۱۱۹ درصد است.

هکشا در این رابطه گفت: مشکل با بیماری‌های قلبی و عروقی است، سیستم خون و قلب به سرعت تاثیر می‌بینند، کافی است فقط کمی در معرض خطر قرار بگیرید تا یک آسیب بزرگ ببینید؛ این دلیلی است که کشیدن یک نخ سیگار بیش از چیزی که فکر می‌کنید به شما آسیب وارد می‌کند. البته اگر روزی ۲۰ نخ بکشید آسیب بیشتری می‌بینید اما نه آسیب خیلی بزرگتری.

خطر احتمال درگیری با بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی برای مردانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۵۳ و ۶۴ درصد خطر برای کسانی است که روزی ۲۰ نخ سیگار می‌کشند، در رابطه با زنان این آمار به ترتیب ۳۸ و ۳۶ درصد است.

هکشا در این رابطه گفت: «کاهش مصرف سیگار اتفاق خوبی است، اما برای جلوگیری از احتمال درگیری با بیماری‌های قلبی و عروقی افراد باید به طور کامل سیگار را ترک کنند.»

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*