وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

حمامی برای آسایش جسم و جان

0

 

گاهی اوقات گرفتاری ها آنقدر کوچک هستند که با یک حمام گرفتن کوتاه شبانه برطرف می شود. اگر باور ندارید این گوی و این میدان.
تنها یک بار امتحان کنید تا از تاثیرات مثبت آن بهره مند شوید. تلفن را خاموش و در حمام را قفل کنید. شمعی داخل حمام روشن کنید و موسیقی ملایمی پخش کنید.
آب ولرم را حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی بدن خود جاری کنید سپس با احساس تازگی از حمام خارج شوید.

استحمام به منظور رفع استرس و اضطراب روزمره، امری شناخته و اثبات شده برای ریلکس کردن ماهیچه های منقبض بدن و حتی درمان افسردگی است.
این راه حل ساده و نسبتا رایگان را در برنامه کارهای خود قرار دهید. در صورت امکان نیز جای حمام های صبحگاهی را با حمام شبانه عوض کنید. استحمام در شب به کاهش افسردگی و یک خواب راحت کمک می کند.
با این ترفند ساده، اجازه دهید زیبایی در رگ های شما به جریان بیفتد. آب حمام باید ولرم باشد به حدی که گرمای آن شما را آزار ندهد. آب داغ به جای اینکه انرژی را در شما تقویت کند، انرژی را تخلیه و موجب خشکی پوست خواهد شد.
اینها مواردی است که با استفاده از استحمام می توانید به سال های عمر خود بیفزایید. نوع و آداب حمام کردن فارغ از مزایای بهداشتی آن امروزه به عنوان یک شاخص فرهنگی و تمدنی شناخته شده و بسیاری از گردشگران دوست دارند در سفر به کشورهای مختلف به روش آنها حمام را تجربه کنند؛ کاری که این روزها در ایران نیز در حال احیا شدن است.

حمام به روش کشورهای دیگر

آداب و شیوه هایی که مردم نقاط مختلف جهان برای استحمام به کار می گیرند با توجه به فرهنگ و تمدن خاص آنها متفاوت است بنابراین جا دارد که با فرهنگ غالب برخی کشورهای جهان آشنا شویم:

رم باستان

حمام های روم باستان، اتاق هایی داشته که درجه حرارت آن به ترتیب افزایش می یافته تا افراد کم کم با این افزایش دما هماهنگ شوند.
بر این اساس افراد ابتدا وارد اتاقی با آب سرد می شدند پس از آن نوبت اتاق آب گرم بود و بعد هم اتاقی با آب داغ. پس از پایان حمام هم دوباره به بخش سرد بر می گشتند تا با روغن، بدن شان را ماساژ دهند و کمی استراحت کنند.
در این حمام ها فعالیت های اجتماعی و تجاری هم صورت می گرفته مثلا مطالعه، ورزش یا حتی خرید و فروش.

هندوها در خیابان حمام می کنند!

در هند مخصوصا اگر تابستان باشد، آب تازه چند ساعتي بيشتر در لوله هاي شهري جريان ندارد و سپس آب ذخیره شده در تانکرها در زير نور آفتاب تبديل به آب جوش می شود.
همين مشکل در زمستان به شکل ديگري است. آبگرم کن هاي برقي، مدت کوتاهي مي توانند کار کنند و هندی ها ناچارند با حداکثر سرعت از آب داغ استفاده کنند.
بنابراین آنان در بسیاری از مواقع در گرماي تابستان با آب داغ و در زمستان با آب سرد حمام مي کنند. بیشتر حمام ها در هند دوش ندارند و به جای آن هميشه یک سطل آهنی بزرگ در حمام است که آن را پر مي کنند و با سطلي کوچک تر از آن آب برمي دارند و روي خود مي ريزند و در نهايت همه چيز با يک سطل به سرانجام مي رسد!
گاهی اين استحمام در گوشه خيابان هم ديده مي شود. زن ها در کنار خيابان با لباس حمام مي کنند و مردها تنها شلواري کوتاه بر تن دارند.

