وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

سقط جنین در اروپا , آمریکا و آمریکای لاتین

0

سقط جنین در دنیا همواره جزو موضوعات پر بحث بوده و طرفداران و مخالفان آن هرکدام استدلال خودشان را دارند . از یک طرف حق طبیعی یک زن خوانده میشود که خود فرد باید در موردش تصمیم بگیرد و از یک طرف جنین یک هدیه الهی محسوب شده و از بین بردنش گناهیست نابخشودنی . 

کشور های توسعه یافته کم کم به سوی آزادی حقوق زنان چه در مورد سقط جنین و چه در موارد دیگر حرکت کرده اند و این حق را در جاهایی با آزادی کامل و در جاهایی با محدودیت های کوچک و بزرگ به زن داده اند اگر چه استثناهایی هم وجود دارد . 

اصولا ارتباط معناداری با مذهب و ممنوعیت سقط جنین دیده میشود .

در هر جبهه که باشید امیدوارم این مقاله که اولین از سری مقالات سقط جنین در مجله پزشکی مدپلاس خواهد بود برای شما روشنگر و مفید باشد .

در سری اول از مقالات سقط جنین در دنیا , به آمار و قوانین سقط جنین در اروپا , آمریکا و آمریکای لاتین میپردازیم . این مقاله ترجمه از مقاله ای با همین موضوع از وبسایت گاردین است که در آن دخل و تصرف واقع شده .

 

مورد عجیب ایرلند شمالی

سقط جنین در اروپا

 

برای یک زن , سقط جنین در ایالتهای محافظه کار آمریکا مثل تگزاس , کشورهای کاتولیک اروپایی مثل لهستان و پرتغال و حتی در بخشی از آمریکای لاتین آسان تر است تا در ایرلند شمالی.

قوانین سقط جنین در ایرلند شمالی و به طور کل در جمهوری ایرلند , از سختگیرانه ترین قوانین سقط جنین در اروپا هستند .

این قانون فقط در صورتی قابل نقض است که جان مادر در خطر باشد.

در بیشتر بخش های اروپا , سقط جنین تا هفته دهم و گاهی تا هفته چهاردهم بدون هیچ محدودیتی مجاز است .در بیشتر کشورها سقط جنین بعد از این زمان هم ممکن است اما تنها بر اساس دلایل محکم .

برای مثال , در یونان تا هفته دوازدهم امکان سقط جنین وجود دارد گرچه این محدودیت در موارد خاصی تغییر میکند . وقتی که جنین حاصل یک تجاوز باشد تا نوزده هفته و هنگامی که خطری جان مادر را تهدید کرده و یا در زمانی که جنین ناقص و غیر عادی بوده و خطر مشکلات مادرزادی شدید برای کودک در آینده وجود داشته باشد , این محدودیت به بیست و چهار هفته تبدیل میشود .

یک نمونه از عدم محدودیت در قوانین سقط جنین در اروپا کشور هلند است . طبق گفته های سازمان ملل , در هلند سقط جنین بر اساس درخواست متقاضی عملا از زمان لقاح تا قبل از زمان به دنیا آمدن مجاز است و فقط باید توسط یک دکتر مجاز و در یک بیمارستان دارای مجوز انجام شود .

در لهستان سقط جنین تحت شرایط خاصی مجاز است , به طور مثال اگر بارداری حاصل از تجاوز و یا نزدیکی با محارم ( خواهر و مادر و …) باشد و یا خطر اختلال جنینی وجود داشته باشد و خطری جان و یا سلامت مادر را به طور جدی تهدید کند .

کشوری که پایین ترین نرخ ثبت شده سقط جنین را در سال 2012 در اروپا دارا بوده , تنها 2 عدد سقط به ازای هر 1000 تولد .

در فنلاند , ایسلند و بریتانیا محدودیت های سقط جنین برجا هستند اما آمار سقط جنین نسبتا بالاست , به ترتیب  174 و 223 و 253 سقط جنین در هر هزار تولد .

