وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

درمان طبیعی و خانگی زگیل

22

 

 درمان زگیل

 

زگیل جوانه یا یجور از غده های  سفت و خشکی است که روی پوست ایجاد می شوند این جوانه ها قابلیت رشد و پخش شدن در سطح پوست را دارند ولی معمولاً ضرری ندارند. زگیل ، طبیعتا همانطور که به وجود آمده، خود به خود نیز از بین می رود. این تومورهای کوچک خوش خیم پوست در دوران کودکی و بعد از دوره شیرخواری به فراوانی دیده می شوند.
شکل و اندازه زگیل ها متفاوت است. زگیل هایی که بیشتر دیده می شوند برجسته و به شکل گل کلم بوده و در بسیاری موارد روی دست ها به وجود می آیند . زگیل ها ممکن است به صورت پراکنده یا دسته جمعی دیده شوند. این نوع زگیل ها معمولاً خود به خود از بین می روند. بعضی انواع زگیل شبیه نخ و عده ای مسطح هستند.

زگیل معمولاً به صورت یک برجستگی زبر در پوست ظاهر می شود. این برجستگی ها در بسیاری موارد در انگشتان دست، آرنج، زانو، صورت و فرق سر پدید می آیند. زگیل معمولاً به صورت یک ضایعه برجسته بدون درد کوچک با سطح خشک زبر ظاهر می گردد. روی کف پاها در جائی که زیر فشار است، این جوانه ها به صورت برجستگی دردناک و سفت بروز می کنند. زگیل در مناطق مرطوب بدن نیز دیده می شود. وقتی زگیل در کف پا پدید می آید دردناک است و به ویژه ناراحت کننده می شود. در این حالت به علت رطوبت و هوای گرم موجود در حمام ها به آسانی از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد. بعضی استخرها ی شنا پیش از ورود پاها را از نظر زگیل کنترل می کنند و نمی گذارند بیمار مبتلا وارد استخر شود. در بعضی استخرها هم از جوراب های خاص زگیل استفاده می شود.

زگیل اساساً از طریق آلودگی ویروسی ایجاد می شود. ویروس معمولاً از راه خراش های جزئی در پوست نفوذ می کند. زگیل بدون آنکه قابل پیش بینی باشد مسری است و بیمار ممکن است نقاط دیگر بدن خود را آلوده کند. به عنوان مثال در صورتی که شخص انگشت دست مبتلا به زگیل خود را بمکد ممکن است آلودگی به لب ها سرایت کند. عفونت ممکن است از یک عضو مبتلا به زگیل به سایر اعضای خانواده انتشار یابد. به نظر می رسد بعضی عوامل سرشتی نیز ریشه این اختلال باشد. این عوامل به بروز نقص هایی در ایجاد مناسب سطح پوست در بعضی مناطق منتهی می شود. یک نکته جالب توجه مربوط به طب عامه آن است که قدما می گفتند اگر کسی به گربه آب بپاشد دچار زگیل می شود.

