وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

رونمايي و معرفي داروها بدون کار عملی صورت نمی‌گیرد

0

Liletta-fda-approved

رئيس سازمان غذا و دارو در مراسم بهره‌برداري از داروهاي جديد سرطان، ديابت، ام اس و قلب و عروق در کارخانه داروسازي اسوه با اشاره به خواسته وزير‌بهداشت گفت: «به دستور وزير‌بهداشت هيچ رونمايي صورت نمي‌گيرد، مگر اينکه عملي انجام شده باشد. ما قول نمي‌دهيم، بلکه عمل مي‌کنيم و مردم نيز نتيجه آن را خواهند ديد.»

رسول ديناروند در اين مراسم گفت: «امروز مراسم نمادين رونمايي از فعاليتي را نداريم، بلکه شاهد تقدير از کارهاي انجام گرفته هستيم.
داروهايي که در کشور وجود نداشت و تنها از طريق واردات تامين مي‌شد، با رعايت استانداردهاي لازم و کيفيت مناسب، پروانه ساخت گرفته و پس از اخذ مجوز از وزارت‌بهداشت و تاييد استاندارد‌ها وارد بازار‌ دارويي کشور مي‌شود.»
وي تصريح کرد: «تقريبا به‌طور ميانگين هر سال 30 فراورده جديد که سابقه توليد و صادرات در کشور نداشتند به بازار معرفي مي‌شود. داروهايي که امروز به توليد رسيده است، داروهاي بسيار گران‌قيمتي است که بعد از اين با قيمتي بسيار ارزان‌تر و کيفيت تثبيت شده مورد بهره‌برداري داخلي قرار مي‌گيرد.»

ديناروند درخصوص جايگاه امروزي صنعت دارو در کشور گفت: «اگر صنعت داروسازي بالندگي نداشت و اگر در جايگاه امروزي خود قرار نمي‌گرفت، نياز جامعه برآورده نمي‌شد.
اين امکان وجود ندارد که نياز و کمبود دارويي کشور با واردات جبران شود، چراکه توليدات داخلي کشور قابل مقايسه با واردات نيست.»
وي تصريح کرد: «روزانه 100 ميليون دوز از برخي داروها توليد مي‌شود که اين امر قابل جبران با واردات داروهاي مشابه خارجي نيست.» وي در حمايت از صنعت دارو گفت: «راه افزايش دارو در بازار دارويي کشور، دسترسي آسان و به‌موقع به دارو و جلوگيري از کمبود‌ها، حمايت از توليد داخل است.
اگر از توليد داخل حمايت شود، صنعت داروسازي به‌طور قطع مي‌تواند پاسخگوي نياز بيماران باشد.»

وي درخصوص داروي جديد به بهره‌برداري رسيده ام‌اس گفت: «بيشترين استرس و تنشي که بيماران ام‌اس مي‌توانند داشته باشند، دسترسي به‌موقع به داروهاي درماني است که اين نياز با توليد داروي جديد اين بيماري تا حد زيادي برطرف گشته است.»

ديناروند با اشاره به آمار و ارقام دريافتي از دارو‌درماني بيماران ام‌اس گفت: «در سال92حدود24هزار و 500 نفر از بيماران داروهاي اصلي خود را دريافت کرده و با توجه به توليدات صورت گرفته و فراواني دارو‌ها، در سال 93 اين تعداد بيماران با افزايش 5 هزار نفري به 29هزار نفر رسيده‌اند.»
وي همچنين گفت: «گفتني است اين آمار نشان‌دهنده افزايش بيماري ام‌اس در کشور نيست، بلکه به‌علت دسترسي بهتر دارويي و حمايت وزارت‌بهداشت و کاهش پرداختي سهم فرانشيز بيماران، آمار مصرف دارويي بيماران بالا رفته است.»
رئيس سازمان غذا و دارو درخصوص سياست‌هاي وزارت‌بهداشت گفت: «آنهايي که فکر مي‌کردند سياست وزارت‌بهداشت باعث افزايش داروهاي خارجي مي‌شود، پي به اشتباه خود بردند.
اينکه از 29 هزار نفر بيمار، زير 4 هزار نفر داروي خارجي دريافت کرده است، نشان از تاثيرگذاري توليدات داخلي دارد. يعني در سال 93 حدود25هزار نفر داروي توليد داخل دريافت کرده‌اند.»

وي با تشکر از انجمن ام‌اس و پزشکان متخصص اين حوزه گفت: «درحال حاضر تمام پزشکان متخصص به اين اطمينان رسيدند که در کمال همکاري با وزارت‌بهداشت داروي ايراني را تجويز کنند.»
ديناروند از کاهش سهم پرداختي از جيب بيماران در راستاي استفاده از داروهاي ايراني بيماران سرطاني و صعب‌العلاج خبر داد و گفت: «در جاهاي ديگر نيز اين ظرفيت وجود دارد. در حوزه سرطان نيز چندين دارو که تاکنون توليد داخل نداشته است، با کسب مجوز از وزارت‌بهداشت، توليد و امروز معرفي مي‌شود.»

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*