در پرتغال کاتولیک سقط جنین بر اساس تقاضا در رفراندومی در سال 2007 و در اسپانیا طی تغییر قانون در سال 2010 مجاز شد . اگرچه در هردوکشور این قوانین مورد بحث و اعتراض باقی ماندند. در قانون جدیدی در پرتغال مقرر شده مبلغی از طرف متقاضی برای سقط پرداخت شود و قبل از سقط جنین آزمایشهای دقیقی انجام گیرد . در اسپانیا در سال 2014 دولت مجبور شد پیشنهاد محافظه کاران مبنی بر سخت تر کردن قوانین سقط جنین را نادیده بگیرد .

بیشترین نرخ سقط جنین در اروپا متعلق به روسیه است با آمار 551 سقط در  1000 تولد در سال 2001 و طبق آمار سازمان جهانی بهداشت .

 

نرخ سقط چنین در اروپا
نرخ سقط چنین در اروپا
راهنمای نقشه :*   تک ستاره : قانونی ولی تحت قوانین مشخص  ** دوستاره: غیر قانونی – فقط در موارد نجات جان مادر مجاز است  *** سه ستاره : غیر قانونی . مثل مورد قبل و سختگیرانه تر
راهنمای رنگها : مربوط به نرخ سقط جنین در هر هزار عدد بوده و  در بالای نقشه موجود است .

 

نبردی همیشگی

سقط جنین در آمریکا

 

در آمریکا قوانین موجود در مورد سقط جنین از ایالت به ایالت متفاوت بوده و طبق گزارش مراکز پیشگیری و کنترل بیماری , نرخ سقط جنین سال 2012 در آمریکا 210 سقط در هر 1000 تولد بوده است .

ایالت ها نمیتوانند کاملا سقط جنین را با تصویب قانون منع کنند پس با اعمال محدودیت های مختلف از قبیل زمان نوبت طولانی و همینطور با خواستن مدارک و پیشنیاز های فراوان از متقاضی عملا کار او را سخت میکنند .  این محدودیت ها باعث میشوند کلینیک های سقط جنین هم تعطیل شوند . این محدودیت های فراوان یک نوع منع کامل ولی زیرپوستی هستند!

قانونی در تگزاس مثال خوبی برای این مورد است , قانونی که به تازگی برای تصویب مورد بحث قرار گرفته ممکن است نیمی از کلینیک های سقط جنین را تعطیل کند . پیش از این در تگزاس 41 کلینیک سقط جنین وجود داشت , هم اکنون این عدد به 20 رسیده و اگر قانون جدید کاملا اجرا شود به 10 عدد کاهش پیدا خواهد کرد .

بیشتر از 4.5 میلیون زن در محدوده سنی باروری در تگزاس زندگی میکنند . اگر تعداد کلینیک ها کاهش یابد بعضی محققان تخمین میزنند که 2.5 میلیون زن در محدوده 80 کیلومتری کلینیک های سقط جنین خواهند بود . با وجود 20 کلینیک فعال فعلی , اکنون برای بسیاری از زنان غیر ممکن است که به این عمل دسترسی داشته باشند . در دالاس , فورت ورت و آستین زنان باید 20 روز در نوبت بمانند تا توسط دکتر ویزیت شوند و بعد از این مدت هزینه عمل سقط جنین بیشتر هم میشود .

قانون گیج کننده هم هست ! طبق گزارش  کلینیک ها و سازمان های غیر انتفاعی آنها  تماس های زیادی از زنانی دریافت کرده اند که میخواهند بدانند در تگزاس سقط جنین قانونی هست یا خیر .

همچنین قانون جدید باعث ایجاد خطراتی شده , طبق یک آمارگیری بین 100 تا 240 هزار زن در تگزاس سعی کرده اند با قرص و یا اجسام تیز در خانه سقط جنین انجام دهند .

