وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی ENFJ :بخشنده|آزمون MBTI

0

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

تیپ شخصیتی ENFJ : بخشنده
محبوب و حساس است و دارای مهارت های برجسته ای است. بسیار متمرکز است و به افکار و احساس دیگران توجه می کند.

معمولا تنها بودن را دوست ندارد. همه چیز را از زاویه انسانی می بیند و تجزیه و تحلیل غیر شخصی را دوست ندارد.

در مدیریت مسائل انسانی بسیار موثر عمل می کند و می تواند رهبر خوبی برای بحث های گروهی باشد. خدمت کردن به دیگران را دوست دارد و معمولا نیاز دیگران را به نیاز خود ترجیح می دهد.

تصویری از تیپ شخصیتی ENFJ : برونگرای شهودی احساسی قضاوتی ( احساس برونگرا با شهود درونگرا)
بخشنده:
حالت اصلی زندگی این افراد به صورت بیرونی بوده و بر اساس احساسی که شخص دارد و منطبق بودن با ارزشهای خود ، کارها را انجام می دهد. حالت ثانویه نیز درونی است و کارها بر اساس حواس پنجگانه انجام خواهد شد.

آنها افرادی مردم گرا هستند. در دنیایی از احتمالات زندگی می کنند. مهارت های انسانی عالی دارند. درک و توجه خوبی نسبت به دیگران دارند.

استعداد خاصی در کمک به دیگران و بهتر کردن شرایط آنها دارند. علاقه مندی اصلی آنها در زندگی عشق بخشیدن است و زمان های خوبی با مردم دارند.

بیشتر بر روی درک، حمایت و تشویق دیگران تمرکز می کنند. از آنجا که مهارت های انسانی این افراد فوق العاده است، توانایی این را دارند که به دیگران کمک کنند کارهایی که می خواهند انجام دهند. به اعماق انسان ها نفوذ می کنند و واکنش های دلخواه خود را از دیگران دریافت می نمایند.

انگیزه این افراد معمولا بدون خودخواهی و غرض است اما اگر کمتر از حد ایده آل گسترش یافته باشند ممکن است از قدرت خود برای وادار کردن افراد برای انجام کارهایی که خود می خواهند استفاده کنند.

آنها دوست دارند زمان زیادی را به تنهایی بگذرانند.

این موضوع ممکن است برای برخی از این افراد دشوار باشد زیرا زمانی که تنها هستند افکار منفی و تاریک به سراغشان می آید. به همین خاطر از تنها بودن اجتناب می کنند و زندگی خود را با فعالیت های مختلفی که افراد نیز در آن درگیر هستند، پر می کنند. دوست دارند جهت و اولویت زندگی خودرا بر اساس نیازهای افراد تعریف کنند و ممکن است به نیازها خودشان توجهی نداشته باشند.

این موضوع برای شخصیت آنها طبیعی است زیرا نیازهای دیگران را مهم تر از نیازهای خود می دانند اما باید در مورد نیازهای خود نیز آگاه باشند تا خود را قربانی دیگران نکنند. این افراد بیشتر از سایر افراد برونگرا در مورد نشان دادن خود محافظه کار هستند. اگرچه ممکن است عقایدی داشته باشند که به شدت احساس شود، اما از بیان آن تا حد زیادی خودداری می کنند.

از آنجایی که قوی ترین علاقه این افراد تسریع کننده تغییرات در سایر افراد است، احتمال دارد با افرادی تعامل داشته باشند که در سطح خودشان هستند . ارزش ها و عقاید قطعی دارند که قادرند آن ها را به طور واضح و مختصر بیان نمایند. اگر این گونه عقاید زیاد شخصی نباشد، به خوبی بیان خواهد شد. این افراد در بیشتر موارد رک و بیان کننده هستند اما بیشتر بر روی حمایت از دیگران متمرکز می شوند.

زمانی که نزاعی بین ارزش های قوی و شخصی شان و خدمت کردن به دیگران پیش بیاید، نیازهای سایر افراد را در نظر می گیرند و به آن بهای بیشتری می دهند. این افراد حتی زمانی که با سایر افراد هستند نیز ممکن است احساس تنهایی داشته باشند. مردم این افراد را دوست دارند. با آنها بودن حس خوشحالی و سرگرمی را به سایر افراد منتقل خواهد کرد. آنها به خوبی مردم را دوست دارند و درکشان می کنند. صادق و راستگو هستند.

