وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

عدم تقارن صورت نیاز به جراحی دارد؟

23

 

» وسوسه تقارن «

تقارن صورت

اگر شما هم جزو افرادی هستید که ساعت ها در برابر آینه می ایستند، اعضای صورت یا بدنشان را با هم مقایسه می کنند و در نهایت به این نتیجه می رسند که صورت شان کج است یا اندام هایشان با هم تقارن ندارند، نگران نشوید زیرا تنها نیستید و میلیون ها نفر در سراسر جهان روزانه همین کار را انجام می دهند و حرص می خورند و به ظاهرشان ایرادهای سختگیرانه می گیرند.
اینکه بعد از کلی دقت و ریزبینی به این نتیجه رسیده اید که برای مثال یکی از چشم هایتان بالاتر از دیگری قرار دارد، دهانتان کمی متمایل به پایین است، یکی از گونه هایتان بزرگ تر از دیگری است، ابروهایتان تا به تاست و نیمرخ چپ تان زیباتر از نیمرخ راست تان است، بدانید که عدم تقارن صورت تان را کشف کرده اید.
عدم تقارن صورت پدیده ای کاملا طبیعی است که در صورت همه ما وجود دارد و در بسیاری موارد غیر از خودمان فرد دیگری متوجه آن نمی شود زیرا بدن ما همیشه در حال حرکت است و این ایرادهای جزئی در آن به چشم نمی آیند.
با این حال، آیا عدم تقارن بدن، به خصوص صورت عیب است؟ آیا صورت های کاملا متقارن زیباتر و جذاب ترند؟ چه زمانی که این عدم تقارن تبدیل به ایراد شده و نیاز به اصلاح دارد؟ روش های اصلاح این عدم تقارن چیست؟ دکتر حمیدرضا عارف، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی به این پرسش ها پاسخ می دهند.

عدم تقارن صورت چیست؟ آیا می توان از آن به عنوان عیب نام برد؟
عدم تقارن ها به صورت محدود نمی شود بلکه تمام اندام های بدن مانند قفسه سینه، پاها، بازوها و… نامتقارن است. اگر دو نیمه بدن را در مقابل آینه به دقت مقایسه کنید متوجه می شوید که کاملا با هم تفاوت دارند زیرا سرعت رشد و حرکت دو نیمه بدن همیشه یکسان نیست، بنابراین دو طرف صورت نیز در هیچ فردی کاملا با هم یکسان نیست.
احتمالا ضرب المثل مانند سیبی که از وسط نصف شده باشد را شنیده اید، اما هیچ سیب گرد و متقارنی که از وسط نصف می شود نیز با هم یکسان نیستند.
اگر اعضای صورت میلی متر به میلی متر با هم اندازه گرفته شوند، مشخص می شود که به طور طبیعی دو نیمه صورت نامتقارن است که اتفاقا یکی از جذابیت های صورت است و نمی توان آن را عیب یا ایراد دانست.

علل و عوامل بروز عدم تقارن در صورت چیست؟

عدم تقارن صورت پدیده ای شایع و ژنتیکی است. این عدم تقارن در دخترها بیشتر از خانواده پدری و در پسرها از خانواده مادری به ارث می رسد. علاوه بر این، ژنتیک، مسائل اکتسابی و عوامل محیطی نیز در این عدم تقارن صورت دخالت دارند.
عدم تقارن ژنتیکی بیشتر در اندام های بدن مانند سینه دیده می شود اما عوامل محیطی دخالت بیشتری در عدم تقارن صورت دارند زیرا هر ضربه خارجی در سنین رشد (دخترها تا ۱۸ و پسرها تا ۲۱ سالگی) ممکن است در صفحه های رشد صورت مانند صفحه رشد مفصل فک، تیغه بینی یا استخوان گونه و… اختلال ایجاد کند.
در واقع عدم تقارن صورت بیشتر به دلیل ضربه هایی است که از دوران کودکی به دلیل زمین خوردن و… به صورت وارد می شود؛ حتی امکان دارد هنگام زایمان طبیعی به دلیل کشیدن فک کودک این عدم تقارن بیشتر شود زیرا بافت های صورت نوزاد خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و صفحه های رشد صورت آسیب پذیرترند.
معمولا شایع ترین قسمت صورت که دچار اختلال رشد می شود قسمت پایینی صورت، به خصوص فک است که به دلیل ضربه، شکستگی و مشکلات دندانی دچار عدم تقارن می شود؛ برای مثال اگر فردی دندان های سمتی از دهان را از دست داده باشد مجبور می شود موقع جویدن غذا از دندان های سمت دیگر بیشتر استفاده کند. در نتیجه عضلات یک طرف صورت بیشتر به کار گرفته شده و رشد بیشتری می کنند.