نکته مهم آن است که به محض ظهور، زگیل ساده درمان شود در غیر این صورت انتشار خواهد یافت. در درمان این حالت استفاده از اقدامات مربوط به جیره غذایی سودمند است. در آغاز این کار بیمار باید به مدت 2یا3 روز از یک جیره غذایی استفاده نماید که فقط از میوه تشکیل شده است. در این دوره باید 3 وعده در روز از میوه های طبیعی و تازه آبدار مانند انگور ، پرتقال، سیب، اناناس، انبه ، گلابی و پاپایا استفاده نشود . برای پاک سازی روده ها در این دوره و پس از آن در صورت لزوم باید تنقیه آب گرم انجام گردد.
بعد از جیره غذایی میوه کامل بیمار باید به تدریج از جیره غذایی کاملاً متعادل خوراکی های طبیعی شامل تخم ها، مغز آجیل، غلات ، میوه و سبزی استفاده نماید. باید در استفاده از میوه تازه و سالاد سبزی خام تاکید شود. علاوه بر این طی دوره های کوتاهی از جیره غذایی که فقط از میوه تشکیل شده به فواصل ماهانه استفاده شود تا حالت پوست بهبود یابد.
بیمار باید از مصرف چای، قهوه، خوراکی های گوشت دار، آرد سفید ، قند و تمامی فرآورده هائی که از این خوراکی ها ساخته شده پرهیز کند همچنین باید از مصرف غذاهای تصفیه شده ،خوراکی های منجمد و کنسروی و نیز ادویه ، چاشنی و ترشی بپرهیزد.
مشخص شده است که بعضی داروهای خانگی در درمان زگیل سودمنداند. مهمترین این داروها روغن کرچک است. این روغن را باید به آرامی و هر شب روی مناطق مبتلا مالید. این درمان باید چندین ماه ادامه یابد.
یکی دیگر از داروهای با ارزش شیرابه انجیر است این شیرابه را می توان از میوه های تازه و خام انجیر به دست آورد و چند بار در روز روی زگیل زد. این درمان باید به مدت 2 هفته ادامه یابد.
مشخص شده است که سیب زمینی خام نیز در درمان زگیل سودمند است. باید سیب زمینی را خرد کرد و چند بار در روز به سطح مبتلا مالید. این کار باید حداقل 2 هفته ادامه یابد که نتایج خوبی به بار خواهد آورد.
پیاز نیز در درمان زگیل با ارزش است اگرچه ممکن است پیاز برای پوست آغالنده باشد ولی گردش خون را تحریک می کند گاهی زگیل با مالیدن یک قطعه پیاز از بین می رود.
گیاه دیگری که در فارسی عنصل نامیده می شود و به هندی پیاز جنگلی نامیده می شود در از بین بردن زگیل سودمند است. گرد پیاز این گیاه را باید روی سطح مبتلا مالید که نتایج شگرفی به بار می آورد.
گیاه گل قاصد یک داروی با ارزش دیگر برای زگیل هاست شیرابه ای که از بریدن انتهای ساقه گل قاصد بدست می آید باید 2یا3 بار در روز روی منطقه مبتلا گذاشته شود.
از گل همیشه بهار نیز در درمان زگیل استفاده شده است. می توان افشره برگهای این گیاه را روی زگیل قرار داد. ثابت شده است که شیرابه ساقه دراز بین بردن زگیل دارای اثر سودمند است.
روغن استخراج شده از پوسته بادام هندی بسیار تند و خشک کننده و قرمز کننده است و سودمندی آن در زگیل به اثبات رسیده است. در درمان این حالت این روغن را روی زگیل می گذارند.
ثابت شده است که داروهای دیگری نیز در درمان این حالت سودمند می باشند از جمله می توان افشره میوه پاپایا و آناناس را نام برد و نیز پودر گچ مخلوط شده با آب نیز مؤثر است.
یک درمان فول کلوریک زگیل در ایران به این ترتیب انجام می شود که یک دانه عدس سالم را روی زگیل می مالند و آنرا در گلدان کوچکی می کارند و اعتقاد دارند که با بیرون آمدن گیاه عدس، زگیل از بین می رود.

دانشنامه پزشکی – زگیل

You might also like
22 Comments
 1. النا says

  سلام من روی دستم اول ی زگیل بود بعد زیاد شدن ب بینیمم رسید محلول گرفتم از داروخونه تاثیری نداش رفتم دکتر با یع دستگاهی ورشون داش ولی بازم دراومدن نمیدونم چکا کنم روی صورتم هرچی میزنم ک خوب شه بدتر میشه دیگه نمیدونم چکا کنم .
  اگ کسی کاری کرده ک نتیجه گرفته بگه

 2. Melika says

  یعنی دیگه به روش‌سرکه سیب و دارچین ادامه ندم همه تو مطالب نوشتن خوبه و نتیجه گرفتن الان ۳ شب از این جریان که دارم استفاده میکنم میگذره که دیشب سوزشش ۲ برابر شبای قبل بود و زیگیل ها یکم بزرگتر و سفید تر شدن دلیلش چیه؟ ترو خدا راهنمایی کنین واقعا این مریضی داره عذابم میده

  1. مدیر says

   سلام .
   ببینید ممکنه یه روش برای کسی جواب بده یا نده . من اگر جای شما باشم حتما میرم پیش یک دکتر وارد چون ناحیه تناسلی حساسه و کسی نمیتونه و نباید از راه دور و بصورت ندید چیزی تجویز کنه .

 3. Melika says

  سلام من ۲ هفته میشه که زیگیل تناسلی زدم اولش کم بود و بعد بیشتر شد الان ۲شبه دارم سرکه سیب و دارچین میزنم تا چند دقیقه میسوزه بعد اروم میشه صبح هم بدجور شروع میکنه به خارش از وقتی این روش و دارم انجام میدم زیگیل ا بعضی هاشون سفید شدن بعضی هاشونم رنگ همونه و ففط برجسته تر میخوام بدونم دلیلش چیه بدتر نشم لطفا راهنماییم کنین جناب ادمین

  1. مدیر says

   زگیل در ناحیه تناسلی بحثش متفاوته و سعی کنید حتما به دکتر زنان رجوع کنید

   1. Melika says

    دکتر زنان برم حتما باید فریز کرد دیگه که الان همه میگن برمیگردهیعنی روش من الان اشتباهه؟

