وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

روش صحیح شستن دست

0

‘ شستن دست ها زندگی بخش است ‘ ،

شعار امسال روز جهانی شست و شوی دست است که باید جدی گرفته شود.
در جهان بیماری هایی از قبیل اسهال و آنفولانزا باعث مرگ بیشتر از سه میلیون نفر در سال می شود ؛ با شیوه های ساده بهداشتی مانند شست و شوی دست با صابون می توان از وقوع این گونه مرگ و میرها جلوگیری کرد.
شستن دست ها باعث کاهش بیماری های اسهالی تا 40 درصد و کاهش بیماری های تنفسی تا 25 درصد می شود و برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا نیز از روش های موثر محسوب می شود.
در صورت رویت آلودگی، شستن دست ها قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی باید انجام شود.
پوست انسان به طور طبیعی با باکتری ها آلوده شده است و به طور عمده دو نوع موجودات ذره بینی ( فلور) موقت و دائم در روی پوست وجود دارد که فلور موقت معمولا فلور روده ای است که لایه های سطحی پوست را می پوشاند.
موجودات ذره بینی( فلور) موقت توانایی بیماری زایی بالایی دارند و در صورت تماس مستقیم افراد هنگام دست دادن، لمس سطوح محیطی همانند گوشی تلفن ، دکمه آسانسور و دستگیره اتاق باعث آلودگی با این میکروب ها می شود.
فلور دائم در لایه های عمقی تر پوست اتصال داشته و توانایی کمتری در ایجاد عفونت دارد و براحتی از راه شستن دست از بین می رود.
در منازل استفاده از صابون های جامد و مایع دو روش معمول جهت شستن دست است که صابون جامد باید در محیط خشک نگهداری شود ، چون رطوبت باعث جذب میکروب و آلودگی صابون می شود.
ظرف مایع ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شود و به ظرف مایع نیمه خالی نباید مایع جدید اضافه شود بلکه قبل از آن ظرف باید کاملا شسته شود.
پدران و مادران شست و شوی دست فرزندانشان را جدی بگیرند ،  استفاده درست و بجای شست و شوی دست و تغییر نگرش و تحکیم این فرهنگ می تواند رویکرد مناسبی جهت پیشگیری از بیماری ها باشد و گسترش این شعار و عمل در محیط های آموزشی از مهد کودک تا دانشگاه ، باعث تحول موثر و مقرون به صرفه در نهادینه کردن این فرهنگ درست خواهد بود.
محققان می گویند کار ساده ای مثل شستن دست ها هم میتواند روز شما را بسازد و خوشحالتان کند.
از نظر آنها تمیز بودن اعتماد به نفس آدم ها را بالا می برد و احساسات و نا امید کننده با شستن دست ها شسته می شوند.
به گزارش دیلی میل محققان می گویند اگر مدام دستانتان را بشویید٬ به انسان امید واری تبدیل می شوید که تلخی ها و شکست های پیش رویش او را متوقف نمیکند.
به گفته پژوهشگران آدم هایی که دست شستن٬ کار هر روزشان است نه تنها اعتماد به نفس بالاتری دارند٬ بلکه بعد از شستن در انجام کار ها یا حل کردن تمرین ها٬ شجاعانه سراغش می روند و شانس و توانایی شان را دوباره امتحان می کنند.
این ادعا در حالی مطرح می شود که تحقیقات پیشین ثابت کرده بود آدم هایی که دستشان را مرتب می شویند٬ راحت تر تصمیم های کلیدی می گیرند و در تصمیم گیری ها هوشیارانه و موفق عمل می کنند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*