چه زمانی این عدم تقارن تبدیل به مشکل شده و نیاز به اصلاح دارد؟

موارد شدید این عدم تقارن که آتروفی نیمه صورت گفته می شود بیماری محسوب شده و نیاز به اصلاح دارد. به این صورت که یک طرف صورت از نظر اسکلت، عضلات، سینوس ها، فک، دندان ها، چشم ها، ابروها و… کوچک تر از طرف مقابل است.
اگر عدم تقارن صورت شدید باشد، طوری که هر فرد عادی با یک نگاه گذرا آن را تشخیص دهد می توان گفت که نیاز به اصلاح و ترمیم دارد. در غیر این صورت این عدم تقارن محسوس نیست و جزو جذابیت های طبیعی صورت است.
با این حال، هیچ نوع جراحی ترمیمی نمی تواند ابعاد صورت را کاملا قرینه و یکسان کند و نیازی هم به آن نیست.

آیا امکان دارد که بیماری ها؛ مانند بیماری های ویروسی باعث بروز تغییراتی در حالت صورت و عدم تقارن آن شود؟

هیچ عضوی از بدن به اندازه صورت عضله ندارد. در هر طرف صورت حدود ۱۷ عضله وجود دارد که برای بروز احساسات، هیجان و کنترل حرکت های صورت تعبیه شده اند.
این عضلات بسیار هوشمند هستند زیرا ارتباط مستقیمی با مغز دارند و عصب این عضلات عصب مغزی است نه نخایی. اگر یکی از این ۱۷ عضله که با سیستم دقیقی کار می کنند دچار اختلال در رشد شوند و ضعیف عمل کنند، تقارن صورت نیز به هم می خورد. گاهی امکان دارد به دلیل بروز یک بیماری ویروسی عصب زوج هفت صورت دچار آسیب شود یا فرد دچار فلج عصب صورت ناشی از یک بیماری ویروسی شود. این بیماری باعث کج شدن صورت فرد می‌شود.
خوشبختانه تا ۸۰ درصد موارد می توان با اقدام به موقع و زودهنگام این فلج عصب ها را درمان کرد.

» روش های اصلاح عدم تقارن اعضای بدن و صورت «

عدم تقارن سینه

عدم تقارن سینه نیز یکی از موارد شایعی است که در بیشتر خانم ها وجود دارد. درمان این مشکل نیز به نسبت ساده است. چون می توان با تزریق چربی یا پروتز این مشکل را برطرف کرد؛ البته پروتز سینه روش بهتری است.
برای رفع افتادگی سینه ها نیز می توان از روش لیفتینگ استفاده کرد. در واقع تفاوت اندازه با پروتز و بالا و پایین بودن سینه با لیفتینگ قابل اصاح است.

عدم تقارن پیشانی:

عدم تقارن در ناحیه پیشانی چندان واضح نیست و به چشم نمی آید. در بعضی موارد یک طرف سینوس های ناحیه پیشانی بزرگ تر از طرف دیگر است، در نتیجه یک طرف پیشانی برجسته تر به نظر می رسد.
برای رفع این مشکل می توان سینوس ها را عمل جراحی کرد یا اینکه با تزریق ماده پرکننده مانند چربی عدم تقارن پیشانی را برطرف کرد.

