وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

خواص و مزایای مصرف چای سبز

0

بنا به تحقیقاتی که انجام شده شده است ٬ افرادی که به صورت منظم چای سبز مصرف میکنند میزان کلسترل مضر خون آنها LDL تا 16% کاهش پیدا کرده است .
همچنین سال ها است که این سوال برای افراد پیش آمده که آیا مصرف چای سبز به طور موثر میتواند باعث کاهش کلسترول مضر در خون شود یا خیر ؟
در این مقاله با ما باشید .

اين موضوع تا حدي در مورد مصرف چاي سبز نشان داده شده هر چند در مورد چاي معمولي سياه كاملا روشن نيست . واين امر هم با نوشيدن صرفا يكي دوفنجان چاي در روز عملي نمي شود بلكه لازم است از مكمل هايي كه حاوي عصار چاي هستند استفاده شود .

خواص محافظت كننده چای سبز :

چاي سرشار از : پلي فنول polyphenol است كه ماده اي است با خواص :

ضد سرطان ضد باكتري ، ضد ، ويروس ، ضد اكسيداسيون ( آنتي اكسيدانت ) و همين خاصيت آنتي اكسيدانت آن است كه سبب مي شود ازاكسيداسيون كلسترول مضر خون جلوگيري به عمل آورد .

 

 

قرنهاست كه در آسيا از چاي سبز براي افزايش عمر بهتر كردن عملكرد فكري و مبارزه با بيماريها استفاده مي شود . اما فقط در 20 سال گذشته بوده است كه در غرب ودر اثر تحقيقات بعمل آمده از چاي بعنوان يك ماده غذايي مفيد و دارويي استفاده مي شود

مصرف چاي سبز خطر ابتلاء به بيماريهاي قلبي عروقي و سرطان را كاهش مي دهد :

مطالعات فراواني كه بر روي افراد صورت گرفته است نشان داده است كه مصرف آن بطور قابل توجهي خطر ابتلاء به سرطان و بيماريهاي قلبي عروقي را كاهش مي دهد .چون در عصاره آن مواد ضد سرطاني مانند پلي فنول وجود دارد .

مطالعات اوليه نشان داد كه:

سایر خواص چای سبز

· اثرات آنتي اكسيدان دارد

· توليد انزيم هايي كه باعث سم زدايي از بدن مي سوند را تشديد مي كند .

· رشد سلولهاي سرطاني را تعديل مي كند .

· از اكسيداسيون كلسترول مضر LDL جلوگيري مي كند .

· رشد و عملكرد باكتري هاي مفيد روده را بهبود مي بخشد .

بعلاوه بسياري از عوامل غذايي مرتبط با بروز سرطان را كه در غرب وجود دارد و بدليل فقر غذايي بوجود مي آيد و سرطانهاي وابسته به سبك زندگي ناميده مي شوند را مي تاون با مصرف چاي بر طرف كرد . سرطانهايي مانند : پروستات ، سرطان معده ، سزطاتن پانكراس ، سرطان پستان ، سرطان شش و سرطان كولون .

چاي يك نوشيدني ارزان قيمت و مطبوع است و به وفور يافت مي شود نوشيدن 10 فنجان آن در روز لازم است بجاي آن مي توان از كپسول هاي حاوي عصاره چاي هم استفاده كرد .

مطالعات در ژاپن نشان داده است كه مصرف چاي سبز مي تواند تا 50% خطر ابتلاء به سرطان را كاهش دهد .

و در مورد بيماريهاي قلبي عروقي هم تا 30% باعث كاهش ابتلاء به اين بيماريها مي شود كساني كه تا 10 فنجان در روز چاي مي نوشند مقداري زيادي از عصاره مفيد در بدن آنها جمع مي شود .

خاصیت كاهش وزن و ضد پیری چای سبز

مطالعات اخير نشان داده است ماده كاتچين CATECHINS كه ماده اي آنتي اكسيدانت است باعث مهار كردن افزايش غلظت گلوكز و انسولين موجود در خون دارد . بدليل اينكه با افزايش سن ميزان قند خون هم بالا مي رود اين اثر خصوصا از نضر خاصيت ضد پيري بسيار مهم است . مطالعه ديگري نشان داده است كه نوع خاصي از كاتچين بنام :

مي تواند باعث كاهش اشتهاء ، كاهش وزن و كاهش سطح قند و انسولين بدن شود .

علاوه بر آن پلي فنول را اليت آنزيم آميلاز كه انزيم هضم كننده نشاسته است ودر بزاق و روده وجود دارد ممانعت به عمل مي آورد . نشاسته به آرامي شكسته مي شود و وارد جريان خون مي گردد .بطوريكه شما بعد از خوردن يك وعده غذاي شيرين يا حاضري ، ديگر تمايلي به خوردن غذا نداريد . بدلي اينكه انسولين هورموني چاق كننده است و به همراه كورتيزول از عوامل مستعد كننده پيري است ، نوشيدن چاي سبز به كنترل كالري بدن و مقدار انسولين از اثرات بد انها ممانعت مي كند .

براي سالهاي متمادي محققين در مورد مشاهداتي كه از كشورهاي خاور دور داشتند دچار سردرگمي شده بودند كه چگونه است كه در كشورهايي چون ژاپن كه مصرف دخانيات بلاست و مردم هم غذاهاي پر كالري مصرف مي كنند با اين حال ميزان بروز سرطان بيماريهاي قلفبي عروقي و چاقي بسيار كمتر از ايالات متحده است؟

ولي اكنون مي دانيم كه عدات غذايي و از جمله نوشيدن چاي سبز يكي از علل اين تفاوت است چون كلسترول بد خون كاهش پيثدا مي كند و گرفتگي عروق كمتر پيش مي آيد .

کلام آخر :
اگر شما هم میخواهید با مصرف مواد طبیعی به کاهش کلسترول مضر خون و کاهش بيماريهاي قلبي به خود کمک کرده باشید ٬ معجزه چای سبز را فراموش نکنید .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*