چینی ها: بپا در حمام باز نماند

چینی ها اعتقاد دارند: «اگر در حمام باز باشد، پول اعضای خانواده هدر می رود.» در این مثل نکات جالبی نهفته است؛ با باز ماندن در حمام، بخشی از انرژی دستگاه های گرمایشی و سرمایشی فضای خانه، هدر می رود که باعث هدر رفتن بخشی از پس انداز خانواده برای پرداخت قبوض گاز و برق می شود.
از سوی دیگر با باز ماندن در حمام  ممکن است باکتری هایی که در محیط مرطوب آن وجود دارند به فضای عمومی خانه سرایت کنند و سلامت اعضای خانواده به خطر بیفتد و بخشی دیگر از پس انداز خانواده صرف دوا و درمان شود.
چینی ها همچنین معتقدند توجه به دکوراسیون حمام می تواند در افزایش ثروت موثر باشد. آنها معمولا از یک گلدان سبز در حمام استفاده می کنند. به نظر چینی ها کاسه ای پر از سنگ ریزه به نشانه عنصر زمین و یک قالیچه کوچک یا حوله قرمز به نشانه آتش می تواند انرژی های حمام را متعادل کند.

ژاپنی های نشسته در حمام

حمام های عمومی در ژاپن قوانین و آداب خاصی دارد که اگر فردی آنها را در نظر نگیرد، نوعی بی احترامی به حساب می آید. مثلا اگر فردی صابون را داخل آب حمام فرو کند از نظر ژاپنی ها کارش اشتباه است.
نکته جالب حمام های ژاپنی این است که قسمت شست وشو جدا از بخش حمام است و افراد ابتدا باید بدنشان را کاملا با آب بشویند سپس وارد فضای حمام شوند و زمانی که داخل آب حمام هستند، می توانند بدن شان را آرام کنند و از این دقایق لذت ببرند اما به هیچ وجه در این وضع نباید بدنشان را بشویند.
هنگام شست وشوی بدن هم حتما باید در حالت نشسته قرار داشت چون در حالت ایستاده ممکن است آب به دیگران بپاشد و آنها را اذیت کند.
ژاپنی ها معتقدند حمام کردن نوعی مدیتیشن است که نه تنها جسم بلکه روح را هم پاک می  کند. به همین دلیل اکثر آنها هر شب قبل از خواب در حمام های منزلشان دوش می گیرند.
آنها ابتدا بدن خود را به کمک یک برس دسته بلند و آب ولرم می شویند و سپس در وانی که با گل ها و برگ  های معطر پر شده است می  خوابند. این کار سبب طراوت و شادابی پوست آنها می شود.

یونان؛ استحمام به عنوان هنری اصیل

در یونان، حمام کردن رسم و رسوم خاصی داشته است که آن را از عملی عادی به هنری اصیل تبدیل کرده است.
در این کشور برای حمام کردن باید مراحل خاصی به ترتیب اجرا  شود؛ ابتدا پاکسازی، بعد حمام آب گرم، حمام بخار در یک اتاق تاریک، شیرجه زدن در حوضچه آب سرد و در انتها هم ماساژ دادن بدن با روغن های معطر.
یکی از سنت های استحمام در یونان این بوده که فقط خانم ها می توانستند در آب غوطه ور شوند و تمام قسمت های بدن را در آب فرو کنند و به همین دلیل، مردان یونانی هیچ وقت به طور کامل در آب حمام فرو نمی رفتند.

آلمان؛ کشور پاهای پاکیزه

آلمانی ها توجه بسیار زیادی به حمام پا دارند و هر شب سعی می‌کنند برای ۲۰ دقیقه پاهایشان را در حمامی از آب ولرم و نمک و روغن  های گیاهی قرار دهند. بعد پاها را با سنگ پا ماساژ دهند و از یک کرم مرطوب  کننده استفاده  کنند.

آوکادو در حمام های برزیل

برزیلی  ها علاقه زیادی دارند موهای خود را با شامپوی آوکادو بشویند. آنها از گیاه آوکادو، ماسک صورت، شامپو و کرم مرطوب  کننده تهیه و از این میوه برای زیبایی و مراقبت از پوست خود استفاده می کنند.
مصرف چربی آوکادو سبب کاهش کلسترول خون، التهاب  ها و کاهش ترشح انسولین می  شود و محرک بازسازی سلولی است. آنها همچنین میوه این گیاه را با شیر و شکر مخلوط می کنند و روی پوست شان می مالند.

