وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

رفع تهوع در دوران بارداری

0

احساس تهوع درهفته های اول بارداری کاملا طبیعیست .

در این مقاله از مجله پزشکی مدپلاس  راههای برطرف کردن احساس تهوع در هنگام بارداری را بررسی میکنیم .

 

1. وعده های کوچک و در تعداد زیاد بخورید .

شکم خالی باعث افزایش احساس تهوع میشود . غذا خوردن در مقادیر کم و دفعات زیاد باعث میشود شکم شما هیچ وقت خالی نباشد و قند خون شما در سطح متعادلی بماند . سعی کنید همواره خوراکی های مغذی را دم دست داشته باشید و به تدریج در طول روز از آن استفاده کنید .

2.غذاهای سرشار از پروتئین میل کنید

غذاهای ساده , سرشار از پروتئین و خوراکی های دارای ویتامین ب مثل  مغزها و دانه‌ها را مصرف کنید . سعی کنید از مصرف غذاهای چرب , تند , سنگین , اسیدی و غذاهای سرخ کردنی که ممکن است تهوع را تشدید کند خودداری کنید .

3.غذاهای سرد میتوانند مفید تر از غذای گرم باشند .(گاهی)

بویی که هنگام آشپزی راه می افتد میتواند باعث تهوع شود , در این صورت از غذاهای سرد استفاده کنید تا احساس تهوع رفع شود .

4.صبحانه در تخت !

اگر با شکم خالی از تخت برخیزید ممکن است با تهوع مستقیم راهی سرویس بهداشتی شوید! سعی کنید قبل از کاملا برخواستن وعده کوچک خوراکی را آرام آرام میل کرده و تمام کنید و بعد بلند شوید .

5.عوامل تهوع زا را یادداشت کنید

سعی کنید غذاهای عامل تهوع را یادداشت کنید و یا به خاطر بسپرید . همچنین زمان تهوع مثل صبح یا عصر را هم اضافه کنید . کم کم میتوانید تشخیص دهید که کدام خوراکی ها در چه زمانی باعث ایجاد تهوع و کدام باعث رفع تهوع میشوند . این عوامل در هر شخص میتواند متفاوت باشد پس تنها به تجربه دیگران اکتفا نکنید و دفتر یادداشتی برای خود داشته باشید .

6.آب و آب و آب

حتما در بین وعده های غذا مقدار زیادی آب بنوشید . به طور کلی آب سالم از باقی نوشیدنی های آماده بسیار مفید تر است . در دوران بارداری به هیچ وجه نباید دچار کم آبی شوید . نوشیدن آب کافی به جلوگیری از تهوع در بارداری کمک میکند.

سعی کنید در حین خوردن غذا نوشیدنی نخورید .

7.استراحت فراوان

استرس و خستگی میتواند تهوع در بارداری را تشدید کند , پس به میزان کافی استراحت کرده و سعی کنید عصبی و استرسی نشوید زیرا این دوران گذرا خواهد بود نتیجه آن بسیار دلچسب !

8.لیمو بو کنید

بوی یک نصف لیموی تازه میتواند احساس تهوع در شما را کاهش دهد . میتوانید لیمو را به چای سرد و یا آب اضافه کرده و هرگاه دوست داشتید کمی بنوشید .

رفع تهوع در بارداری با لیمو
رفع تهوع در بارداری با لیمو

9.چای زنجبیل را فراموش نکنید!

زنجبیل بدون پوست را تکه تکه کنید و بسته به میزان دلخواه داخل آب جوش ریخته و بگذارید دم کند . تکه ها را دراورده و میل کنید . به جای شکر از جایگزین استفاده کنید .

10.مولتی ویتامین مخصوص بارداری مصرف کنید (صرفا با مشورت پزشک )

خوردن مولتی ویتامین های بارداری مثل فولیک اسید و ویتامین D به هر صورت برای شما مفید خواهند بود و گفته میشود برای رفع تهوع در بارداری تاثیر ملایمی دارند .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*