وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

سیس پلاتین Cisplatin

0

سیس پلاتین چیست؟

سیس پلاتین (Cisplatin) با نام تجاری پلاتینول (Platinol) یک داروی ضدسرطان می‌باشد که با رشد سلول های سرطانی که در بدن پخش شده است مبارزه می‌کند و یا رشد آنها را متوقف یا کند می‌کند.
سیس پلاتین برای درمان سرطان مثانه، سرطان بیضه و یا سرطان تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر که توسط دکتر تعیین شده استفاده شود.
سیس پلاتین یک عامل ضد ضدسرطان است که با متوقف کردن سلول های سرطانی از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری می کند.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: سیس پلاتین (Cisplatin)

نام تجاری: پلاتینول (Platinol)

کلاس دارویی: عامل آلکیله

کلاس درمانی: عامل آنتی نئوپلاستیک

ساختار شیمیایی:

 [ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

اگر شما به داروهایی مانند کربوپلاتین (Paraplatin) و یا اوکسالیپلاتین (Eloxatin) و یا داروهای مشابه حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده نمایید.

اگر شما داری شرایط زیر می‌باشید نباید از این دارو استفاده کنید.

بیماری‌های کلیوی.
نارسایی مغز استخوان.
از دست دادن شنوایی.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری‌های کبدی.
اگر شما تا کنون از این دارو در گذشته استفاده کردید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
سیس پلاتین می تواند به شیر مادر منتقل و به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

شنوایی یا مشکلات بینایی، درد پشت چشم.
مشکل با راه رفتن و یا فعالیت های روزانه.
بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا احساس سرما در دست و یا پا.
خواب آلودگی، تغییرات خلق و خو، افزایش تشنگی، ادرار کردن کم و یا هیچ.
تورم، افزایش وزن، احساس تنگی نفس.
پوست رنگ پریده، کبودی آسان، خونریزی غیر معمول (بینی، دهان، مهبل (واژن)، و یا مقعد)، لکه های بنفش یا قرمز مشخص در زیر پوست .
تب، لرز، بدن درد، علائم آنفلوانزا، زخم در دهان و گلو .
استفراغ شدید یا مداوم.
درد قفسه سینه، درد گسترش به فک یا بازو، تهوع، تعریق، احساس ناخوشی.
بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی شدید، مشکلات حرف زدن و یا تعادل.
کلسیم کم (بی حسی در اطراف دهان، تنگی عضلانی و یا انقباض، رفلکس بیش از حد فعال).
پتاسیم بالا و یا پایین (گیجی، نرخ آهسته و یا ناهموار قلب، پالس ضعیف، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلات و یا احساس لنگی).
کم سدیم (لکنت زبان، توهم، استفراغ، ضعف شدید، گرفتگی عضلانی، از دست دادن هماهنگی، احساس ناپایدار، غش، تشنج، تنفس کم عمق و یا تنفسی که متوقف می شود).

سایر عوارض جانبی شایع: (کمتر جدی)

کاهش حس چشایی.
احساس خستگی.
ریزش مو موقت.
درد، تورم، سوزش در دست یا پا.

تداخلات دارویی :

سیس پلاتین می تواند به کلیه شما آسیب برساند. این اثر زمانی افزایش میابد که شما با استفاده از این دارو داروهای دیگر، از جمله: ضد ویروس‌ها، شیمی درمانی، تزریق آنتی بیوتیک، داروهای اختلالات روده، داروهای جلوگیری از رد پیوند عضو، و برخی از داروهای آرتروز (از جمله آسپیرین، تیلنول، آسپرین، ناپروکسن و …) استفاده نمایید.

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی  ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر:

altretamine.
ویتامین B6 (پیریدوکسین).
داروهای تشنج.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*