سقط جنین قانونی
سقط جنین قانونی

مورد عجیب اوروگوئه

سقط جنین در آمریکای لاتین

 

در یکی از سکولار ترین و مترقی ترین جوامع آمریکای جنوبی , اوروگوئه به سمت جرم زدایی از سقط جنین وعادی سازی آن در این قاره عمدتا کاتولیک قدم بر میدارد .

بعد از 25 سال کمپین توسط گروه های فمینیست , پارلمان در سال 2012 موافقت کرد تا قبل از 12 هفته و تحت هر شرایطی سقط جنین آزاد باشد و تا 14 هفته , اگر کودک به گفته مادر حاصل تجاوز باشد .

تنها محدودیت این قانون این است که متقاضی قبل از اقدام باید با یک هیئت مشورتی شامل یک متخصص زنان , یک متخصص سلامت ذهن و یک بهیار دیدار کرده تا آنها برایش خطرات وراههای جایگزین را شرح دهند , پس از این دیدار متقاضی باید 5 روز صبر کند و بعد میتواند تصمیم خود را اعلام کند

تقریبا از هر 10 نفر یکی تصمیم میگید تا این عمل را انجام دهد . نرخ عمل در حال افزایش است , در سال 2014  دوازده نفر از هر هزار نفر مابین سنین پانزده تا چهل و پنج سال اقدام به سقط جنین کردند . این نرخ 20 درصد از سال قبل بیشتر بود .

این وضع با اکثر جوامع آمریکای لاتین در تضاد است . در ال سالوادور قوانین ضد سقط جنین چنان سختگیرانه است که بعضی زنان بخاطر سقط جنین غیرعمد به زندان میروند . در پاراگوئه یک دختر یازده ساله که توسط پدر ناتنی مورد تجاوز قرار گرفته , برخلاف خواسته اش و به زور مجبور شده بچه اش را بدنیا بیاورد .

اعتراض به سقط جنین
اعتراض به سقط جنین

فعالان حقوق زن میگویند اوروگوئه موفق شده پیشتاز باشد چون مدت زمان طولانیست که در این کشور دین از حکومت جدا شده .

اوروگوئه از زمان تاسیس این حکومت , حدود 100 سال پیش تا به حال سکولار بوده و این ایده در بین مردم پذیرفته شده است و در سیستم آموزشی هم وجود دارد .

تاثیر فعالان سیاسی و فعالیت های مدنی هم زیاد بوده . ورونیکا پرز , یک محقق علوم سیاسی در دانشگاه جمهوری , تصویب قانون موافق سقط جنین در اروگوئه را به کمپین فعالان فمینیست و روابط نزدیک آنها با احزاب چپ که پارلمان وریاست جمهوری را کنترل میکنند نسبت میدهد .باقی دولت های چپ در آمریکای لاتین به این اندازه از حقوق زنان حمایت نکرده اند .

باقی دولت های چپ لزوما سکولار نبوده و این مانع بزرگی در راه جرم زدایی از سقط جنین است . تنها نمونه مشابه با اروگوئه را میتوان در مکزیک سال 2007 سراغ گرفت که در آن به طور مشابهی موفق به جرم زدایی از این عمل شدند.

به گفته پرز , سقط جنین آزاد و قانونی یکی از دلایلیست که مرگ مادران در اوروگوئه بسیار پایین است . حتی پیش از تصویب قانون آزادی سقط جنین , دولت اوروگوئه جریمه های این عمل را کاهش داد تا زنان بتوانند بوسیله داروهای مجاز و در خانه اقدام به انداختن بچه کنند .قبل از آن موارد زیادی از اقدامات خطرناک و بدون امکانات به سقط جنین گزارش میشد .

 

در مقالات بعد راجب سقط جنین با دارو , فرآیند سقط جنین , خطرات سقط جنین , سقط جنین در ایران , سقط جنین غیر قانونی و دیگر موضوعات مهم صحبت خواهیم کرد .

 

منبع از روزنامه گاردین با دخل و تصرف

 

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*