معمولا اعتماد به نفس بالایی دارند و می توانند کارهای بسیار متفاوتی انجام دهند. معمولا انسان های باهوش، پر از انرژی، بالقوه و با گام های سریع هستند. در انجام هر کاری که به آن علاقه داشته باشند، خوب هستند. دوست دارند سازمان یافته باشند و برای نگه داشتن ساختار ها و حل مسائل مبهم، بسیار سخت کار می کنند. در کارهای منزل ایرادگیر هستند.
در محیط کاری و موقعیت هایی که بیشتر با مردم سروکار داشته باشند، بسیار خوب عمل خواهند کرد. علاقه زیادی به کمیته های اجتماعی دارند. توانایی عجیب آنها برای درک مردم و برآورده کردن نیازهای آنان، باعث می شود افراد خوبی برای گرفتن مشاوره باشند.

آنها از اینکه در کانون توجه افراد قرار بگیرند خوشحال خواهند شد. در موقعیت هایی همچون تدریس که بتواند سایرین را رهبری کنند و الهام بخش باشند، بسیار خوب عمل می کنند. دوست ندارند با استدلال غیر شخصی مواجه شوند. آن را درک نکرده و تحسین نمی کنند.در موقعیت هایی که مجبور باشند با منطق و حقایقی بدون ارتباط با عنصر انسانی کار کنند، ناراضی خواهند بود.

از آنجایی که در دنیای احتمالات زندگی می کنند، از برنامه های خود بیشتر از دستاوردهایشان لذت می برند. در مورد احتمالات موجود در آینده هیجان زده می شوند اما ممکن است در مورد حال خسته و غمگین و بی قرار شوند. زمانی که به دیگران کمک می کنند بسیار خوشحالند. به هنگام خدمت به سایر افراد بیشتر از سایر زمان ها حس خوشنودی و رضایت دارند.

علاقه شدیدشان به انسان ها و آگاهی بصری استثنایی که دارند باعث شده است بسیار محافظه کار باشند. نیاز بسیار قوی به روابط نزدیک و صمیمی دارند و برای ایجاد و نگهداری چنین روابطی بسیار تلاش می کنند. بسیار وفادار و قابل اعتماد هستند. افرادی که سمت احساس خود را به خوبی توسعه نداده اند ممکن است در تصمیم گیری های صحیح مشکل داشته باشند.

این افراد به فرآیندهای تصمیم گیری دیگران متکی خواهند بود. افرادی که شهود خود را توسعه نداده اند ممکن است قادر به مشاهده احتمالات موجود نباشند . در این شرایط قضاوت های سریعی بر اساس سیستم های ارزشی توسعه بافته و قوانین اجتماعی انجام می دهند بدون اینکه درک صحیحی از موقعیت فعلی داشته باشند.

افرادی که مکان اصلی خود را در دنیا پیدا نکرده اند ممکن است به انتقاد، بسیار حساس باشند و تمایل زیادی برای احساس گناه خواهند داشت. به طور کلی این افراد خونگرم، خلاق، جذاب و مهربان هستند و می توانند به افراد کمک کنند. این توانایی خاص برای مشاهده پتانسیل رشد در دیگران به همراه حس کمک به سایر افراد، باعث شده است که این تیپ شخصیتی انسان های ارزشمندی باشند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: احساس برونگرا

کمکی:شهود درونگرا

قسمت سوم:حس برونگرا

درجه دوم:تفکر درونگرا

شخصیت های معروف ENFJ :(بر اساس نظرات و گمانه زنی های رسانه ها )

نلسون ماندلا / گوته / لوترکینگ / سیسرو / گورباچف / جاستین تردو نخست وزیر کانادا / جوبایدن / تونی بلر / یاسر عرفات / جوزف گوبلز / نایجل لاوسون آشپز معروف / بونو / بردلی کوپر / اما استون / جنیفر لارنس / رشیدا جونز و …

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*