وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دوستاکسل Docetaxel

0

دوستاکسل چیست؟

دوستاکسل (Docetaxel) با نام تجاری تاکسوتر (Taxotere) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
دوستاکسل برای درمان سرطان پستان، سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان معده و سرطان سر / گردن استفاده می شود.
این دارو نیز همراه با داروهای دیگر (پردنیزون) در درمان نوع خاصی از سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برند خاصی از دوستاکسل (یکی از نام های تجاری این دارو) نیز برای درمان انواع خاصی از سرطان سر و گردن و یا سرطان معده استفاده می شود.
دوستاکسل یک عامل ضدسرطان است که با توقف رشد و تکثیر سلول های سرطانی در بدن کار می کند.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: دوستاکسل (Docetaxel)

نام تجاری: (تاکسوتر) Docefrez, Taxotere

کلاس درمانی: عامل ضد سرطان

کلاس دارویی: میتوزی بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی:

پارستزی، درد و احساس سوزش، ضعف.
احتباس مایعات، هیپوتانسیون.
آلوپسی، بثورات ماکولوپاپولار، پوسته‌پوسته‌شدن، پیگمانتاسیون ناخن، اونکولیز، برافروختگی، بثورات جلدی.
استوماتیت، تهوع، استفراغ، اسهال.
آنمی، نوتروپنی، میلوساپرشن، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی.
واکنشهای آلرژیک، عفونت، درد کمر، تنگی‌نفس، تب دارویی، لرز.

تداخلات دارویی:

متابولیسم این دارو با داروهایی که توسط آنزیم‌های سیتوکروم متابولیزه می‌شوند، نظیر سیکلوسپورین، کتوکونازول و اریترومایسین تداخل دارد. مصرف همزمان این داروها باید با احتیاط صورت گیرد.

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*