 4. محمد رضایی says

  سلام من صورتم زگیل از نوع صاف دارم دکتر رفتم ولی نتیجه نگرفتم وتعدادش زیاد میشه می خوام گیاهی درمان کنم توروخدا اگه کسی خوب شده روشی داره که من خوب بشم به من بگه که استفاده کنم ممنونم

 5. رها says

  سلام بچه ها .من هم بغل پام هم روی انگشتام به تازگی زیگیل دراورده سیر له شده به مدت نیم ساعت کلا میسوزونه و دیگه در نمیاد. شیره درخت انجیر هم خیلی خوبه برا بعضیا دو روزه خوب میشه

 6. غزل says

  سلام من کف پام اول یه زگیل کوچولو زد ولی به مرور زمان کل کف پام گرفت اصلا نمیتونستم راه برم هر کس کف پام میدید حالش بد می شد همه روش هارو امتحان کردم ولی با 1 ماه استفاده از شیره انجیر همشون به طور کامل رفت.

 7. محمد says

  خسته نباشید و خدا قوت .مطالب بسیار جذاب و مفید هستند.

 8. ehsan says

  سلام .. شریک جنسی بنده در اطراف مقعدش برجستگی هایی وجود داره که بعد ها فهمیدم زگیله و بنده در زیر آلت تناسلیم تعدادی مشاهده کردم و احساس میکنم بیشتر هم داره میشه … لطفا راهنمایی کنید و شیوه درمان برای هر دوی ما … مرسی

 9. رویا says

  چکار کنم زیگیل روی انگشتم بره؟

 10. بانو says

  سلام
  من هم مثل سپیده خانم زیر ابروهام به خاطر اصلاح زگیل زده و زیاد شده دکتر رفتم اما اثر داروها خشکی پوست بود. شیوه شما رو دارم امتحان میکنم دعا کنید جواب بده…

 11. محمد حسن says

  عالی بود موفق باشید

 12. فرشته says

  سلام دوستان ،پسر من از همین زگیلا داشت .چند سال دکترش بردیم خوب نشد تا اینکه درمان یک روزه او فقط گذاشتن 24 ساعت گوجه بریده شده روی فقط یکی از زگیلها بود که کلا همه اش خوب شد

 13. پویا says

  ولی الان وسواس گرفتم قبل دست دادن با هرکی نگرانم و تو اتوبوس و تاکسی همش به فکر اینم که نکنه کسی که به دست گیره یا دسته صندلی دست زده باشه زیگیل داشته باشه و دوباره بگیرم تو مکان های عمومی بیشتره این حسم
  روزی بیشتر از 8_9 بار اونم هر دفعه دو تا سه بار دستام رو به شدت با آب و صابون میشورم

  1. مدیر says

   سلام و ممنون از اینکه اطلاعات خوبتون رو با ما در میون گذاشتین .
   این تعداد شستن دست در روز ب هیچ وجه وسواس محسوب نمیشه .
   همیشه سالم و موفق باشین .

 14. پویا says

  من حدود 6 سال با زیگیل هام درگیر بودم اول سه تا بیشتر نبود و همه بهم می‌گفتند با مرور زمان خوب میشه این اواخر به فکر درمان افتادم و رفتم یه متخصص پوست که بهم یه محلول داد من هم سه ماه استفاده کردم ارتفاع زیگیل هام رو کم کرد ولی تعدادشون زیاد شد شد 15 تا که دوباره به دکتر مراجعه کردم و توی سه چهار جلسه فریز کردن از شر همه زیگیل هام خلاص شدم
  زیگیل هام هم روی دستام بود
  الان احساس اعتماد به نفس بیشتری میکنم

 15. فرزاد says

  دختر دایی من پشت دستهاش پر از زگیل بود , روغن گرچک پوستی استفاده کرد تمام زگیل ها از بین رفت . مدت زمان استفاده آن یادم نیست ولی فکر میکنم به مدت یک ماه و هرشب روی زگیل ها روغن میمالید . این روش را در کتاب طب الکبیر خواندیم و انجام دادیم .

 16. elham says

  سلام. من لای مژه هام زده باهم مخلوط کنم بمالم یا جدا جدا

 17. سپیده says

  سلام بخونید لطفا من 4 سالی بود که از طریق موچین زیر ابروهام زگیل زده بود و به تدریج هی زیادتر شد تمام روش ها رو امتحان کردم لیزر المن فریز تا اینکه سرکه سیب با دارچین روزی 2 بار میزدم در عرض 2 هفته همشون ناپدید شدند سعی کنید سرکه سیب اصل باشه تروخدا هیچ وقت ناامید نشید شاید برای شما زودتر یا دیرتر جواب بده من نذر کردم اگه خوب بشم به همه بگم به امید خوب شدن همتون

  1. مصطفی says

   ممنون از اطلاع رسانی شما سپیده خانوم

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*