وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دنوزوماب Denosumab

1

دنوزوماب چیست؟

دنوزوماب (Denosumab) با نام های تجاری اکسجوا (Xgeva) و پرولیا (Prolia) یک آنتی بادی مونوکلونال است٬ آنتی بادی مونوکلونال با هدف قرار دادن و نابود کردن تنها سلول های خاصی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد٬ همچنین ممکن است  حفاظت از سلول های سالم از آسیب را فراهم نماید .

این دارو  با کاهش دادن آسیب های استخوان و افزایش استحکام استخوان کار می کند٬ که به کاهش خطر ابتلا به حوادث مربوط به استخوان در بیماران مبتلا به سرطان و تومور که بیماری آنها به سلول های استخوانی نیز گسترش و نفوز کرده٬ کمک بسزایی می کند .

نام تجاری این دارو به نام اکسجوا (Xgeva) برای جلوگیری از شکستگی های استخوانی و دیگر شرایط اسکلتی در افراد مبتلا به تومور که به استخوان آنها کسترش یافته استفاده می شود. اکسجوا هرگز برای استفاده در افراد مبتلا به مولتیپل میلوما ( سرطان مغز استخوان ) مورد تایید نیست.

اکسجوا نیز برای درمان تومور سلول استخوان در بزرگسالان و نوجوانان با ساختار رشد کامل استخوان استفاده می شود.

نام تجاری دیگر از دنوزوماب به نام پرولیا (Prolia) مورد استفاده در درمان پوکی استخوان در زنان یائسه ای که دارای خطر بالای شکستگی استخوان می باشند .

اطلاعات دارویی

نام ژنریک: دنوزوماب (Denosumab) [ گاهی اوقات ” دنوسوماب ” خوانده می شود ]

نام تجاری: اکسجوا (Xgeva) ٬ پرولیا (Prolia)

کلاس دارویی: [ Miscellaneous bone resorption inhibitors ]

ساختار شیمیایی

[ در دسترس نمی باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد سابقه ها و حساسیت های خاص٬ به خصوص بیماریهای کلیوی ( یا اگر شما در دیالیز می باشید ) پزشک خود را در جریان قرار دهید .

اگر پزشک شما نام تجاری اکسجوا (Xgeva) را برای شما تجویز کرده است٬ هرگز از نام دیگر تجاری پرولیا (Prolia) استفاده نکنید٬ مصرف این ۲ با یکدیگر باعث بروز تداخلات دارویی می شود .

در موارد نادر، این دارو ممکن است باعث از دست دادن و آسیب استخوان ( استئونکروز ) در فک شود. علائم آن شامل درد فک یا بی حسی ، لثه قرمز و متورم ، دندان سست، و یا کاهش سرعت بهبودی بعد از اعمال دندانپزشکی می باشد .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

رده بندی بارداری FDA : گروه D

مصرف دنوزوماب در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی برای جنین می شود و می تواند به جنین آسیب برساند٬ قبل از مصرف با پزشک خود در جریان قرار دهید اگر شما باردار هستید .

معلوم نیست که آیا دنوزوماب می تواند به شیر مادر عبور می کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر.  با پزشک خود درباره مصرف این دارو در دوران شیردهی صحبت نمایید .

عوارض جانبی جدی :

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

بی حسی در اطراف دهان یا در انگشتان دست و پا، گرفتگی عضلانی یا انقباض، رفلکس بیش از حد فعال .
میزان سریع یا آهسته قلب، مشکل در تنفس.
درد جدید یا غیر معمول در ران ، مفصل ران یا کشاله ران.

عوارض جانبی شایع :

احساس ضعف یا خستگی.
تهوع،
درد پشت.
درد در دستها و پاها .

تداخلات دارویی :

مصرف بعضی از داروها با دنوزوماب باعث ایجاد تداخل می کنند. با این حال، هیچ تداخلات خاص با دنوزوماب در حال حاظر در این وبگاه شناخته شده نیست .

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی  ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید .

متاسفانه اطلاعانت این دارو در این وبگاه کامل نیست و عوارض جانبی این دارو هنوز در این صفحه مندرج نشده است .

You might also like
1 Comment
  1. مصطفی says

    علت درد در کشاله ران بعد از مصرف پرولیا چیست؟

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*