وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

سيلتوکسيماب Siltuximab

0

سيلتوکسيماب چیست؟

سيلتوکسيماب (Siltuximab) با نام تجاری سيلوانت (Sylvant) یک مهار کننده پروتئین خاص در بدن به نام اینترلوکین 6 (IL-6) می‌باشد٬ سطوح بالای IL-6 می تواند باعث رشد بیش از حد سلول ها در سیستم لنفاوی (بخشی از سیستم ایمنی بدن شما) شود.
این دارو برای درمان بیماری چند مرکزی Castleman ٬ (MCD) استفاده می شود٬ MCD می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را با تغییر سیستم ایمنی بدن شما افزایش می دهد.
سيلتوکسيماب برای استفاده در افرادی که دارای ویروس انسانی نقص ایمنی (HIV) یا ویروس هرپس-8 می‌باشند نیست.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: سيلتوکسيماب (Siltuximab)

نام‌های تجاری: سيلوانت (Sylvant)

کلاس دارویی: مهار کننده های اینترلوکین

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

عفونت اخیر یا فعال.
اختلال معده یا روده، از جمله زخم معده و یا دیورتیکولیت.
سابقه خونریزی معده یا روده.
نقرس.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه C

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

مدفوع خونی یا قیری، سرفه خونی یا استفراغی.
علائم عفونت مانند تب، لرز، زخم های دردناک دهان، درد در هنگام بلع، علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سرفه، تنفس مشکل.
نشانه هایی از یک مشکل کلیوی – ادرار کردن کم و یا هیچ. ادرار کردن دردناک و یا مشکل. تورم در پا یا مچ پا. درد شدید در کمر.

عوارض جانبی شایع:

افزایش وزن.
خارش پوستی.
علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد.
سطوح بالای اسید اوریک در خون.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به ویژه داروهای زیر:

آتورواستاتین، سیکلوسپورین، لووستاتین، قرص های ضد بارداری (قرص های کنترل بارداری)، تئوفیلین، و یا وارفارین.
مهار کننده های اینترلوکین.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*