وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

رژیم سبزیجات برای دیابت نوع دو مفید است

0

رعایت رژیم غذایی حاوی سبزیجات برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار مفید است .
از هر ۳ بیمار مبتلا به بیماری دیابت نوع دوم٬ دو نفر از آنها به بیماری های قلبی یا سکته مغزی دچار میشوند.
در این تحقیقات که به تازگی در مرکز دیابت آمریکا صورت گرفته٬ افرادی که از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات پیروی کرده اند٬ میزان ابتلا در بیماری های قلبی در آنها به میزان قابل توجهی پایین آمده است .
این رژیم از این قرار بوده:افزایش خوراکی هایی نظیر سبزیجات ٬ میوه جات ٬ دانه های روغنی ٬ سویا ٬ فیبر ٬ غلات و کاهش غذاهایی که حاوی چربی ترانس هستند.
نتایج این تحقیقات نشان داده که اگر به مدت طولانی از چنین رژیم غذایی پیروی کنید٬ جلوی بسیاری از بیماری های مزمن ( به خصوص بیماری های قلبی ) گرفته می شود.
اگه به این رژیم میزان کافی ویتامین D و E یا کلسیم اضافه شود٬ نتیجه بسیار بهتر خواهد بود.

باید توجه کرد که  دیابت نوع دوم  روزگاری فقط بیماری افراد میانسال به بعد بود، اکنون در سنین جوانی نیز مشاهده می شود. علت شیوع دیابت و نیز افزایش ابتلای بدین بیماری در سنین جوانی را شیوه زندگی ناسالم اعم از تغذیه، فعالیت بدنی و سایر جنبه های زندگی امروزی ذکر می نمایند. اگرچه دیابت یک بیماری متابولیک مزمن می باشد که می تواند عوارض فراوان در سیستمهای مختلف بدن را ایجاد نماید ولی داشتن شیوه زندگی سالم اعم از تغذیه صحیح، فعالیت بدنی و نیز عوامل مختلف دیگر مانند کنترل عوامل روحی و روانی باعث کنترل پیشرفت این بیماری و داشتن زندگی مشابه افراد سالم خواهد شد.

مطالعات متعدد نشان داده اند که تغذیه سالم تاثیر قابل توجهی در کنترل علائم و نیز جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت نوع دوم و نیز بیماریهای پیش زمینه آن بویژه چاقی خواهد داشت. اما رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم یکی از معضلات اساسی خانوده ها پس از اطلاع از ابتلای یکی از آنان به این بیماری است

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*