عدم تقارن ابروها:

عدم تقارن ابروها به دلیل بالا و پایین بودن ابروهاست. امکان دارد یکی از ابروها به طور مادرزادی از ابروی دیگر بالاتر باشد. عضله کنترل کننده ابرو در ناحیه پیشانی است.
اگر این عضله پهن پیشانی ضعیف باشد باعث می شود که عدم تقارن در ابروها به وجود بیاید. برای اصلاح عدم تقارن ابروها از تزریق بوتاکس استفاده می شود.
بیشتر بودن میزان چربی در یک قسمت ابرو نیز ممکن است عاملی برای بالا بودن آن ابرو شود. در این صورت می توان با تزریق چربی در ابروی طرف مقابل آن را اصلاح کرد.

عدم تقارن چشم ها:

اگر حفره یا حدقه چشم؛ یعنی حفره استخوانی چشم بزرگ یا کوچک باشد، باعث عدم تقارن چشم ها می شود. در این صورت نیز می توان با عمل جراحی اندازه دو چشم را یکسان کرد اما اگر شکل و اندازه بافت نرم چشم متفاوت باشد، نمی توان کاری کرد. در واقع هنوز راه درمانی برای ترمیم و اصلاح اندازه بافت نرم چشم وجود ندارد.

عدم تقارن گوش ها:

عدم تقارن در گوش ها بسیار شایع است. در واقع رشد اندام های غضروفی هیچ وقت یکسان نیست، به همین دلیل اندازه و شکل  درصد موارد متفاوت است. خوشبختانه این عدم تقارن چندان 90 گوش ها در واضح نیست.
اگر اندازه گوش ها یکسان باشد زاویه آنها نسبت به هم متفاوت است. اصلاح اندازه گوش ها و ترمیم زاویه آنها نسبت به سر ساده است. می توان با تزریق غضروف یا با بخیه این عدم تقارن را اصلاح کرد.

عدم تقارن گونه ها و عضلات صورت:

عدم تقارن گونه ها نیز ممکن است ناشی از مشکلات دندانی باشد. وقتی غذا با یک طرف دهان بیشتر جویده می شود روی گونه ها نیز تاثیر می گذارد. در این صورت یکی از گونه ها رشد بیشتری می کند.
برای اصلاح این مشکل می توان از پروتز گونه یا تزریق چربی استفاده کرد. امروز عمل استخوان گونه چندان شایع نیست. در گذشته استخوان گونه شکسته شده سپس با پیچ پلاستیکی فیکس می شد اما امروز برای زیبایی بیشتر از پروتز یا تزریق چربی استفاده می شود.

عدم تقارن فک:

همان طور که گفته شد فک بیشتر از اعضای دیگر صورت در معرض انحراف و عدم تقارن قرار دارد. برای اصلاح مشکلات فک اولین اقدام مراجعه به دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان هاست.
بهترین سن برای اصلاح مشکلات فک در سنین رشد یعنی ۱۲ تا ۱۸ سالگی سالگی است. در این سنین می توان بدون نیاز به جراحی و با ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرد اما بعد از ۱۸ سالگی نمی توان از ارتودنسی انتظار زیادی برای اصلاح انحراف فک داشت و باید از روش جراحی استفاده کرد. معیار پزشکی این است که قوس دندان های فک بالا با فاصله چند میلی متری روی قوس دندان های فک پایین بنشیند.

You might also like
23 Comments
 1. Zahra says

  Slm dr jan.mn fake samte chape suratm khyli enhraf dare va 19 salm hast mishe ba jarahi motaqarn kard 2 nimrokh ro?nmikham butax ina bzn

 2. امیرعباس says

  امیرعباس
  سلام من هم یه طرف صورتم وقتی به سن ۱۹سالگی رسیدم متوجه شدم که کج نامتقارن شدن قبلنا این طوری نبودالان هم که ۲۹ سال دارم عدم تقارن صورتم بیشترمشهود میشه که همه بهم میگن من برای درمان چکارمیتونم بکنم.

