Search
واکنش های حساسیتی

داروهای ضدآکنه و تشدید واکنش های حساسیتی

واکنش های حساسیتی

» وقتی دارو بیماری را شعله ور می‌کند «

براساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، برخی از داروهای بدون  نیاز  به نسخه (OTC) همچنین داروهاي موضعی ضدآکنه می توانند باعث تشدید واکنش های آلرژیک شوند.
برخی از این داروها که به صورت ژل، لوسیون، پاک کننده های صورت، پدهای پاک کننده، تونر یا اسکراب هستند، ترکیبی به نام پروکسیدب نزوئیل یا اسید سالیسیلیک دارند.
این ترکیب می تواندباعث ایجاد آلرژی های تماسی و علائمی مانند خشکی بیش از اندازه پوست، خارش، سوزش، پوسته ریزی، قرمزی و حتی دردهای موضعی برای گروهی از افراد شود. دکتر مونا خورانا، یکیا ز محققان سازمان غذا و داروی آمریکا می گوید: «شناختن این ترکیب و آگاهي از حساسیت زا بودن آن می تواند به بیماران کمک کند تا در صورت بروز علائم اولیه آلرژی، بلافاصله مصرف دارو را قطع و به پزشک معالج خود مراجعه کنند.»

بی توجهی به علائم اولیه آلرژی ناشی از تماس با اسید سالیسیلیک می تواند عوارض شدیدتری مانند تنگی نفس، کاهش فشارخون یا خسخس سینه را برای ۴۰ درصد از بیماران در پی داشته باشد و ۴۴  درصد را هم در بیمارستان بستری کند.

ترجمه: دانشنامه پزشکی



پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*