حمام  ترکی

در گذشته ترک ها برای خشک کردن بدن از سه حوله مختلف استفاده می کردند؛ یکی دور سر، یکی دور شانه ها و حوله سوم هم برای دور کمر.
آنها فرش های خاصی هم برای حمام داشتند که روی آن پارچه ای می انداختند تاب توانندب نشینند ول باس هایشان را بپوشند. بعد از هر حمام رفتن هم این فرش ها شسته می شد.
در آن زمان، آینه از ضروری ترین لوازمی بود که حتما در بساط حمام ترک ها دیده می شد. خانم ها معمولا پس از شست وشوی بدن، موهایشان را با حنا رنگ می کردند و به کمک اسانس گل رز، بدن و موهایشان را معطر می کردند.

حمام نفت خام در باکو

یکی از جدیدترین و گران ترین حمام ها در دنیا، حمام در وان نفت است. زنان ثروتمند باکویی در محل های اسپا، در یک وان پر از نفت خام دراز می کشند و به منظور زیبا شدن از هزاران خاصیت این ماده استفاده می کنند.
حمام نفت خام در درمان ناراحتی های پوستی تا ورم مفاصل، گردش خون، سیستم عصبی و … موثر است.
استحمام در حوضچه های نفتی با چهل درجه حرارت انجام می شود و بیشتر از ده دقیقه توصیه نمی شود زیرا ماندن بیش از حد در این حوضچه ها باعث سرطان پوست می شود. باکو پایتخت کشور نفت خیز آذربایجانا ست.

اشتباه های جا افتاده در حمام ایرانی

خودتان را کیسه نکشید! بله درست خواندید. کیسه کشیدن نه تنها کمکی به تمیزتر شدن نمی کند که با از بین بردن لایه شاخی محافظ پوست می تواند باعث آسیب پذیر شدن آن در برابر عوامل بیماری زا هم بشود.
به جای کیسه از لیف های نرم سنتی یا از اسفنج های نرم استفاده کنید و یادتان باشد که لیف یا اسفنج حمام تان را بعد از استفاده زیر آفتاب خشک کنید تا بهداشتی باقی بماند.

موهای خیس تان را شانه نکنید برس کشیدن موهای خیس یا شانه کردن آنها با شانه های ریز معمولی نتیجه ای جز کنده شدن موها ندارد.
برای شانه کردن موها در حمام فقط از شانه هایی با دندانه های فاصله دار مانند شانه های مخصوص موهای فر شده استفاده کنید.

موهایتان را بیش از حد شامپو نکنید بسیاری از ما عادت کرده ایم که در حمام دو یا سه مرتبه موهای خود را شامپو بزنیم.
این کار جزو عادت های اشتباه در حمام کردن است زیرا تعداد دفعات شستن موها ارتباط مستقیمی با مقدار ترشح چربی از سطح پوست دارد.

بدنتان را خنک کنید یکی از عادات اشتباه در حمام های امروزی، خنک نکردن بدن پیش از خروج از حمام است. بدن در طول مدتی که در حمام آب گرم قرار دارید عرق می کند و آب از دست می دهد بنابراین بهتر است اگر حمام  تان طولانی می شود، قبل از حمام کردن آب بنوشید.
این کار به ویژه برای کسانی که بیماری قلبی دارند توصیه می شود. قدیمی ها نیز عادت داشتند که در حمام انواع شربت یا آب خنک می نوشیدند.
امروزه درستی این کار برای رفع تشنگی و جبران آب از دست رفته بدن در طول حمام کردن اثبات شده است. همچنین بهتر است در آخرین مرحله آبکشی زیر دوش، بدنتان را با آب سرد خنک کنید.
این کار ضمن کاهش تعریق موجب بسته شدن منافذ پوست و جلوگیری از ورود آلودگی به سطح زیرین پوست می شود.

پوست را دوباره مرطوب کنید یک عادت رایج در بین مردم پس از حمام این است که از لوسیون و مرطوب کننده های پوست استفاده نمی کنند.
اگر شما جزو کسانی هستید که پوست خشک و آسیب پذیر دارند، نباید فکر کنید که با خشک کردن بدن، حمام تان تمام شده است زیرا مرطوب کردن پوست بلافاصله بعد از خشک کردن آن و در حالی که هنوز رطوبت آب از پوست خارج نشده  است برای افرادی با چنین پوست هایی ضروری است.
با انتخاب یک لوسیون بدن یا کرم بدن مناسب، بعد از حمام پوست تان را ماساژ دهید تا خشک و پوسته پوسته نشود.

غزاله واحدی - مجله پزشکی مدپلاس
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*