 3. نسا says

  سلام خسته نباشید .دختر من هنگام تولد شیار سمت چپ سرش کاملا بسته شده بود با رشدش عدم تقارن توی صورتش کاملا مشخص شد عملش کردیم و شیارش را باز کردن ولی الان پیشانیش نامتقارن هست و چشم چپش کمی گودتر هست .الان بازیبایی ترمیم میشه؟ لطفا جواب بدین

 4. Mary says

  سلام خسته نباشید.من دچار ویروس بل شدم ازنوع خفیف بعد از خوب شدن سمت چپم یک مقدار قسمت زیر گونه گود شده برای درمانش چکار کنم.ممنون میشم کمک کنید

  1. مدیر says

   سلام
   پیشنهاد میکنم با یک متخصص زیبایی مثل دکتر پوست و مو و
   جراح پلاستیک مشورت کنید . راههای متنوعی پیش پاتون میذارن . میتونید به تزریق ژل و چربی هم فکر کنید . ابتدا حتما با پزشک مشورت کنید .

 5. shahbaz says

  سلام من عمل ژنیو کردم و استخوان چانه ام دو جلو کشیدن ولی بعد عمل هم چانه ام ب سمت راست انحراف داره هم گونه سمت چپم بزرگتر از سمت راستم هست آیا با تزریق ژل یا چربی درست میشه؟؟

 6. علی says

  سلام
  من 24 سالمه و گوش هام تقارن ندارن. ینی گوش سمت چپم پایین تر از سمت راست هستش میخواستم ببینم باید چجوری این مشکل رو رفع کنم؟

 7. سمیه says

  سلام من هرچی سنم بالاتر میره این عدم تقارن بیشتر و بیشتر میشه (البته فقط در ناحیه صورت خیلی مشهوده و من در اندامهای دیگه متوجه عدم تقارن نشدم) به چه متخصصی باید مراجعه کنم؟ ممنونم

  1. مدیر says

   در درجه اول به متخصص زیبایی مراجعه بفرمایید تا میزان عدم تقارن رو بگن بهتون /

 8. امیرمحمد says

  سلام.فک من تقریبا به سمت راست حالت دارد ایا با ارتو دنسی حل میشود.شانزده سال پارم.

  1. مدیر says

   بله به متخصص ارتودنسی جهت مشاوره مراجعه کنید .

 9. نازنين says

  سلام آيا زاويه دهي صورت با حركات ورزشي امكان پذير هست يا چاقي و لاغري صورت ؟چون شخصي به اسم بشير هاشم پور در اينستا ادعا كردن كه امكان پذير و برنامه اراعه ميدن اگ پاسخ بديد ممنون ميشم

  1. سمیرا says

   سلام منم همین سوال رو دارم که ایا امکان پذیر هست یا نه؟؟

 10. bahar says

  سلام
  من وقتی توی آینه خودمو نگاه میکنم صورتم مشکلی نداره.اما توی عکسام صورتم قرینه نیست.من نمیدونم الان اطرافیانم منو اون شکلی که توی آینه هستم میبینن یا اون شکلی که توی عکسام هستم…؟؟؟

  1. مهسا says

   سلام منم همينطورم احتمالا شما هم انحراف فك داري اما چون زياد نيست تو حالت عادي و تو آيينه معلوم نيست اما وقتى عكس ميگيرم صورتم كجه.اول بايد بري متخصص ارتودنسي بعدم جراح فك با جراحى اصلاح ميشه

 11. مریم says

  دکتر جوون سلام
  دقیقا تمام اندام من باهم تقارن دارن و در صورت بی نهایت مشهوده.. خیلی هم عذاب دهنده هس چون توی تمام عکسهایی مه میگیرم مشکل دارم، و باغث شده اصلا خوش عکس نباشم و یا حتی چهره طبیعی خودمم نداشته باشم.. چه راه حلی وجود داره برای خلاصی از این معضل؟
  موفق باشبد امیدوارم

