وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کنار آمدن با درد عضلات پس از ورزش

0

گرفتگی عضلات بعد از تمرین مسئله ای عادی و همه گیر است , بخصوص اگر به بدن بیشتر از حد همیشگی فشار بیاورید و یا سابقه تمرین نداشته باشید . گرفتگی عضلات چند ساعت بعد از تمرین آغاز شده و نشاندهنده افزایش توان و سازگاز شدن بدن با فشار بیشتر است . چه ورزشکار حرفه ای باشید و چه تازه کار , بدن شما میتواند بین 24 تا 72 ساعت و گاهی حتی بیشتر دچار گرفتگی شود . در این زمان در صورت توان میتوانید به ورزش های سبک بپردازید و ترجیحا به عضلات دچار گرفتگی فشار زیاد وارد نکنید .

علت

وقتی ما تمرینی خارج از عادت و بیشتر از حد معمول می کنیم , فشار حاصل از تمرین باعث پارگی های کوچک و میکروسکوپی در بافت عضله شده و ایجاد درد میکند . البته اگر در حین تمرین درد شدید و غیر معمول حس کردید میتواند ناشی از مصدومیت باشد و باید جدی گرفته شود . درد ناشی از گرفتگی عضلات معمولا از چند ساعت بعد از تمرین شروع میشود و بین یک تا 3 روز – بسته به شدت تمرین – بهبود میابد .اگر مدت بین تمرین قبل و بعد شما طولانی شود شما باز هم این درد را تجربه خواهید کرد !

شدت این گرفتگی میتواند بسیار متفاوت باشد . برای مثال بعد از تمرینات جلو بازو ممکن است شما حتی نتوانید بازو های خود را برای دو روز صاف کنید .

آرام کردن درد

با اینکه هیچ گونه تحقیقاتی به طور حتمی نتوانسته راهی را برای کاهش مدت زمان درد تایید کند ولی طبق تجربیات بدست آمده این موارد برای کاهش درد لحظه ای در گرفتگی عضلات ناشی از تمرین توصیه میشود .

نرمش عضلات دارای گرفتگی

گذاشتن یخ بر روی عضلات

ماساژ آرام منطقه دردناک

استفاده از آرامبخش های ضد التهابی و سبک فقط با توصیه پزشک

به طور معمول درد ناشی از تمرین و فشار به عضلات به طور تدریجی تا 72 ساعت بعد از تمرین به میزان قابل توجهی کاهش میابد .

جلوگیری از درد

بعد از یکبار تجربه گرفتگی عضلات بعد از تمرین  و کاهش درد که نشانه سازگار شدن بدن با فشار وارد شده است , شما دیگر با انجام تمرینات مشابه , این شدت از درد را تجربه نخواهید کرد . در صورت افزایش شدت تمرین باز هم به طور طبیعی دچار این گرفتگی عضلات خواهید شد , پس بهتر است که افزایش شدت تمرین به تدریج باشد تا درد کمتری را تجربه کنید و مهم تر از آن , زودتر بتوانید به تمرین برگردید و تمرینات مستمر شما دچار وقفه و رکود نشود . توصیه میشود در هنگام درد به ورزش های سبک تر بپردازید و عضلات دردناک را هم درگیر کنید , ورزشهایی مثل شنای آرام و پیاده روی .

نکات قابل توجه

گرم کردن قبل از شروع –بخصوص در ورزش های سنگینی مثل بدنسازی و کار با وزنه سعی کنید علاوه بر نرمش تک تک عضلات , قبل از شروع برنامه با وزنه های سبک کمی عضلات اصلی مثل سینه و بازو و پا را تمرین دهید –سرد کردن و کشش عضلات را فراموش نکنید . برنامه خود را طوری تنظیم کنید که در هر جلسه تمرینی یک گروه خاص از عضلات را تمرین داده و به عضلات دیگر استراحت دهید . این استراحت بعد از فشار است که با ترمیم عضله باعث قوی تر شدن و بزرگتر شدن آن میگردد .

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*