وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

رويای انسولین بدون تزریق

0

 

12 آوریل 2015 – پيش از غذا به سرعت يک كپسول انسولين بخوريم و تمام؟ يا بعد از يک كيك خامه‌اي اسپري انسولين را برداشته و ميزان قندخون را با نفس عميق دوباره در مسير عادي خود قرار بدهيم؟…… كاش مي‌شد!

اما تاكنون براي ديابتي‌هايي كه انسولين تزريق مي‌كنند، راهي جز سوزن زدن‌هاي مكرر به شكم يا پا وجود ندارد! تعداد ديابتي‌هايي كه هزينه پمپ ايشان را بيمه تأمين مي‌كند، نسبت به تعداد كل افراد درگير به خوبي مشخص است. تعجبي ندارد كه محققين سال‌هاست به دنبال راه‌هاي جايگزين براي رساندن انسولين مي‌گردند. در ادامه، نگاهي مختصر به پروژه‌هاي جالب مي‌اندازيم: پروژه‌هاي برچسب انسولين، قرص انسولين و انسولين استنشاقي.

قرص انسولين؟

در واقع، اين نزديك‌ترين راه است اما، مشكلات موجود در راه رسيدن به قرص انسولين بسيار زياد است، اينکه از طرفي انسولين چون يك پروتئين است، توسط اسيد معده و دستگاه گوارش تخريب مي‌شود و از سوي ديگر، هم مولكول‌هاي انسولين تقريبا بزرگ هستند. به همين دليل، مشكل بتوان آ ن‌ها را سالم از ديواره روده گذراند و وارد خون كرد!

محققان در تلاش‌ هستند اين مشكلات را حل و قرص انسولين را ابداع كنند، اما درعين حال معتقدند ورود اين قرص‌ها به قفسه داروخانه‌ها طي سال‌هاي آينده چندان ميسر نيست. دراين مورد، پروفسور «لوتز هاينه‌مان» از انستيتو پروفيل تحقيقات متابوليسم در نويس آلمان، براي ورود محصولي آماده بازار حداقل را طي 10 سال آينده پيش‌بيني مي‌كند. به‌علاوه، وي اعتقاد دارد، قرص‌هاي انسولين توانايي جايگزيني فقط بخشي از انسولين تزريقي را دارند، زيرا اثرشان سريع و فوري نيست و نمي‌توانند جايگزين انسولين سريع‌اثر باشند.

برچسب انسولين؟

برچسب، كار انتقال داروها را انجام مي‌دهد. داروهايي چون ضددردهاي قوي، هورمون‌ها و نيز داروهاي افزايش دهنده جريان خون براي بيماران قلبي، اما باز هم بزرگ بودن مولكول‌هاي انسولين باعث دردسر محققان مي‌شود. در حال حاضر يك شركت آمريکايي برچسب انسوليني را آزمايش مي‌كند كه قادر است مواد درون خون را به كمك تكانه‌هاي فراصوتي به بدن وارد كند. در اين مورد بايد حمل كننده برچسب، با استفاده از دستگاه كنترل از راه دور، متناسب با نياز، تكانه‌ها را راه‌اندازي کند. مناسب بودن سيستم برچسب براي درمان ديابت را آينده نشان خواهد داد!

انسولين‌ استنشاقي؟

اين نوع انسولين در واقع پديده جديدي نيست، زيرا يك بار آزمايش شده است، اما پودر انسوليني كه در آلمان در سال 2006 تحت نام اكزوبرآ به بازار آمد با شكست مواجه شد كه دليل آن احتمالا قيمت بالا و نيز بزرگ بودن دستگاه استنشاقي بود (باز شده اين دستگاه به بزرگي دو قوطي نوشابه بود) به گفته دكتر «هاينه‌مان»، شيوه استفاده از آن هم بسيار پيچيده بود. اين موارد ممكن است بعدها تغيير كند.

ترجمه: شاهين رجب
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*