وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

سیفلیس چیست ؟ علائم و درمان

0

در میان بیماری های آمیزشی و جنسی نام سوزاک و سیفلیس را بسیار میشنویم بدون اینکه اطلاع دقیقی از چیستی و چگونگی این بیماری داشته باشیم . در این مقاله اطلاعات مختصر و مفیدی راجع به علائم و راههای پیشگیری از سیفلیس را با هم بررسی میکنیم :

سیفلیس چیست؟ syphilis

سیفلیس نوعی بیماری مقاربتی و به شدت واگیر دار است که در وهله اول از طریق تماس جنسی منتقل میشود . در این مقاله مراحل مختلف بیماری سیفلیس , علائم و درمان آن را بررسی میکنیم .

از راههای انتقال این بیماری میتوان به بوسه زدن بر روی محلی در نزدیکی زخم حامل باکتری و نیز از راه دهانی ، مهبلی و نزدیکی مقعدی، اشاره کرد ، اما این بیماری نمی‌تواند از طریق صندلی توالت، فعالیت‌های روزانه ،  استفاده مشترک از ظروف غذا یا لباس منتقل شود. سیفلیس معمولاً با  جوش یا زخم‌های بدون درد روی مقعد یا دهان یا در اندام تناسلی شروع میشود . این بیماری مهلک دارای چند استیج یا مرحله است که در مرحله اول نشانه آن زخمی به نام شانکر میباشد .

مرحله اول سیفلیس

شانکر زخم کوچکیست در ناحیه تناسلی فرد و یا داخل آن که پر از باکتری های ناقل بیماریست  . این زخم معمولا بین 3 تا 90 روز بعد از ابتلا بروز پیدا میکند و سپس خود به خود خوب میشود . فرد تصور میکند که زخم از بین رفته و بیماری ای وجود ندارد غافل از اینکه باکتری عامل بیماری یا همان تریپونماپالیدوم وارد فازجدید شده و در بدن پخش میشود .

باید در نظر داشت که بعد از این مرحله ممکن است بیماری تا سالها به صورت نهفته باقی بماند و علائم مشخصی نداشته باشد و  بنا براین تشخیص این بیماری مشکل بوده و وجود بیماری معمولا با آزمایش خون و تشخیص میکروسکوپی انجام میشود

مرحله دوم سیفلیس

در صورتی که سیفلیس در مرحله اولیه درمان نشود ممکن است بعد از 30 تا 70 روز بیمار وارد مرحله ثانویه شده و دچار علائمی همچون لکه های پوستی و جوش های کف دست و پا شود .علائم مرحله ثانویه متفاوت بوده و معمولا بر روی پوست و غشاء مخاطی ظاهر میگردد . از علائم دیگر در این مرحله از بیماری سیفلیس میتوان به دانه های چرکی , زگیل و یا تب , کاهش وزن و سردرد اشاره کرد . باید دقت داشت که ممکن است مرحله ثانویه به یکباره و بدون ظهور زخم های شانکر بروز کند . به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس جنسی حتی تماس های غیرجنسی نیز منجر به انتشار عفونت می شود . علائم سفلیس ثانویه ممکن است در طول یک تا دو سال از شروع مرحله مزمن بیماری ظهور یافته و سپس ناپدید شوند .

مرحله سوم سیفلیس

مرحله سوم بیماری سیفلیس که ممکن است بروز علائم آن دهه ها طول بکشد , مرحله بسیار خطرناکیست که در آن ممکن است باکتری به ارگان های حیاتی ازجمله شش ها , قلب , چشم ها , سیستم عصبی و استخوان ها حمله کرده و موجب آسیب های جدی شود . این مرحله اشکال مختلفی از جمله دمل سیفلیسی ، سیفلیس عصبی متاخر ، و سیفلیس قلبی عروقی را دارد که هر کدام علائم خاص خود را داراست

 

راههای ابتلا به سیفلیس

همانطور که در مقاله اشاره شد راه اصلی ابتلا آمیزش جنسی با بیمار آلوده است . همچنین سفلیس مادرزادی نیزوجود دارد که از مادر درمان نشده به فرزند انتقال پیدا میکند .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر رابطه جنسی پر خطر داشته اید , ازکاندوم استفاده نکرده اید و یا در محل تماس جنسی (مهبل , دهان , مقعد و …) جوش و یا زخم مشاهده کردید به پزشک عمومی مراجعه کرده تا برای شما آزمایش های لازم نوشته شود . این آزمایشها شامل آزمایش خون , نمونه برداری از زخم و جوش و غیره میباشد . در مورد خانمها در صورت لزوم معاینه داخلی نیز انجام می شود .

پیشگیری و درمان

پرهیز از رفتار های جنسی پر خطر و بدون کاندوم , آزمایش های مرتب و دوره ای , غربالگری مادران در دوران بارداری .

اولین درمان انتخابی برای سیفلیس بدون عارضه تجویز یک دوز پنی‌سیلین جی به صورت تزریق عضلانی یا مصرف یک دوز خوراکی آزیترومایسین است . در اکثر موارد این روش با دوز های مختلف میتواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند , ولی در مرحله سوم بیماری سیفلیس , معمولا پنیسیلین نمیتواند عارضه های بوجود آمده قبلی را از بین برد و فقط از اسیب های بیشتر جلوگیری میکند .

مجله پزشکی مدپلاس

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*