وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دالفامپريدين Dalfampridine

0

دالفامپريدين چیست؟

دالفامپريدين (Dalfampridine) با نام تجاری آمپیرا (Ampyra) یک مسدود کننده کانال های پتاسیم می باشد که برای بهبود راه رفتن در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) استفاده می شود. ٬ این که دقیقا چگونه کار می کند ناشناخته است٬ اما تصور می شود که برای افزایش عملکرد عصب که راه رفتن در بیماران مبتلا به MS را بهبود بخشد کار میکند .

دالفامپريدين ممکن است به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر کنترل علائم MS استفاده شود.

دالفامپريدين در یک طبقه از داروها به نام مسدود کننده کانال های پتاسیم است که با تقویت سیگنال های مغز از طریق اعصاب که توسط MS آسیب دیده است٬ کار می کند.

اطلاعات دارویی:

نام ژنریک: دالفامپريدين (Dalfampridine)

نام تجاری: آمپیرا (Ampyra)

کلاس درمانی: سیستم اعصاب مرکزی

کلاس دارویی: مسدود کننده کانال پتاسیم

ساختار شیمیایی :

Dalfampridine_structure

نکات مهم قبل از مصرف دارو

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص مانند بیماری های کبدی یا کلیوی٬ پزشک خود را در جریان قرار دهید .

مصرف دوزهای بالای این دارو ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد. مصرف بیش از 2 قرص در طی یک دوره 24 ساعته خطرناک می باشد٬ از شکستن و یا خرد کردن دارو قبل از استفاده پرهیز کنید .

ترک مصرف ناگهانی دالفامپريدين ممکن است باعث علائمی همچون تشنج، درد و سوزش هنگام ادرار، مشکلات تعادلی ، بی حسی و یا عود علائم MS  را در پی داشته باشد٬ قبل از ترک این دارو٬ با پزشک خود مشورت نمایید .

مصرف این دارو در افراد زیر 18 سال بدون مشاوره پزشک ممنوع می باشد .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

رده بندی بارداری : گروه C

مشخص نیست که دالفامپريدين می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ دکتر شما تعیین خواهد کرد که آیا این دارو بی خطر است و یا آیا میتواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ قبل از اینکه شما از دالفامپريدين استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید .

هنوز معلوم نیست که آیا دالفامپريدين میتواند به شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی جدی :

تشنج ؛
درد و سوزش هنگام ادرار.
مشکلاتی در تعادل.
بی حسی، سوزش، درد.
عود و یا بدتر شدن علائم MS.

عوارض جانبی شایع :

سردرد، سرگیجه.
مشکلات خواب (بی خوابی)؛
تهوع، یبوست، ناراحتی معده.
ضعف.
گرفتگی بینی، درد سینوس، گلو درد.
درد پشت.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی  ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*