Search
سیفلیس

سیفلیس چیست ؟ علائم و درمان

در میان بیماری های آمیزشی و جنسی نام سوزاک و سیفلیس را بسیار میشنویم بدون اینکه اطلاع دقیقی از چیستی و چگونگی این بیماری داشته باشیم . در این مقاله اطلاعات مختصر و مفیدی راجع به علائم و راههای پیشگیری از سیفلیس را با هم بررسی میکنیم :

سیفلیس چیست؟ syphilis

سیفلیس نوعی بیماری مقاربتی و به شدت واگیر دار است که در وهله اول از طریق تماس جنسی منتقل میشود . در این مقاله مراحل مختلف بیماری سیفلیس , علائم و درمان آن را بررسی میکنیم .

از راههای انتقال این بیماری میتوان به بوسه زدن بر روی محلی در نزدیکی زخم حامل باکتری و نیز از راه دهانی ، مهبلی و نزدیکی مقعدی، اشاره کرد ، اما این بیماری نمی‌تواند از طریق صندلی توالت، فعالیت‌های روزانه ،  استفاده مشترک از ظروف غذا یا لباس منتقل شود. سیفلیس معمولاً با  جوش یا زخم‌های بدون درد روی مقعد یا دهان یا در اندام تناسلی شروع میشود . این بیماری مهلک دارای چند استیج یا مرحله است که در مرحله اول نشانه آن زخمی به نام شانکر میباشد .

مرحله اول

شانکر زخم کوچکیست در ناحیه تناسلی فرد و یا داخل آن که پر از باکتری های ناقل بیماریست  . این زخم معمولا بین 3 تا 90 روز بعد از ابتلا بروز پیدا میکند و سپس خود به خود خوب میشود . فرد تصور میکند که زخم از بین رفته و بیماری ای وجود ندارد غافل از اینکه باکتری عامل بیماری یا همان تریپونماپالیدوم وارد فازجدید شده و در بدن پخش میشود .

باید در نظر داشت که بعد از این مرحله ممکن است بیماری تا سالها به صورت نهفته باقی بماند و علائم مشخصی نداشته باشد و  بنا براین تشخیص این بیماری مشکل بوده و وجود بیماری معمولا با آزمایش خون و تشخیص میکروسکوپی انجام میشود

مرحله دوم

در صورتی که سیفلیس در مرحله اولیه درمان نشود ممکن است بعد از 30 تا 70 روز بیمار وارد مرحله ثانویه شده و دچار علائمی همچون لکه های پوستی و جوش های کف دست و پا شود .علائم مرحله ثانویه متفاوت بوده و معمولا بر روی پوست و غشاء مخاطی ظاهر میگردد . از علائم دیگر در این مرحله از بیماری سیفلیس میتوان به دانه های چرکی , زگیل و یا تب , کاهش وزن و سردرد اشاره کرد . باید دقت داشت که ممکن است مرحله ثانویه به یکباره و بدون ظهور زخم های شانکر بروز کند . به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس جنسی حتی تماس های غیرجنسی نیز منجر به انتشار عفونت می شود . علائم سفلیس ثانویه ممکن است در طول یک تا دو سال از شروع مرحله مزمن بیماری ظهور یافته و سپس ناپدید شوند .

مرحله سوم

مرحله سوم بیماری سیفلیس که ممکن است بروز علائم آن دهه ها طول بکشد , مرحله بسیار خطرناکیست که در آن ممکن است باکتری به ارگان های حیاتی ازجمله شش ها , قلب , چشم ها , سیستم عصبی و استخوان ها حمله کرده و موجب آسیب های جدی شود . این مرحله اشکال مختلفی از جمله دمل سیفلیسی ، سیفلیس عصبی متاخر ، و سیفلیس قلبی عروقی را دارد که هر کدام علائم خاص خود را داراست

 

راههای ابتلا

همانطور که در مقاله اشاره شد راه اصلی ابتلا آمیزش جنسی با بیمار آلوده است . همچنین سفلیس مادرزادی نیزوجود دارد که از مادر درمان نشده به فرزند انتقال پیدا میکند .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر رابطه جنسی پر خطر داشته اید , ازکاندوم استفاده نکرده اید و یا در محل تماس جنسی (مهبل , دهان , مقعد و …) جوش و یا زخم مشاهده کردید به پزشک عمومی مراجعه کرده تا برای شما آزمایش های لازم نوشته شود . این آزمایشها شامل آزمایش خون , نمونه برداری از زخم و جوش و غیره میباشد . در مورد خانمها در صورت لزوم معاینه داخلی نیز انجام می شود .

پیشگیری و درمان

پرهیز از رفتار های جنسی پر خطر و بدون کاندوم , آزمایش های مرتب و دوره ای , غربالگری مادران در دوران بارداری .

اولین درمان انتخابی برای سیفلیس بدون عارضه تجویز یک دوز پنی‌سیلین جی به صورت تزریق عضلانی یا مصرف یک دوز خوراکی آزیترومایسین است . در اکثر موارد این روش با دوز های مختلف میتواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند , ولی در مرحله سوم بیماری سیفلیس , معمولا پنیسیلین نمیتواند عارضه های بوجود آمده قبلی را از بین برد و فقط از اسیب های بیشتر جلوگیری میکند .

مجله پزشکی مدپلاس

اشتراک گذاری یا پرینت با دکمه های زیرپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*