 12. arezoo says

  salam man dokhtary 26 sale hastam jadidan hes mikonam yek tarafe soratam vasate lopam kami to raftegi hast albate dar rahnamaei binim shekaste va hanoz amal nakardam , be pezeshk moraje kardamm va goft chize mahsosi nist va mohem nist , mitarsam ziadtar beshe , aya hamchin chizi mishe ke ye tarafe soratam ziad az had laghartar beshe? , ba varzeshe sorat mishe rafesh kard, mamnon misham age mohebat konid va javab bedehid.

 13. Nazi says

  سلام من 16 سالمه و متوجه شدم که هم در آینه و هم در عکس ها و فیلم ها لب هام کجه به خصوص وقتی که حرف میزنم و میخندم به وثوح دیده میشه اما نمیتونم تشخیص بدم که مشکل از لب هامه یا از فک یا دندان ها لطفا راهنمایی کنید

 14. s.i says

  با سلام من در کودکی به شدت با یک طرف صورت زمین خوردم و اونموقع بعد از گرفتن عکس هیچ شکستگی مشاهده نشد اما الان در 26سالگی کاملا در عکس ها سمت چپ صورتم در قسمت گیج گاه به صورت گود و فک هم به صورت کج دیده میشه و همچنین ابروی سمت چپ و چشم به صورت افتاده تر از سمت راست است با این حال در اینه همچین حسی ندارم و فقط در عکس ها به صورت کاملا مشهود می توانم ان راببینم .می خواستم بدونم ایا می توان ان را درمان کرد و هزینش چقدر میشه؟تشکر

 15. roya says

  سلام.دختری 20 ساله هستم چند سالیه متوجه شدم که صورتم تقارن نداره یعنی یک نیمه ی صورتم انحراف داره.البته توی آیینه که خودم رو نگاه میکنم متوجه این موضوع نمیشم و اطرافیانم میگن که زیبا هستم و مشکلی ندارم متاسفانه توی عکسام این عیب کاملا مشخصه.و خیلی نگرانم که دیگران منو چه شکلی میبینن.اون صورتی که خودم توی آیینه میبینم و ایرادی نداره یا اون صورتی که توی عکس هست و دارای مشکله؟!جواب بدید لطفا

  1. مدیر says

   صورت هیچ انسانی کاملا متقارن نیست .
   دید انسان تمایل داره که صورت رو متقارن ببینه پس نگران نباشید چون این عدم تقارن خیلی خیلی کم به چشم میاد . و هممون داریم . بعضیا بیشتر و بعضی کمتر . گاهی توی عکس ها ممکنه بیشتر به چشم بیاد ولی این تصویری نیست که دیگران از شما میبینن .
   عکاسی با دقت بالا و بدون روتوش و فیلتر میتونه عدم تقارن رو آشکار کنه . خود شما هم اگر توی صورت اطرافیانتون دقت کنید عدم تقارن رو میبینید . ولی این قضیه فقط با دقت زیاد دیده میشه .

 16. بابک says

  سلام من در نوزادی دچار بیماری تورتیکولی بودم که در سن سه سالگی با عمل رفع شد ولی این بیماری باعث شده صورتم نامتقارن شود که این امر در زمان گرفتن عکس کاملا مشهود است . من الان 32 سال دارم سوالم این است که ایا این نامتقارن بودن با عمل زیبایی قابل درمان است یا نه

 17. الدوز says

  با سلام و تشکر
  در بچگی به دلیل بعضی بی دقتیها در دروس، متوجه شدیم که عضله چشم چپم ضعیف هست. پزشک تمرینات فیزیکی ای مثل خیره شدن به نوک مداد در حال حرکت تجویز کردن که متاسفانه سهل انگاری کردم. الان حس میکنم که سمت چپ صورتم ضعیف تر از سمت راست دیده میشه و در عکس ها هم کاملا مشخصه!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*