وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دوسوم افسرده‌ها به خودکشی فکر می‌کنند

0

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، با بيان اينكه افسردگي مانند هر اختلال اعصاب و روان ديگر در چهار حوزه ريشه دارد، تصريح كرد: «مسايل زيست‌شناختي مانند عوامل ژنتيكي در بروز افسردگي موثراست.
بنابراين افراد داراي سابقه خانوادگي و اختلالات اعصاب و روان، مستعد بروز افسردگي هستند. اتفاقات روان‌شناختي نيز در بروز افسردگي نقش مهمي دارند. به عنوان مثال، فردي كه شريك عاطفي خود را از دست داده، در معرض خطر ابتلا به افسردگي قرار دارد.»
دكتر اميد رضائي افزود: «برخي از عوامل در سطح اجتماع اغلب به شكلي غيرمحسوس افراد را تحت تاثير قرار مي‌دهند. عوامل معنوي از ديگر عوامل موثر در بروز افسردگي است. بر اين اساس، اختلالات اعصاب و روان در افرادي كه به يك وجود لايزال قدرت معتقدند، كمتر مشاهده مي‌شود.»
اين دانشيار روان‌پزشكي اظهار داشت: «گاهي بيمار افسرده از جامعه، خانواده يا دوستان خود كناره‌گيري كرده و حتي از انجام فعاليت‌هايي كه زماني مورد علاقه وي بوده، لذتي نمي‌برد. همچنين ممكن است فرد از اين گوشه‌گيري آگاهي نداشته و ديگران متوجه آن شوند. حدود دوسوم كل بيماران افسرده گاهي به خودكشي فكر كرده و از اين مقدار 10 تا 15 درصد گاهي اقدام به خودكشي هم مي‌كنند.»
اين متخصص مغز و اعصاب، كاهش انرژي را از ديگر علايم شايع افسردگي دانست و تصريح كرد: «كاهش انرژي سبب مي‌شود فرد وظايف خود را به خوبي انجام نداده و اختلال عملكرد تحصيلي، شغلي و خانوادگي را به دنبال داشته باشد. در اين صورت، فرد انگيزه خود را از دست داده و قادر به ايجاد طرح‌هاي جديد يا پيش‌بيني و برنامه‌ريزي براي آينده نيست.»

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*